Po raz pierwszy w zimowych warunkach rywalizowali w tegorocznym meczu kontrolnym piłkarze Gwarka Tarnowskie Góry. Po raz pierwszy także mecz nie wyłonił zwycięzcy. W swoim piątym sparingu w trakcie zimowego okresu przygotowawczego podopieczni trenera Krzysztofa Górecko zremisowali na obiekcie w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu ze Slavią Ruda Śląska 1:1 (0:1). Tarnogórzan na prowadzenie wyprowadził w pierwszej połowie Dawid Jarka, natomiast wyrównanie gospodarzom zapewniło trafienie autorstwa Mateusza Nogi.

 

Na godzinę przed rozpoczęciem środowej potyczki trwająca około pół godziny zamieć śnieżna spowodowała, iż po raz pierwszy podczas zimowych gier kontrolnych obraz lekko zaśnieżonego boiska przypominał miesiąc, który obecnie trwa. Po raz pierwszy także tej kalendarzowej zimy przyszło Gwarkowi zmierzyć się na dobrze znanym obiekcie ze sztuczną nawierzchnią w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu. Rywalem tarnogórzan była w środowy wieczór Slavia Ruda Ślaska, a więc stały sparingpartner podczas ostatnich okresów przygotowawczych. Czternasta obecnie drużyna „Haiz” IV Ligi Śląskiej prawie równo rok temu również była rywalem Gwarka w zimowym okresie przygotowawczym.

 

Rozgrywany na lekko zaśnieżonej płycie boiska sparing przez pierwszy kwadrans nie potrafił wskazać lepszej drużyny. Mecz od samego początku był bardzo wyrównany i dopiero u schyłku pierwszych piętnastu minut jedna z drużyn stworzyła sobie pierwszą, dogodną sytuację bramkową. Praktycznie była to sytuacja stuprocentowa, bowiem na strzał dystansu przed polem karnym zdecydował się Sebastian Pączko, a do „wyplutej” przez bramkarza Slavii Tomasza Strąka jako pierwszy dopadł Patryk Joachim, będąc tym samym przez golkipera gospodarzy faulowanym. Do rzutu karnego podszedł kapitan Gwarka Sławomir Pach, który nie zwykł marnować sytuacji z jedenastu metrów. Tym razem jednak swój błąd Strąk naprawił i wyczuł strzał doświadczonego zawodnika Gwarka. Kolejne minuty meczu upływały z lekką dominacją III-ligowca, który im bliżej końca pierwszej części gry, tym widoczniejsza była jego przewaga. W 38′ minucie meczu Sławomir Pach umieścił wreszcie piłkę w bramce Slavii, jednak sędzia boczny uznał, że zawodnik Gwarka był na pozycji spalonej. Zawodnicy naszej drużyny długo nie mogli się z tą decyzją arbitra pogodzić, jednak na nieuznanego gola zareagowali w najlepszy możliwy sposób. Najpierw już minutę później szybka wymiana piłki przez trójkę zawodników Gwarka zakończyła się wyjściem na czystą pozycję Patryka Joachima, który z prawej strony pola karnego oddał mocny strzał, po którym piłka odbiła się od poprzeczki. Paręnaście sekund później piłka przy kolejnej próbie zawodników Gwarka znalazła wreszcie drogę do siatki. Tym razem akcję z lewej strony boiska zakończył strzał Mateusza Mazurka, po którym piłka trafiła pod nogi Dawida Jarki, który w sytuacji „sam na sam” pokonał Tomasza Strąka, zapewniając prowadzenie swojej drużyny do końca pierwszej części meczu.

