Gwarek Tarnowskie Góry pokonał dziś zdecydowanie IV-ligowy Ruch Radzionków 6:0 (4:0) w meczu III rundy rozgrywek o Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Bytom. Okazałe zwycięstwo odniesione na terenie przeciwnika oznacza, że to tarnogórzanie tym samym awansowali do półfinału rozgrywek pucharowych. Dominacja zawodników trenera Krzysztofa Górecko nie podlegała dzisiaj żadnej dyskusji. Od pierwszej do ostatniej minuty na boisku panowali zawodnicy naszej drużyny, a środowe zwycięstwo mogło być nawet jeszcze bardziej okazałe.

Skrót meczu w wiadomościach sportowych TVP3 Katowice (materiał od 0:25): TUTAJ.

Spotkania derbowe w rozgrywkach pucharowych, tym bardziej tych rozgrywanych na poziomach podokręgów to rzecz normalna. Los chciał, iż po raz kolejny w ostatnich kilku latach tarnogórzanie trafili na radzionkowski Ruch. W sezonie 2015/2016 obie drużyny spotkały się ze sobą w finale tych rozgrywek. W meczu rozegranym na nieistniejącym już obiekcie przy ul. Narutowicza w Bytomiu – Stroszku górną byli ówcześni gospodarze. W zeszłym sezonie w półfinale tych rozgrywek Ruch z Gwarkiem spotkał się raz jeszcze. Również i tym razem lepszy okazał się Ruch. Tym razem dwie drużyny reprezentujące Powiat Tarnogórski spotkały się ze sobą w ćwierćfinale.

Ruch znalazł się wśród ośmiu najlepszych drużyn Podokręgu Bytom dzięki awansom po zwycięstwach z Nadzieją Bytom 21:0 oraz Sokołem Orzech 2:0. Gwarek zagrał w obecnej edycji turnieju raz. Po otrzymaniu wolnego losu w pierwszej rundzie, w drugiej pokonał na wyjeździe Odrę Miasteczko Śląskie 8:1. Tarnogórzanie do środowego meczu rozgrywanego na obiekcie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Radzionkowie wystąpili bez Sławomira Pacha, Kamila Cholerzyńskiego oraz Szymona Przystalskiego. Mecz na ławce rezerwowych rozpoczęli natomiast Dawid Jarka oraz Przemysław Oziębała. Gospodarze do meczu pucharowego przystąpili bez Roberta Wojsyka, Łukasza Jaworka oraz Daniela Skalskiego. Swój pierwszy meczu po powrocie do Ruchu rozegrał w sezonie 2019/2020 Andrzej Piecuch.

Przewagę już od pierwszych minut uzyskali goście, którzy szybko przedostawali się pod bramkę Ruchu. Szybkie podania i mocne strzały co chwilę nie pozwalały bramkarzowi Ruchu Dawidowi Stambule na odpoczynek. Strzelanie w Radzionkowie tarnogórzanie rozpoczęli w 26′ minucie meczu, kiedy to w polu karnym Kamil Kopeć sfaulował Mateusza Mazurka, a rzut karny na bramkę zamienił Rafał Kuliński. Nie był to najlepszy mecz w wykonaniu bocznego zawodnika Ruchu, bowiem pięć minut później po rzucie rożnym wykonywanym przez Kulińskiego niefortunnie skierował piłkę do własnej siatki. Przed przerwą grający zdecydowanie lepiej od gospodarzy tarnogórzanie jeszcze podwyższyli wynik meczu. W 43′ minucie podanie Patryka Joachima strzałem do pustej bramki wykończył Konrad Pipia, a minutę później asystujący przy bramce Pipii Patryk Joachim sam przedarł się przez radzionkowską obronę i pokonał w sytuacji „sam na sam” Stambułę.

W przerwie meczu radzionkowianie dokonali paru zmian. Na boisku pojawili się dzięki temu Marcel Gieroń, Szymon Turczyn oraz Mateusz Pietryga. Tarnogórzanie, którzy tego dnia byli nie do zatrzymania już minutę po rozpoczęciu drugiej części meczu zdobyli piątego gola. Patryk Timochina podał do wbiegającego w pole karne Mateusza Mazurka, a boczny pomocnik Gwarka strzałem w dalszy słupek podwyższył wynik meczu. W trakcie meczu również i w drużynie Gwarka zaszły zmiany. Swoją okazję do zaprezentowania się otrzymali również Kevin Kołodziej, Damian Kowalczyk, Sebastian Dworaczek oraz Adrian Pytlik, który w 68′ minucie meczu zakończył kanonadę strzelecką Gwarka. Z prawej strony boiska rozgrywający bardzo dobre zawody Rafał Kuliński dośrodkował piłkę wprost na głowę Pytlika, który z bliskiej odległości zdobył szóstego gola dla Gwarka. Mimo kolejnych okazji zarówno dla przyjezdnych, jak i dla Ruchu, więcej bramek w meczu już nie padło.

Dominacja w meczu Gwarka nie podlegała w środowy wieczór dyskusji. Gwarek w swoim drugim występie na nowym obiekcie piłkarskim w Radzionkowie odniósł swoje drugie zwycięstwo. Te pucharowe jednak było zdecydowanie bardziej okazalsze niż ligowe rozgrywane w kwietniu tego roku, w którym to również Gwarek miał czasami miażdzącą przewagę. Dzięki kolejnemu zwycięstwu podopieczni trenera Krzysztofa Górecko awansowali do półfinału rozgrywek o Puchar Polski Podokręgu Bytom. W gronie czterech najlepszych zespołów oprócz Gwarka znaleźli się już również Drama Zbrosławice oraz Orkan Dąbrówka Wielka. Za tydzień ostatnie wolne miejsce zajmie zwycięzca czwartego meczu ćwierćfinałowego Orzeł Miedary – Szombierki Bytom.

KS RUCH RADZIONKÓW – TS GWAREK TARNOWSKIE GÓRY 0:6 (0:4)