Za nami pierwszy tydzień sierpnia, więc jesteśmy tym samym po inauguracyjnych zmaganiach treningowych w Akademii Piłkarskiej Gwarka. Po pierwszych treningach w roli trenera drużyn naszej Akademii jest również Artur Jabłoński, więc postać, dla której jest to powrót do Tarnowskich Gór po sześciu latach przerwy. Co zmieniło się u Artura, którego pamiętamy jeszcze jako zawodnika pierwszej drużyny Gwarka? Jak zamierza swoim zdobytym doświadczeniem dzielić się z naszą młodzieżą? Czas szerzej poznać naszego nowego Trenera!

 

Artur Jabłoński jako piłkarz w drużynie Gwarka Tarnowskie Góry występował przez 1,5 roku, gdzie dał się poznać jako niezwykle waleczny, solidny zawodnik. Wystąpił w 38 spotkaniach ligowych, w których zdobył 4 bramki, przebywając na placu gry łącznie przez prawie 1200 minut. Przyszedł do naszego Klubu w zimowej przerwie debiutanckiego sezonu 2012/2013 w rozgrywkach IV ligi śląskiej i dwukrotnie pomógł Gwarkowi w osiągnięciu siódmego miejsca w lidze. Latem Artur ponownie zawitał do Gwarka, tym razem jednak w innej roli, choć jak sam nie ukrywa, sześć lat rozłąki z Gwarkiem nie spowodowało zapomniało sentymentu do dawnego klubu:

Wracam po paru latach przerwy do klubu, w którym zawsze czułem się dobrze i tym razem jest podobnie. Znam tutaj ludzi i całe otoczenie oraz wiem, jaka jest filozofia naszego klubu. Tym bardziej ciesze się z tego, że dano mi szansę poprowadzenia grup młodzieżowych. Chciałbym w niedalekiej przyszłości dołączyć także do pierwszej drużyny.
 
artur_jablonski_gwarek
Artur Jabłoński (z lewej) w barwach Gwarka zawsze walczył o każdą piłkę.
 
 
27-letni nowy trener naszej Akademii Piłkarskiej ma już za sobą całkiem pokaźne CV jeśli chodzi o występowanie na boisku. Oprócz zespołu Gwarka występował również w III-ligowym WKS-ie Wieluń czy IV-ligowym Górniku Piaski. Nie postanowił jednak jeszcze zawiesić butów piłkarskich na kołku i od tego sezonu występuje w katowickiej Lidze Okręgowej w drużynie Cyklona Rogoźnik, w której występuje kilku ogranych na wyższych poziomach zawodników, taki jak m.in. mający na swoim koncie 129 meczów w polskiej Ekstraklasie, Mistrz Polski ze Śląskiem Wrocław Sebastian Dudek, mający 81 spotkań w polskiej Ekstraklasie Krzysztof Markowski czy Sebastianowie Gielza (Ruch Radzionków, GKS Katowice, Rozwój Katowice) oraz Sarzała (Victoria Chróścice, Górnik Wesoła, Górnik Piaski). Przy tak doświadczonych zawodnikach można cały czas wiele się jeszcze nauczyć. Podobnie jest z rolą trenera:
Z naukami wyniesionymi z roli zawodnika jest różnie, ponieważ spotkałem trenerów od których można sporo zaczerpnąć poszerzając swoje umiejętności, z kolei trafiali się też tacy, którzy nie wnosili odpowiedniej jakości. Kiedyś jeden z Trenerów powiedział nam na kursie, żeby nie powielać stałego schematu, czyli nie trenować tak, jak nas trenowano kilka bądź kilkanaście lat temu. Piłka jak każda dyscyplina sportu zmienia i rozwija się nieustannie.
 
Dlatego nasz nowy trener wcale nie zamierza poprzestać na swoich dotychczasowych osiągnięciach. Nazywany przez całą swoją piłkarską przygodę”Miodek”, Artur Jabłoński do roli trenera przygotowywał się już od dłuższego czasu. Ukończone studia na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach na kierunku „wychowanie fizyczne o specjalności treningu sportowego”, ukończony kurs trenera gier i zabaw ruchowych dla przedszkolaków to przy zdobytej wiedzy trenerskiej w młodzieżowych drużynach Górnika Piaski czy niemieckiego CSC Kassel, a także wielu praktyk trenerskich przy pracy nie tylko z dziećmi, ale i przy pierwszej drużynie z Wielunia, to bardzo ważne ogniwa przy dalszej pracy w charakterze trenera, z którymi chciałby się dzielić ze swoimi podopiecznymi również w Gwarku:
 

