W ostatnią sobotę grudnia z okazji 65-lecia naszego Klubu odbyła się na naszym obiekcie specjalna, jubileuszowa gala, połączona z ogłoszeniem wyników w corocznym konkursie na najlepszych zawodników Gwarka ostatnich dwunastu miesięcy. Zapraszamy do obszernej relacji z tego ważnego dla Klubu wydarzenia.

 

Galeria zdjęć z jubileuszowej gali Gwarka (fot. Marzena Stanek): TUTAJ.

Relacja z wydarzenia TVP3 Katowice (materiał od 6:43): TUTAJ.

Rozmowa z Krzysztofem Kostką: TUTAJ.

Rozmowa z Jarosławem Brysiem: TUTAJ.

Rozmowa z Markiem Poradą: TUTAJ.

Rozmowa z Wiceburmistrzem Miasta Tarnowskie Góry Piotrem Skrabaczewskim: TUTAJ.

Rozmowa z Krzysztofem Górecko: TUTAJ.

 

Więcej materiałów wideo wkrótce!

 

Nowe, stare miejsce.

Tym razem kończąca rok kalendarzowy gala „Piłkarskie Oscary Gwarka” została przeniesiona, po raz pierwszy w swojej historii do budynku TS Gwarek. Połączenie gali z uroczystościami urodzinowymi naszego Klubu było zarazem debiutem nowej sali klubowej. Po czternastu latach dobiegł końca remont i przebudowa budynku, czego zwieńczeniem były właśnie zakończone prace remontowe wspomnianego wcześniej piętra budynku. Za wieloletni wkład finansowy w doprowadzeniu tego budynku do stanu, z którego wszyscy mieszkańcy będą dumni należą się Władzom Miasta Tarnowskie Góry serdeczne podziękowania.

 

65 lat to dopiero początek.

Przygotowania do uroczystej gali trwały w Gwarku od dawna. Wszystko po to, aby zapewnić wszystkim gościom niezapomniane wrażenia na kolejne lata. W sobotni wieczór na Gwarku pojawiły się nie tylko osoby decyzyjne z obecnego kształtu Gwarka, ale i osoby, które z naszym Klubem utożsamiane są już od wielu lat. Na kompletnie odnowionym piętrze budynku klubowego Gwarka spotkała się przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość Klubu. Należy tu wspomnieć nie tylko o osobach, ale o historii tarnogórskiego Klubu, a także planach na kolejne lata. Jubileusz zaczęto od powitań oraz oficjalnych przemów. Ze strony gospodarzy wszystkich gości Prezes Zarządu, pan Marek Porada. Później głos zabrały osoby reprezentujące zarówno Urząd Miasta Tarnowskie Góry, jak i przedstawiciele Powiatu Tarnogórskiego. Z ramienia tych pierwszych na scenie pojawił się Wiceburmistrz Miasta Tarnowskie Gór, pan Piotr Skrabaczewski. To właśnie z jego udziałem Marek Porada uroczyście odsłonił stalowy herb Klubu, a sama sytuacja tym samym rozpoczęła oficjalną część uroczystości. Nie mogło również zabraknąć przedstawicieli Zarządu Powiatu Tarnogórskiego, wśród których obecni byli panowie Krzysztof Łoziński oraz Stanisław Torbus. Podczas gali obecni byli również m.in. Poseł Ziemi Śląskiej, pan Tomasz Głogowski oraz liczne grono sponsorów, sympatyków Klubu oraz jego byłych i obecnych zawodników. 

 

Wspomnień czar.

