W naszej Akademii Piłkarskiej trwają już przymiarki do nowego sezonu ligowego. Spragnieni meczów o stawkę młodzi zawodnicy Gwarka oraz ich kadra trenerska w pierwszych dniach sierpnia powrócą do treningów. Jednym z trenerów, który nie może się doczekać na wznowienie rozgrywek jest trener naszych Trampkarzy, któremu pandemia zabrała możliwość zadebiutowania w Gwarku wiosną. Czas zatem szerzej przedstawić jego wizytówkę.

 

Urodzony w Bytomiu 37-letni Grzegorz Skowronek do drużyny Gwarka dołączył na początku 2020 roku. Prowadził wraz z trenerem Adamem Reichelem zajęcia z trampkarzami z roczników 2004/2005. Wcześniej trener, który ma już na swoim koncie pracę związaną ze szkoleniem młodzieży, pracował w klubach piłkarskich z naszego regionu. Jak sam przyznaje w krótkiej rozmowie przeprowadzonej z nami, praca w Gwarku jest dla niego szansą i kolejnym krokiem w przód jeśli chodzi o pracę trenerską:

Na pewno gdy pojawiła się propozycja pracy z młodzieżą w Gwarku Tarnowskie Góry, zbyt długo się nie zastanawiałem nad podjęciem właściwej decyzji. Wiemy jaką marką w naszym regionie jest Gwarek. Zarówno pierwsza drużyna Gwarka, jak i cała Akademia cały czas się rozwijają. Mam nadzieję, że dzięki temu też będę się mógł się rozwijać jako Trener i dokładać swoje małe cegiełki do rozwoju całego Klubu. 

Praca w Gwarku dla mnie jest pewnym wyzwaniem. Trenerzy wprowadzani do pierwszej drużyny Gwarka po Akademii są na bardzo wysokim poziomie. Każdy chce iść cały czas do przodu i współpraca z każdym w trenerem w Akademii jest wzorowa. Nic tylko przykładać swoje cegiełki do tego, żeby młodzież się rozwijała. Fajnie by było wychować zawodnika, który zagra w przyszłości na poziomie centralnym.

 

Doświadczenie trenerskie Grzegorza Skowronka w pracy z młodzieżą powinno mieć swoje efekty w niedalekiej przyszłości. W przeszłości nasz trener współpracował z młodzieżą w Odrze Miasteczko Śląskie i Orle Nakło Śląskie. Również w Gwarku z tego, co sam przyznaje frekwencja na treningach dopisuje i widzi dobre efekty pracy z wchodzącymi w świat dorosłej piłki zawodnikami. Co ważne, trener Skowronek zwraca uwagę na przywiązywanie się do zajęć na treningach i chęć uprawiania piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży, co dziś w świecie ludzi „wpatrzonych” w telefony wcale nie jest łatwe:

Trzeba zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach cieszy się jak młodzież chce grać w piłkę nożną, uprawiać inne dyscypliny sportu. Coraz więcej młodzieży lgnie się do sportu, wychodzi z domu aktywnie spędzać czas, nie wpatruję się tylko w smartfony, tablety itp. Na pewno serce się cieszy, jak zawodnicy stale się rozwijają i czerpią samą przyjemność z gry w piłkę nożną. Do każdego zawodnika trzeba podchodzić indywidualnie, bo w każdym zawodniku może tkwić talent, który trzeba odpowiednio cały czas szlifować.

