Marek Porada prezesem klubu został w 2003 roku. Od tego czasu Gwarek systematycznie rozwijał się sportowo oraz infrastrukturalnie, czego efektem są jego dzisiejsze wyniki na tle pozostałych drużyn III ligi. Prawie piętnaście lat prowadzenia klubu z Tarnowskich Gór sprawiło, iż po raz drugi w historii Marek Porada uzyskał mandat Radnego Rady Miasta. Ciężka praca oraz wkład w rozwój Gwarka sprawia, że drugi rok występowania na III-ligowym froncie stał się również jego zasługą.

 

Rozmawia: Mateusz Skutnik

 

Za nami pierwszy pełny rok 2018 gry na szczeblu III ligi. Jak Pan podsumuje te dwanaście miesięcy?

Marek Porada: Sportowo wszyscy wiemy, że był to najlepszy w historii rok klubowy, gdzie Gwarek jako beniaminek zajął trzecie miejsce, a po rundzie jesiennej znów należy do czołówki. Natomiast dla nas było to ogromne wyzwanie finansowe, aby spełnić oczekiwania gry na tak wysokim szczeblu sportowym. Gdyby nie pomoc władz miasta oraz sponsorów, finansowo nie dalibyśmy rady grać na tym poziomie rozgrywek. Przykładów mogę mnożyć, ale powiem tylko, że jak w IV lidze za przejazd na mecz piłkarzy płaciliśmy 500 złotych, tak w III lidze płacimy 5 tysięcy złotych. W IV lidze w ogóle nie trzeba było myśleć o noclegach, obiadach itp, natomiast III liga to już logistyczne wyzwanie. Kiedy w 2018 roku trzykrotnie musieliśmy jechać do Gorzowa Wielkopolskiego z noclegiem, koszt jednego wyjazdu wynosił 10 tysięcy złotych. Dziś możemy podsumować finansowo rok 2018 i różnica między poziomem IV, a III ligi to budżetowo aż 300 tysięcy złotych. 

 

Drugi sezon dla beniaminka podobno zawsze jest trudniejszy, a Gwarek znów jest w czołówce. W czym tkwi recepta na sukces, który w Tarnowskich Górach został powtórzony względem ubiegłej zimy?

Marek Porada: Odpowiedź dla mnie jest bardzo jednoznaczna. To przede wszystkim stabilny skład trenerski oraz stabilna kadra piłkarska. Oczywiście zmiany kadrowe są potrzebne, ale w przypadku Gwarka nie ma potrzeby robić rewolucji kadrowej, tylko umiejętnie wprowadzać 3-4 zawodników, którzy podwyższą jakość sportową pierwszej drużyny. Do tego oczywiście stabilizacja finansowa, którą mieliśmy do później jesieni, natomiast grudzień był nas trudny, kiedy odczuliśmy skutki finansowe gry na szczeblu III ligi. Dzisiaj jednak mamy gotowy budżet na rok 2019 i robimy wszystko, żeby ten rok dla klubu był bardzo stabilny.

 

Trwa właśnie zimowe okienko transferowe. Jak zmieni się kadra na wiosnę?

Marek Porada: Dojdzie trzech nowych piłkarzy, którzy na pewno podniosą jakość gry piłkarskiej i bardzo dobrze rokują na jesień. Natomiast nie ukrywamy, że prowadzimy również rozmowy już teraz o wzmocnieniach na przyszły sezon, czyli od jesieni 2019, ale o szczegółach nie chciałbym mówić.

 

Co dla Gwarka jest najważniejsze w roku 2019?

Marek Porada: Bezwzględnie boiska dla dzieci, które chcemy zacząć w tym roku budować. Czekamy na pozwolenia na budowę, które powinniśmy mieć jeszcze w tym miesiącu. Potem wszystko zależy od dofinansowania zewnętrznego oraz władz miasta. Przez te wiele lat udało nam się jednak zawsze z miastem prowadzić w taki sposób inwestycje, które ten klub bardzo rozwinęły. Nowe boiska dla dzieci i młodzieży rozwiną ten klub jeszcze bardziej.

 

Jeżdżąc po Polsce widzimy również jak wysokie są standardy stadionów na których Gwarek rozgrywa swoje mecze w roli gości.

Marek Porada: Odwiedziłem prawie wszystkie stadiony w III lidze i nasz stadion co wiemy wszyscy nie spełnia kryteriów gry w II lidze. Kiedy w poprzednim sezonie walczyliśmy ze Skrą Częstochowa o awans, w przypadku awansu musielibyśmy grać na stadionie Rozwoju Katowice, co dla społeczności tarnogórskiej byłoby jednak katastrofą. Dlatego nasz stadion to jakiś drugi etap do inwestycji po budowie boisk dla dzieci i młodzieży. Wspólnie jednak z władzami klubu ustaliliśmy, iż priorytetem są jednak boiska piłkarskie dla dzieci i młodzieży, a zaraz potem przebudowa stadionu w celu spełnienia kryteriów II-ligowych.

 

Pojawił się w ostatnim okresie pomysł budowy hali pneumatycznej, czyli tzw. „balonu”. Jak się Pan do tego odniesie?