Kiedy pięć lat temu w Tarnogórskim Centrum Kultury nasz Klub świętował swoje 60-te urodziny mało kto przypuszczał, że pięć lat później kolejne urodziny Gwarka świętować będziemy zupełnie inaczej. Poprzedni jubileusz miał za zadanie przypomnieć wszystkim gościom o tym, co działo się na początku istnienia Klubu oraz kolejnych latach jego funkcjonowania. Tym razem jednak organizatorzy przypomnieli wszystkim gościom o ostatnich, bardzo ważnych w kontekście rozwoju Klubu dokonaniach. Najpierw prezentacje multimedialne przypomniały sukces Gwarka z sezonu 2011/2012, kiedy to drużyna prowadzona przez obecnego na sali trenera Jarosława Brysia zdominowała rozgrywki ligi okręgowej i po raz pierwszy w historii awansowała do IV ligi. Wzruszenie oraz ciągłą radość z tego sukcesu widać było na twarzach wszystkich ludzi związanych z tamtym sukcesem. Na sali pojawili się również inni goście zaproszeni, czyli zawodnicy, bez których tamten awans byłby bardzo trudny do osiągnięcia. Każdemu z nich wręczono pamiątkową koszulkę z wygranego meczu domowego z AKS Niwka Sosnowiec. Pamiętny mecz sprawił, że Gwarek objął pozycję lidera tabeli, której nie oddał już do końca sezonu. Z rąk trenera Jarosława Brysia oraz sponsora Gwarka, pana Krzysztofa Kostki, właściciela firmy „Mikros”, pamiątkowe koszulki Gwarka z sezonu 2011/2012 trafiły do rąk m.in. Grzegorza Homela, Bartosza Polisa, Sebastiana Majeckiego, Adama Krzęciesy, Marcina Wujka, Sebastiana Foszmańczyka, Ariela Lindnera, Krzysztofa Kucharczyka, Marcela Panaka, Ireneusza Poloczka, Krzysztofa Sosinki, a także Adama Kowola, Michała Kulasa czy Rafała Melickiego. Każdy z nich miał swój wkład w awans, a dla Panów była to świetna okazja do odnowienia dawnych znajomości oraz zapoznania się z obecnym wyglądem infrastrukturalnym Gwarka. Każdy tych bohaterów w Gwarku zawsze będzie mile widziany, a Klub wdzięczny za postawę przez te wszystkie lata reprezentowania jego barw.

 

Szczebel wyżej.

Drugim punktem uroczystości był kolejny, piłkarski awans naszej drużyny. Po pięciu latach występów na IV-ligowym poziomie nadszedł czas na występy w III lidze. W lipcu 2015 roku Gwarek objął obecny trener naszej drużyny, Krzysztof Górecko. To dzięki jemu tarnogórzanie w swoim pierwszym sezonie zdobyli mistrzostwo ligi i prawo gry w barażach o III ligę. Niestety za pierwszym podejściem się nie udało, a Gwarek mimo zdecydowanej przewagi przegrał dwumecz o awans z Unią Turza Śląska. Rok później jak wszyscy dobrze wiemy mistrzostwo IV ligi udało się obronić, a dwa finały z Decorem Bełk przeszły do historii naszego Klubu. Ten sukces również został przez organizatorów przypomniany raz jeszcze. Zdjęcia, projekcje multimedialne przypomniały wszystkim raz jeszcze ogromną radość, która nam wszystkim towarzyszyła jeszcze długo po ostatnim gwizdku arbitra. Bohaterzy z tamtego meczu również w większości pojawili się na gali. Pod koniec drugiej części uroczystości od trenera Krzysztofa Górecko oraz sponsora Klubu, właściciela firmy „Kampol”, pana Janusza Kaminskiego odebrali prezenty, stając się posiadaczami pamiątkowych koszulek z tamtego meczu. Na obiekt Gwarka pojawili się ponownie m.in. Dawid Hewlik, Rafał Kuliński czy Adrian Sikora, którzy w sezonie 2016/2017 należeli do najlepszych zawodników Gwarka z tamtego okresu. Dziś już każdy z nich gra w innym klubie, jednak z olbrzymią przyjemnością można było ich gościć na tarnogórskim obiekcie raz jeszcze. Koszulki z numerami „8”, „17” oraz „20” z tamtego meczu powędrowały do rąk naszych bohaterów. Warto również dodać, iż skład zwycięskiego Gwarka z sezonu 2016/2017 uzupełnili jeszcze obecni na gali Piotr Makowski oraz Sebastian Szombierski, którzy swoją przysłowiową „cegiełkę” do awansu również dołożyli.