Posiadam już doświadczenie trenerskie, jednak ta praca polega na ciągłej nauce i doskonaleniu swojego warsztatu trenerskiego. Doświadczenie z prowadzenia poprzednich zespołów, które na pewno przeniosę na pracę z młodzieżą w Gwarku to konsekwencja w działaniu i dbanie o właściwą jakość każdego, nawet najprostszego ćwiczenia. Obecnie żeby osiągać sukcesy młodzież musi pracować 2 razy tyle ile wcześniej, a z kolei perfekcyjne opanowanie podstaw skutkuje łatwiejszym przyswajaniem umiejętności w późniejszym okresie treningu i rozwoju. 

W zespole młodzików pracuję z Łukaszem Karmańskim, który jest świetnym trenerem i jak na razie nasza współpraca układa się bardzo dobrze. Prowadzę także grupę Żaków z którą naturalnie jest więcej pracy bo trzeba poświęcać sporo czasu na tłumaczenie, pokazywanie i powtarzanie ale robię to z uśmiechem na twarzy bo wiem że to w przyszłości zaprocentuje z korzyścią.

 
gwarek_sezon_2013-2014
Gwarek przed sezonem 2013/2014. Artur Jabłoński pierwszy z prawej w dolnym rzędzie.
 
 
Dzielenie się zdobytym doświadczeniem musi zostać wzmocnione naukami najlepszych trenerów na świecie. Nasz nowy trener również w tym przypadku dokładnie obserwuje wydarzenia piłkarskie na świecie i poczynania trenerów, którzy wywarli na trenerze Akademii Piłkarskiej Gwarka w ostatnich kilku latach największe uznanie. Oprócz trenerów z zagranicy, Artur Jabłoński w swojej charakterystyce przytacza również trenerów, z którymi sam miał do czynienia, i od których czerpał pierwsze wzorce:
 
Każdy młody trener chciałby i powinien wzorować się na najlepszych. Mogę tutaj wymienić kilku swoich zagranicznych idoli trenerskich : sir Alex Fergusson, Jugen Klopp, Pep Guardiola, Jose Mourinho, Carlo Ancelotti, Julian Nagelsmann. Bardzo cieszę się że mogłem poznać i pracować z polskimi trenerami takimi jak: Dariusz Żuraw – prowadził mnie w 4 lidze w Wieluniu oraz Bogdanem Pikutą – 4 liga Górnik Piaski, nie mogę zapomnieć o swoim pierwszym trenerze ze szkółki Juniora Wieluń – Jarosławie Golańskim. W szczególności za pracę z młodzieżą doceniam Marcina Dornę oraz właśnie trenera Bogdana.
 
Od 1 sierpnia jak już wcześniej informował, trener Artur Jabłoński pracuje z młodzieżą w Gwarku z roczników 2008/2009 oraz 2012/2013. Pierwsze treningi ocenia bardzo pozytywnie, a jeśli spojrzeć do treningowego dzienniczka urodzonego w Oleśnie trenera, długofalowy plan pracy w naszym Klubie zakłada dalsze, stopniowe poszerzanie swoich umiejętności wszystkich swoich podopiecznych. Kolejny rozdział swojego pobytu w Tarnowskich Górach trener Artur Jabłoński traktuje niezwykle poważnie, a jego ciężka praca w rozwój młodych zawodników z pewnością będzie skutkować w najbliższych miesiącach. Jak każdy trener, także i Artur ma na czas pracy w Gwarku swoje marzenie:
 
Chciałbym przede wszystkim wpłynąć pozytywnie na rozwój swoich podopiecznych, by kiedyś w przyszłości po strzelonej bramce w Ekstraklasie któryś wysłał mi SMS o treści:  Trenerze Dziękuję! Przyziemniej mówiąc na pewno chciałbym by jak największa liczba zawodników „z pod mojej ręki” trafiła do pierwszego zespołu Gwarka.
 
Naszego nowego trenera oficjalnie witamy w Gwarku i życzymy satysfakcji ze swojej pracy!
 

1 komentarz

  • Izydor 10 / 08 / 2020 Reply

    Sympatyczny chłopak

Dodaj komentarz