Marek Porada: Trudno mówić o hali pneumatycznej, jak nie mamy boisk do trenowania. Bylibyśmy chyba niespełna rozumu, gdybyśmy dzisiaj myśleli o hali pneumatycznej, jak nasze dzieci nie mają gdzie trenować, a stadion nie spełnia kryteriów II ligi. Gdybyśmy w chwili obecnej zajęli się halą pneumatycznej zamiast budową boisk i przebudową stadionu, myślę, że kibice w przypadku awansu do wyższej ligi by nam tego nie wybaczyli. Gwarek w ostatnich latach odniósł największe sukcesy w historii klubu dlatego, że jest mądrze zarządzany i niech tak dalej zostanie.

 

Po wielu latach doczekaliśmy się wreszcie wyremontowania piętra budynku. To było dla Pana bardzo ważne.

Marek Porada: Za to chciałbym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować władzom miasta, które się do tego bardzo przyczyniły. Przez te lata było nam po prostu wstyd przyjmować w tej biedzie delegacje, które szczególnie w ostatnich sezonach zjeżdżały do Tarnowskich Gór z całej Polski. Teraz wreszcie w godnych warunkach możemy przyjąć wszystkich, którzy odwiedzą nas stadion i na pewno dobrze go zapamiętają. Szczególnie trzeba podkreślić, że media, w tym telewizja publiczna, które odwiedza nas bardzo często, będą mogły pracować na stadionie Gwarka w profesjonalnych warunkach.

 

W ostatnim okresie uzyskał Pan mandat Radnego Rady Miasta, co wiązało się z rezygnacją ze stanowiska Prezesa Klubu. Nie jest to dla Pana swojego rodzaju „deja vu”?

Marek Porada: To już drugi raz w ciągu ostatnich piętnastu latach, kiedy taką rezygnację muszę złożyć, ale cieszę się z tego, że na ostatnim zebraniu było aż czterech kandydatów na stanowisko Prezesa Klubu. Pamiętam niestety rok 2003, kiedy ja zostałem prezesem z prostego powodu, ponieważ nikt po spadku klubu do A-klasy nie chciał zarządzać klubem. Dziś jest inaczej. To mnie cieszy. 

 

Prezesem Zarządu wybrano pana Krzysztofa Kostkę, a więc osobę od lat utożsamianą z Klubem, podobnie jak Pan.

Marek Porada: To osoba zawsze mi bliska, która ma dwie podstawowe cechy, które są dla mnie najważniejsze. Po pierwsze posiada życiowy optymizm, który w poprzednich latach był nam bardzo potrzebny i zawsze pozytywnie potrafił napędzić cały Gwarek. Ta cecha jego charakteru jest dla mnie bardzo ważna, ponieważ zawsze mieliśmy w nim wsparcie, typowo ludzkie. Po drugie, kiedy rozmawialiśmy naprawdę o trudnych problemach, nie raz wymieniając uwagi nigdy nie było faktu, że potrafił się na kogoś obrazić czy z kimś pokłócić. Jest osobą, która potrafi znaleźć dialog z każdym człowiekiem. Otwarty na sugestie i przemyślenia wszystkich osób zainteresowanych Gwarkiem. Dlatego dla Gwarka to dobry wybór. Moim obowiązkiem będzie wzmocnienie nowego prezesa umiejętnością dalszego podejmowania merytorycznych decyzji i dalszego, dobrego rozwoju zarządzania klubem.

 

Władze klubu doceniając wkład Pana w rozwój TS Gwarek Tarnowskie Góry, pozwoliły sobie uhonorować Pana tytułem Prezesa Honorowego. Było to dla Pana zaskoczenie?

Marek Porada: Bardzo za to dziękuję. To dla mnie duże wyróżnienie, chociaż czuje się jeszcze za młody na takie wyróżnienie (śmiech), ale z drugiej strony tak sobie myślę, że jednak nikt nie zostaje prezesem poważnego klubu jak ma dwadzieścia kilka lat. Mnie się to wydarzyło wiele lat temu, bo taka była potrzeba i nawet nie wiem kiedy te wszystkie lata minęły. Zawsze najważniejszy dla mnie był rozwój infrastruktury i mądre zarządzanie klubem. Dziś jest to widoczne i z tego się bardzo cieszę, chociaż jak wiemy wszyscy problemów do rozwiązania mamy jeszcze bardzo wiele.

 

Czy III liga to jest dla Gwarka punkt docelowy?

Marek Porada: Nie ukrywam, że dla mnie kwestia awansu Gwarka na wyższy szczebel rozgrywkowy to tylko kwestia czasu. Dziś mogę odważnie powiedzieć, że III liga to nie jest wystarczający poziom sportowy dla naszego miasta, ale podkreślam na koniec, dzisiaj najważniejsze są nasze dzieci, które muszą mieć godne warunki trenowania w klubie, a nie tak złe, jak moje pokolenie piłkarzy, które w młodym wieku zapisały się do tego klubu. Zapraszam wszystkich kibiców na sezon wiosenny, który na pewno będzie sportowo bardzo ciekawy. 

 

Dziękujemy za rozmowę i dołączamy się również do odwiedzenia naszego stadionu w rundzie wiosennej!

Print Friendly

Dodaj komentarz