 

Do młodzieży świat należy.

Po krótkiej przerwie nastąpiła kolejna część sobotnich uroczystości. Ta przeznaczona była dla dla obecnej drużyny Gwarka, w której występują zawodnicy nominowani do „Piłkarskich Oscarów Gwarka” za rok 2018. Kontynuując tradycję, najpierw wręczono nagrodę w kategorii, w której najważniejszy głos mieli trenerzy grup młodzieżowych Gwarka. Rok temu nagrodę „Nadzieja Gwarka” otrzymała dwójka juniorów naszej drużyny, a więc Mateusz Korzus oraz Sebastian Dworaczek. Każdy z nich od tamtego czasu stale trenuje z pierwszą drużyną Gwarka, zaliczając również swoje debiuty na III-ligowym poziomie. Tym razem nagrodę otrzymał niespełna 17-letni Piotr Skrabania, który na co dzień występuje w drużynie juniorów Gwarka Tarnowskie Góry. Zespół Bartłomieja Cymerysa po pierwszej części rozgrywek prowadzi w swojej lidze, a jeden z najmłodszych zawodników w jego zespole jest czołowym zawodnikiem tarnogórskiej drużyny. Warto wspomnieć, iż Piotrek rywalizuje z zawodnikami starszymi od siebie, a jego występy w każdym meczu świadczą o niemałych umiejętnościach naszego zawodnika. Po prezentacji zawodników w następnej kategorii nadszedł czas na ogłoszenie pierwszych tego wieczoru wyników. „Odkryciem Gwarka” zdaniem głosujących został wspomniany już wcześniej Sebastian Dworaczek, który wyprzedził Dawida Fojcika oraz Pawła Juraszczyka. Każdy z nich ma na swoim koncie udany rok, dzięki któremu zyskali sobie serca głosujących. Nagrodę w tej kategorii wręczył jeden z właścicieli firmy AMW Clover, pan Mateusz Nawrot.

 

Najlepsi z najlepszych.

Następnie rozdano nagrodę w kategorii „Bramka Roku”. Z pięciu nominowanych bramek najbardziej głosującym podobało się niesamowite trafienie Grzegorza Fonfary ze styczniowego meczu z LKS-em Czaniec. Jest to pierwszy tego typu przypadek w 4. edycji naszego konkursu, kiedy to zawodnikowi udało się obronić wywalczone przed rokiem trofeum. Wcześniej Grzegorz wygrał dzięki bramce strzelonej w Bielsku-Białej z Rekordem, a nagrodę za drugie z rzędu zwycięstwo wręczył doświadczonemu zawodnikowi Prezes Zarządu firmy Nexus, pan Adrian Chabior. Drugie miejsce przypadło Przemysławowi Oziębale (bramka w meczu ze Stalą Brzeg), a trzecie miejsce zdobył Sebastian Pączko (mecz ze Stilonem Gorzów Wlkp.), który również pojawił się tego wieczoru w Gwarku, a za którym w Tarnowskich Górach tęsknią do dziś. Jeden z najlepszych zawodników poprzedniego sezonu obecnie poświęca się pracy zawodowej. Kolejna kategoria, czyli „Walczak Roku” to kategoria bardzo ceniona przez kibiców. Tutaj również walka o zwycięstwo trwała do samego końca, jednak nagrodzić trzeba wszystkich nominowanych, którzy na co dzień za dobre wyniki naszej drużyny maksymalnie się poświęcają. Tytuł „Walczaka Roku” zdobył Jakub Dyląg, a w jego imieniu nagrodę z rąk przewodniczącego komisji licencyjnej Polskiego Związku Piłki Nożnej, pana Sławomira Wodarskiego odebrał kapitan naszej drużyny, Sławomir Pach. Kolejne miejsca zdobyli Mateusz Śliwa oraz Kamil Cholerzyński. Ostatnia kategoria miała za zadanie wyłonić najlepszego zdaniem głosujących zawodnika Gwarka ostatnich dwunastu miesięcy. Najlepszy okazał się Adam Dzido, do którego trafiła nagroda „Piłkarza Roku”. Trzeba przyznać, że ten tytuł naszemu defensorowi się należał. Adam jest z nami czwarty sezon i w każdym z nich staje się coraz ważniejszą częścią tarnogórskiego zespołu. Popularny „Dzidek” nagrodę odebrał z rąk Wiceburmistrza Miasta Tarnowskie Góry, pana Piotra Skrabaczewskiego. Drugie miejsce zajął niezniszczalny kapitan Gwarka Sławomir Pach, zaś trzecie miejsce przypadło Kamilowi Cholerzyńskiemu. Każdemu z zawodników należą się ogromne brawa za ten cały rok w barwach Gwarka. Nagrody indywidualne od sponsorów Klubu powędrowały również do rąk Patryka Timochiny, Mateusza Śliwy oraz Bartosza Polisa.

