Gwarki, Gwarki i po Gwarkach… Ostatnimi dniami zdecydowana większość tarnogórzan żyła przypadającymi na miniony piątek, sobotę oraz niedzielę dniami miasta Tarnowskie Góry. Coroczne święto mieszkańców naszego miasta to czas obfitujący w wiele wydarzeń kulturalnych, a także wspomnień historycznych. Tegoroczne Gwarki 2019 to już jednak historia. Sportowa część miasta przygotowuje się teraz do innego ważnego wydarzenia. W najbliższy wtorek po raz pierwszy w historii w ramach rozgrywek piłkarskiej III ligi, Gwarek Tarnowskie Góry zmierzy się o ligowe punkty z dwukrotnym Mistrzem Polski, Polonią Bytom.

 

Gospodarze, którym nie do końca wyszedł start rozgrywek ligowych do wtorkowego meczu przystąpią po środowym zwycięstwie w ramach Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Bytom nad Odrą Miasteczko Śląskie. Tarnogórzanie zaaplikowali rywalom aż osiem bramek i pewnie zameldowali się w następnej rundzie. Priorytetem dla zespołu prowadzonego przez trenera Krzysztofa Górecko są jednak zdecydowanie rozgrywki ligowe. Tutaj po sobotniej serii spotkań w trzeciej grupie piłkarskiej III ligi Gwarek Tarnowskie Góry zajmuje dwunaste miejsce. Sześć zdobytych punktów, które dały tarnogórzanom zwycięstwa nad Miedzią II Legnica oraz Ruchem Zdzieszowice plasują nasz zespół co prawda w drugiej połowie tabeli, to jednak niesłychanie wyrównany poziom wszystkich drużyn oznacza, iż przy ewentualnemu zwycięstwu Gwarka we wtorek, tarnogórzanie mogą liczyć na awans w ligowej tabeli nawet o dziewięć miejsc! Oczywiście awans jest uzależniony od rozmiarów zwycięstwa, ale trzeba zacząć od tego, że we wtorek będzie o nie niezwykle ciężko. Dla Gwarka będzie to trzeci mecz domowy w sezonie. Oprócz wspomnianych już wcześniej zwycięskich spotkań z Miedzią II Legnica oraz Ruchem Zdzieszowice, tarnogórzanie mają na swoim koncie również porażkę w inauguracyjnym spotkaniu ze Śląskiem II Wrocław, który jako beniaminek rozgrywek jest obecnie jedynym zespołem bez porażki w trzeciej grupie III ligi. Gwarek co prawda zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji drużyn z udziałem których pada najwięcej bramek (średnia goli w meczach z udziałem Gwarka to 3,4 bramki), to jednak większość z nich ląduje ostatnio niestety po tarnogórskiej stronie. Mocna obrona, która jeszcze nie tak dawno stanowiła o sile Gwarka, jest dzisiaj wyraźnie do poprawy. W pięciu do tej pory rozegranych meczach tarnogórzanie stracili 10 bramek, a więcej od wtorkowych gospodarzy goli straciły tylko zespoły Lechii Zielona Góra (11 bramek) oraz ROW-u Rybnik (14 bramek). Co gorsza z powodu nadmiaru żółtych kartek we wtorkowym meczu w barwach naszej drużyny nie zobaczymy Adama Dzido. My jednak liczymy gorąco, że przełamanie w defensywie Gwarka nastąpi właśnie w najbliższy wtorek. Oprócz dobrej postawy naszej obrony liczymy również na skuteczną ofensywę. Tarnogórzanie mają obecnie na swoim koncie siedem zdobytych bramek, a najskuteczniejszym w tarnogórskim zespole jest Sebastian Pączko z dwiema bramkami na swoim koncie.

 