 

Na drugą połowę wyszły praktycznie dwie, inne drużyny. Zarówno trener Robert Gąsior, jak szkoleniowiec Gwarka Krzysztof Górecko zdecydowali się na łącznie osiemnaście zmian. W tarnogórskim zespole prym wiedli młodzieżowcy, a najstarszym zawodnikiem w zespole III-ligowca był Patryk Timochina. W składzie tarnogórzan pojawiła się również grupa wychowanków. Kolejną szansę na pokazanie się sztabowi szkoleniowemu naszej drużyny otrzymał Oskar Ziemianek, a po raz pierwszy tej zimy w sparingu zagrał inny czołowy gracz drużyny rezerw, Rafał Rydzkowski. Na boisku oglądaliśmy również najbardziej doświadczonego z grona tarnogórskich wychowanków Sebastiana Dworaczka, a także dwóch innych młodzieżowców Tomasza Polaka czy Adriana Pytlika. Na boisku pojawiła się również grupa zawodników testowanych, aspirujących do gry w Gwarku. Grająca w bardzo eksperymentalnym zestawieniu drużyna Gwarka przez pierwszy kwadrans ustępowała rywalowi na boisku, jednak z każdą kolejną minutą zyskiwała na nim więcej odwagi. W 58′ minucie meczu po raz drugi w meczu tarnogórzanie obili poprzeczkę. Tym razem piłkę na obramowanie bramki Slavii posłał Tomasz Polak. Pięć minut później natomiast ładną akcję celnym strzałem zakończył Rafał Rydzkowski. Dopiero pod koniec meczu nieco więcej okazji do wyrównania stworzyli sobie gospodarze. Najpierw w 73′ minucie po strzale jednego z graczy gości piłka uderzyła kolejny raz w meczu w poprzeczkę, natomiast pięć minut później gospodarze byli już skuteczniejsi. Po asyście Łukasza Puschhausa płaskim strzałem tuż przy słupku rękawice tarnogórskiego testowanego bramkarza przełamał Mateusz Noga. Piłkę meczową mieli po swojej stronie jednak tarnogórzanie. W samej końcówce meczu wyprowadzili oni szybką kontrę, po której znaleźli się w liczebnej przewadze pod bramką Slavii. Niestety na niekorzyść naszej drużyny finalizacja akcji była nieskuteczna.

 

W swoim piątym meczu kontrolnym Gwarek zremisował ze Slavią Ruda Śląska, notując tym samym pierwszy remis podczas zimowych gier kontrolnych. W drużynie tarnogórskiej nie oglądaliśmy jedynie ze względów zdrowotnych Andrzeja Wiśniewskiego, Szymona Przystalskiego, Rafała Kulińskiego oraz Kamila Cholerzyńskiego. W sobotę naszą drużynę czekają aż dwa mecze sparingowe. Na obiekcie MOSiR-u w Piekarach Śląskich Gwarek podejmie inną drużynę z „Haiz” IV Ligi Śląskiej – KS Decor Bełk, a następnie występującą w katowickiej „Zina” Lidze Okręgowej – Unię Strzybnica.

 

sparing, 12.02.2020r, obiekt Pogoni Ruda Śląska, ul. Czarnoleśna, Ruda Śląska – Nowy Bytom

KS SLAVIA RUDA ŚLĄSKA – TS GWAREK TARNOWSKIE GÓRY 1:1 (0:1)

bramki:

0:1 – Dawid Jarka 39 min.

1:1 – Mateusz Noga 78 min.

 

sędzia: Mariusz Goriwoda (KS Zabrze)

widzów: ok. 30

 

SLAVIA: Strąk (46′ Buszka) – Zawodnik testowany I (46′ Komor), Seiler, Zawodnik testowany II (46′ Kowynia), Ganczarczyk (46′ Puschhaus) – Zawodnik testowany III (46′ Noga), Wujec, Rejmanowski (46′ Kuciński), Skorupa, Zawodnik testowany IV (46′ Zawodnik testowany V) – Barteczko. Trener: Robert GĄSIOR.

 

GWAREK: Rosół (46′ Zawodnik testowany II) – Dyląg (46′ Ziemianek), Kołodziej (46′ Timochina), Dzido (46′ Zawodnik testowany III), Pipia (46′ Polak) – Mazurek (46′ Pytlik), Pach (46′ Zawodnik testowany IV), Joachim (46′ Zawodnik testowany V), Zawodnik testowany I (46′ Rydzkowski), Pączko (46′ Zawodnik testowany VI) – Jarka (46′ Dworaczek). Trener: Krzysztof GÓRECKO.

Print Friendly

Dodaj komentarz