 

IMG_5826 

 

Niech nie dziwi fakt, że wspominając o Grzegorzu Skowronku na myśl przychodzi szkoleniowiec krakowskiej Wisły, Artur Skowronek. Obydwoje panowie to bracia, więc piłka nożna w rodzinie Skowronków od małego była dla każdego z nich bardzo ważna. O pytanie dotyczące brata oraz o jego działanie na wybór przez Grzegorza ścieżki trenerskiej, sam zainteresowany odpowiada w bardzo prosty sposób:

Na pewno mam wielki szacunek do tego, gdzie teraz jest mój Brat. Nic nigdy nie dostał za darmo, na wszystko sobie sam zapracował ciężką pracą. To jest żywy przykład na to, że właśnie ciężką pracą i wielką pasją do tego co się robi, można spełniać marzenia. Na pewno od czasów Ruchu Radzionków cały czas kibicuję Bratu i trzymam kciuki za jego drużynę, niezależnie w jakiej obecnie pracuje. Jeżeli chodzi o podpatrywanie tego, na co zwraca w swojej pracy trenerskiej Artur uwagę, to na pewno jest kilka rzeczy, które mogę wyciągnąć do swojego warsztatu. Oczywiście później trzeba te aspekty odpowiednio dobierać do swojej pracy, aby uzyskać jak najlepszy, założony przez siebie wynik.

 

Można powiedzieć, że Grzegorz dołączył do swojego brata jeśli chodzi o reprezentowanie barw Gwarka. Może dla niektórych będzie to niespodzianką, ale na początku XXI wieku, kiedy Gwarek balansował pomiędzy A-klasą, a Ligą Okręgowej, Artur Skowronek reprezentował barwy tarnogórskiego Klubu. To właśnie podczas jednego z meczów występując w Gwarku doznał kontuzji, która zakończyła jego przygodę z piłką w roli zawodnika.

Myślę, że masz rację. Mało kto wie, że coś łączyło wcześniej Artura Skowronka z Gwarkiem Tarnowskie Góry. Znajomi z dawnych lat może coś jeszcze kojarzą (śmiech), chyba, że ktoś poczyta odpowiednią lekturę i sam zagłębi się w historie kariery piłkarskiej Artura. Fajnie że brat takie pozytywne wspomnienia zostawił w Gwarku.

 

Trener Grzegorz Skowronek przez najbliższy czas pozostanie przy najstarszej drużynie Akademii Piłkarskiej Gwarka. W sezonie 2020/2021 będzie prowadził zajęcia w Gwarku z grupą zawodników z roczników 2004 oraz 2005. Nasz trener, który obecnie posiada licencję trenerską UEFA B nie zamierza spocząć na laurach i planuje dalej rozwijać swoje umiejętności trenerskie. Rok temu wywalczył awans z drużyną seniorów Przyszłości Nowe Chechło. Jakie zadania stawia sobie nasz trener na najbliższy czas i od jakich trenerów czerpie wzorce?

Moim kolejnym krokiem w przygodzie trenera jest kurs UEFA A, później zobaczymy. Oczywiście chciałbym kiedyś usiąść na ławce trenerskiej obok Brata, jak na przykład uczynili to kiedyś trenerzy Waldemar oraz Tomasz Fornalik. Sporo jak wcześniej wspomniałem uczę się od Brata, ale warto myślę od każdego trenera z tych najlepszych klubów nie tylko europejskich, ale i polskich wyciągnąć coś małego dla siebie. Myślę, że każdy trener powinien iść w swoją koncepcję pracy i mieć swój pomysł na piłkę nożną.

 

przyszlosc_nowe_chechlo_skowronek
Grzegorz Skowronek (drugi z prawej w górnym rzędzie) jako pierwszy trener Przyszłości Nowe Chechło. //
Fot. LKS Przyszłość Nowe Chechło

 

Grzegorzowi Skowronkowi życzymy zatem udanej pracy w Gwarku i mamy nadzieję, że już żadna siła nie przeszkodzi mu w realizacji swoich założeń związanych z naszym Klubem. Trenerze, życzymy powodzenia na treningach oraz meczach mistrzowskich z Gwarkiem Tarnowskie Góry!

 

Ps. Wszystkich chętnych zawodników z roczników 2004 oraz 2005 zachęcamy do wstąpienia do naszego Klubu poprzez bezpośredni kontakt z trenerem (zakładka MŁODZIEŻ -> ZAPISY).

 

Dodaj komentarz