 

To oni napisali historię.

Przed ostatnią częścią „Piłkarskich Oscarów Gwarka” głos raz jeszcze zabrał Prezes Zarządu, pan Marek Porada. Nagrodzono również trenerów, którzy dla naszego Klubu zrobili bardzo wiele. Obecny działacz Gwarka, Krzysztof Kostka to osoba od lat związana z naszym Klubem. W sezonie 2003/2004 po spadku Gwarka do A-klasy przejął drużynę seniorów i po fantastycznej wiośnie, w której drużyna trenera Kostki wygrała 16 ze swoim 17 spotkań, w wielkim stylu awansowała do Ligi Okręgowej. Przez kolejne lata zawsze był blisko Klubu. Krzysztof Kostka z rąk Marka Porady otrzymał pamiątkowy obraz, który zawieszony został na jednej ze ścian nowego piętra klubowego Gwarka. Kolejnymi, zasłużonymi dla Gwarka osobami, którzy również otrzymali pamiątkowe obrazy zostali wymienieni już wcześniej Jarosław Bryś oraz Krzysztof Górecko. Każdy z nich kolejny raz pojawił się na scenie przy głośnych brawach. Obrazy wraz z opisem ich dokonań dla tarnogórskiego Klubu oglądać można w miejscu, gdzie od rundy wiosennej prowadzone będą nowe konferencje prasowe po meczach Gwarka. Każdy w nich w sercu sympatyka Gwarka na zawsze mieć będzie bardzo ważne miejsce. To oni napisali historię Gwarka, przed którym kolejne lata miejmy nadzieję dalszych sukcesów oraz rozwoju sportowego oraz infrastrukturalnego.

 

W imieniu Zarządu Klubu pragniemy podziękować wszystkim przybyłym działaczom, sponsorom, trenerom, zawodnikom, przedstawicielom samorządów, sympatykom, a także wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji jubileuszu 65-lecia Gwarka Tarnowskie Góry. Dziękujemy.

 

oscary2018-nagrody

Gratulujemy również zwycięzcom w konkursie „Piłkarskie Oscary Gwarka 2018”. Nagrody niespodzianki otrzymali:

  • Magdalena Flut
  • Gabriela Liwowska
  • Ryszard Penkala

Zwycięzcy zostali powiadomieni drogą mailową, a fundatorami nagród w naszym konkursie byli:

  • Restauracja Sedlaczek
  • Cukiernia Michałek

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w zabawie!

Dodaj komentarz