Już jutro na boisku w Miedarach rozegranie zostanie finał rozgrywek o Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Bytom. Wybór miejsca rozegrania meczu finałowego nie jest przypadkowy, bowiem o zwycięstwo w finale i możliwość gry w etapie wojewódzkim powalczą Orzeł Miedary, czyli gospodarz meczu oraz Gwarek Tarnowskie Góry. Obydwie drużyny okazały się w turniejowej drabince najlepsze, dzięki czemu w środę o godzinie 17:00 powalczą w meczu finałowym.

 

Jak tradycja nakazuje pora na przedstawienie naszego finałowego przeciwnika. Ludowy Klub Sportowy „Orzeł” Miedary założony został w 1948 roku. Grającym trenerem jest tam doskonale znany w Tarnowskich Górach Adam Krzęciesa, który z powodzeniem przez pięć lat reprezentował barwy naszego Klubu, rozgrywając dla niego ponad sto spotkań ligowych. Wieloletni kapitan tarnogórskiego zespołu wywalczył z Gwarkiem awans do IV ligi w sezonie 2011/2012. Świetne występny Adama są w Gwarku do tej pory pamiętane. Adam Krzęciesa drużynę Orła przejął w sezonie 2016/2017 i jest to jego pierwsza seniorska praca trenerska. Orzeł pod jego wodzą gra obecnie w IV grupie katowickiej „Zina” Ligi Okręgowej, zajmując w ligowej tabeli dziesiąte miejsce z dorobkiem 24 punktów. W 2018 roku drużyna Orła rozegrała cztery mecze, z czego jeden zaległy jeszcze z października ubiegłego roku. Klub z Miedar trzykrotnie wygrywał oraz zanotował jedną porażkę, strzelając w czterech meczach aż szesnaście goli. Inną znaną postacią w kadrze Orła jest z pewnością Maciej Polis. Urodzony w Tarnowskich Górach brat Bartosza, również byłego zawodnika Gwarka, występował w Gwarku w sezonie 2013/2014, do którego trafił właśnie z Orła Miedary. W kadrze naszego rywala możemy wyszukać innych zawodników z przeszłością w Gwarku. Do tego grona możemy śmiało zaliczyć takich zawodników jak choćby Sebastian Majecki, Artur Filipiak, Michał Lupa, Bartosz Makielak czy Paweł Pichura. Gospodarze środowego meczu drogę do finału zaczęli od pierwszej rundy turnieju. Kolejno Orzeł „odprawiał z kwitkiem” drużyny Czarnych Kozłowa Góra, Dramy Zbrosławice, Silesii Miechowice, a w półfinale sprawili niespodziankę pokonując IV-ligowe Szombierki Bytom, rewanżując się za porażkę z poprzedniego roku. Czy podopieczni byłego zawodnika Gwarka sprawią w środę kolejną niespodziankę? Najlepszymi strzelcami Orła w rozgrywkach pucharowych pozostają z dorobkiem trzech bramek Sebastian Wójcik… i Adam Krzęciesa.

 