O ile w meczach z udziałem Gwarka pada ostatnio sporo bramek, tak na drugiej półkuli klasyfikacji drużyn z największą ilością bramek w meczach z ich udziałem jest bytomska Polonia. Średnia ilość goli w meczach z udziałem Polonii Bytom to zaledwie dwie bramki na mecz. Nie to jest jednak tutaj najważniejsze. Tegoroczny beniaminek rozgrywek po zakończonych pozostałych meczach 6. kolejki ligowej w trzeciej grupie III ligi zajmuje w tabeli dziesiąte miejsce, mając nad Gwarkiem zaledwie punkt przewagi. Podopieczni trenera Kamila Rakoczego, który w poprzednim sezonie prowadził radzionkowski Ruch, mają już za sobą domowe zwycięstwo nad MKS-em Kluczbork, a także wyjazdowe zwycięstwo nad Górnikiem II Zabrze. Ponadto bytomianie zanotowali domowy remis z Piastem Żmigród. O ile Gwarek zanotował domową porażkę z liderującą ekipą z Wrocławia, tak Polonia również ma na swoim koncie domową porażkę inną rewelacją ligi. Mowa tutaj o Foto-Higienie Gać, która obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli. Ubiegłoroczny beniaminek zwyciężył w Bytomiu 2:1, a sytuacja miała miejsce, jak w przypadku Gwarka, w pierwszej kolejce sezonu 2019/2020. Zespół Polonii w przerwie letniej dokonał kilku bardzo ciekawych transferów. W Bytomiu pojawili się m.in. znani z występów w barwach Gwarka Dominik Konieczny oraz Przemysław Mizgała. Obydwoje jednak nie mieli jeszcze okazji zagrać razem w meczu ligowym. O ile Mizgała pojawił się tylko w meczu pierwszej kolejki (później złapał kontuzję), tak Konieczny w ligowym meczu Polonii pojawiał się od kolejki numer dwa. Oprócz wspomnianej dwójki do Bytomia zawitali jeszcze m.in. znany z występów w Ruchu Zdzieszowice pomocnik Jakub Czajkowski, podstawowy defensor Podhala Nowy Targ, czyli Michał Bedronka, a także Dawid Krzemień, który w poprzednim sezonie stanowił o sile Ruchu Radzionków. W ostatnich dniach okienka transferowego drużynę Polonii zasilił również Filip Żagiel z Chojniczanki Chojnice. Jeśli dodamy do tego doświadczonych Marcina Lachowskiego, Łukasza Matusiaka czy Patryka Stefańskiego, a także utalentowaną młodzież w postaci Szymona Małeckiego, Jakuba Belicy czy Jarosława Czernysza, to miejsce naszych rywali jest zdecydowanie wyżej niż zajmowana obecnie pozycja w lidze. O miejscu w ligowej tabeli decyduje jednak boisko, które jak dobrze wiemy w wielu sytuacjach jest trudne do przewidzenia.

 

Jak dotąd drużyny Gwarka oraz Polonii mierzyły się ze sobą głównie w rozgrywkach pucharowych oraz potyczkach kontrolnych. Najnowsza historia pozwala nam przypomnieć cztery takie spotkania. Bilans tych spotkań jest idealnie równy. Po jednym zwycięstwie w meczach pucharowych oraz meczach kontrolnych mają na swoim koncie zarówno Gwarek, jak i Polonia.

07.04.2015r., Puchar Polski Pod. Bytom 2014/2015, Polonia – Gwarek 3:1 (0:0). Bramka: Opeldus

01.04.2017r., Sparing zima 2017, Polonia – Gwarek 1:5 (1:3). Bramki: Mrozek, Jarka, Stanik, Pach, Sikora

20.09.2017r., Puchar Polski Pod. Bytom 2017/2018, Polonia – Gwarek 0:0 (0:0) k. 4:5

02.03.2019r., Sparing zima 2019, Polonia – Gwarek 2:1 (2:1). Bramka: Pikul

 

Sędzią głównym spotkania 6. kolejki trzeciej grupy III ligi Gwarek Tarnowskie Góry – Polonia Bytom będzie pan Bartosz Owsiany (KS Opole). Arbiter ten w sezonie 2019/2020 prowadził jak dotąd tylko jedno spotkanie, w którym Pniówek Pawłowice Śląskie podzielił się punktami z Zagłębiem II Lubin, a miało to miejsce w trzeciej kolejce ligowej. Dla tarnogórzan będzie to czwarte spotkanie w swojej historii rozgrywanych spotkań na poziomie III ligi. Dotychczas wszystkie mecze z udziałem arbitra Bartosza Owsianego kończyły się wygraną naszej drużyny. Mamy nadzieję, że zwycięstwa passa Gwarka zostanie we wtorek podtrzymana.

 

Mecz Gwarek – Polonia zaplanowano nietypowo, bo na wtorek 10 września na godzinę 15:30. Spotkanie odbędzie się na stadionie TS Gwarek przy ul. Wojska Polskiego 2 w Tarnowskich Górach. Spotkanie pierwotnie miało się odbyć w minioną sobotę, jednak z uwagi na wspomniane już wcześniej dni miasta Tarnowskie Góry, czyli popularne Gwarki, kluby dogadały się na ustalenie nowej daty meczu. Trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwo naszej drużyny!

Print Friendly

Dodaj komentarz