Faworytem meczu, przynajmniej tym na papierze są jednak tarnogórzanie. Gwarek w finale Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Bytom melduje się po raz trzeci z rzędu. Wygrać rozgrywki na tym etapie udało się Gwarkowi jednak tylko raz. W sezonie 2009/2010 tarnogórzanie w pierwszych miesiącach pracy trenera Jarosława Brysia pokonali w finale faworyzowane Szombierki Bytom, i to jeszcze na ich stadionie! Przygoda tarnogórzan na etapie wojewódzkim nie trwała jednak długo. Zaledwie dwa dni po wywalczeniu pucharu, Gwarek rozgrywał mecz już na wyższym szczeblu rozgrywkowym. Świeżo upieczony zwycięzca regionalnego pucharu zostawił na boisku sporo sił, jednak przegrał po dogrywce 1:2 z występującym wtedy w katowickiej Lidze Okręgowej Leśnikiem Kobiór. Obydwie bramki dla rywala, w tym decydującą w dogrywce zdobył Piotr Nikodem. W drużynie rywala występowali wtedy tacy zawodnicy jak m.in. Ireneusz Adamski, Jarosław Zadylak, Adam Młynek, Łukasz Paździorek, Piotr Nikodem czy Marek Kubisz. Z obecnej kadry Gwarka tamto spotkanie pamięta dzisiaj dwójka zawodników. Są nimi włączony ostatnio do tarnogórskiej drużyny Grzegorz Homel, który tamto spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych… oraz obecny kierownik drużyny Bartłomiej Podolski, który wtedy z powodzeniem występował w rozgrywkach ligowych, a także wystąpił w meczu finałowym. Niecałe osiem lat po tych wydarzeniach Gwarek ma okazję kolejny raz sięgnąć po trofeum. Tarnogórzanie pucharowy sezon 2017/2018 zaczęli od drugiej rundy, kiedy to pokonali w Miasteczku Śląskim miejscową Odrę 5:0. Później przyszło wymęczone zwycięstwo w rzutach karnych nad Polonią Bytom, a w półfinale nasza drużyna pokonała na wyjeździe Piasta Ożarowice 3:1. Najlepszymi strzelcami Gwarka w trwającej jeszcze edycji bytomskiego Pucharu Polski są Mateusz Górka oraz Oskar Stanik, którzy zdobyli po dwie bramki. Z powodu czerwonych kartek w drużynie Gwarka na pewno nie zobaczymy w środowym meczu Mateusza Korzusa, a także Andrzeja Wiśniewskiego.

 

W ostatnich latach nie dochodziło do meczów o stawkę z bezpośrednim udziałem Orła oraz Gwarka. Ostatni z nich, który został rozegrany ponad siedem lat temu, również w Pucharze Polski padł łupem Gwarka. Poprzednie wyniki można powiedzieć dotyczą jeszcze czasów archaicznych, kiedy to zanim Gwarek został przeniesiony do II grupy „okręgówki” , występował w jednej grupie z klubem z Miedar. Wtedy wyniki meczów mogły nieco dziwić…

08.09.2004r. Sezon 2004/2005, II runda PP pod. Bytom, Gwarek II Tarnowskie Góry – Orzeł Miedary 3:6

02.09.2007r. Sezon 2007/2008, IV LO Katowice, Orzeł Miedary – Gwarek 4:1 (2:0) bramka: Kozub

05.04.2008r. Sezon 2007/2008, IV LO Katowice, Gwarek – Orzeł Miedary 0:1

03.09.2008r. Sezon 2008/2009, IV LO Katowice, Orzeł Miedary – Gwarek 4:0

29.04.2009r. Sezon 2008/2009, IV LO Katowice, Gwarek – Orzeł Miedary 3:1

06.10.2010r. Sezon 2010/2011, III runda PP pod. Bytom, Orzeł Miedary – Gwarek 0:3 (0:0) bramki: Kucharczyk, Majecki, Kozub

 

Sędzią głównym spotkania finałowego pomiędzy Orłem Miedary, a Gwarkiem Tarnowskie Góry będzie znany z boisk piłkarskiej Ekstraklasy pan Piotr Lasyk (KS Bytom), pomagać mu na liniach będą panowie Artur Żółtowski oraz Sławomir Smaczny. Piotr Lasyk sędziował finał Pucharu Polski Podokręgu Bytom w listopadzie 2015 roku z udziałem Gwarka oraz Ruchu Radzionków. Wtedy to na boisku w Bytomiu – Stroszku 2:0 wygrał Ruch, a w bramce Gwarka ostatnie jak dotąd spotkanie pomiędzy słupkami tarnogórskiej bramki w swoim oficjalnym meczu zaliczył… Grzegorz Homel.

 

Zapraszamy wszystkich kibiców na mecz finałowy Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Bytom. Mecz odbędzie się na boisku Orła w Miedarach (zjazd w stronę boiska z ulicy Kolejowej). Jak przekazali nam gospodarze, wstęp na spotkanie będzie darmowy. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym piłkarskich święcie. Początek meczu w środę 11 kwietnia o godzinie 17:00.

Dodaj komentarz