Kiedy tydzień temu szesnaście drużyn zaciekle walczyło o kolejne punkty w pierwszej grupie IV ligi śląskiej, spoglądający na wszystkie zespoły z góry Gwarek towarzysko mierzył się z Polonią Bytom. Wszystko to przez to, że grający jesienią naprawdę niezłą piłkę Nadwiślan Góra musiał zrezygnować z uczestnictwa w rozgrywkach w rudzie wiosennej. Po darmowych trzech punktach trzeba wrócić do rywalizacji o kolejne oczka. Po lekkim odprężeniu wcale nie będzie łatwo wrócić na szlak zwycięstw. Do Tarnowskich Gór przyjedzie bowiem rozpędzony zespół Szombierek Bytom.

 

 

Tarnogórzanie co prawda ligową wiosnę zaczęli od niespodziewanego remisu z GKS-em II Tychy, jednak kolejne trzy zwycięstwa (wliczając mecz z Nadwiślanem) pozwoliły odjechać nieco reszcie ligowej stawki. Gospodarze sobotniego meczu uzbierali dotąd 50 punktów i wyprzedzają drugą Sarmację Będzin o sześć oczek i bilans ten z pewnością po sobotnio – niedzielnej serii gier się nie powiększy, gdyż tym razem to będzinianie otrzymają walkower za mecz z Nadwiślanem. Arcyważne zwycięstwo w sobotę da Gwarkowi utrzymanie różnicy punktowej nad kolejnym zespołem. Drużyna prowadzona przez trenera Krzysztofa Górecko jest jedną z dwóch ekip naszej grupy, która nie przegrała jeszcze meczu w tym sezonie przed własną publicznością, zaledwie raz dziesięć prób dzieląc się punktami z drużyną przyjezdną. O ile 20 zdobytych bramek na własnym stadionie furory nie robi, tak zaledwie 2 stracone bramki czynią blok defensywny tarnogórzan obroną nie do przejścia. Jeśli chodzi o defensywę Gwarka, to będzie ona musiała sobie radzić w dalszym ciągu bez Adama Dzido, który musi jeszcze odcierpieć jeden mecz z powodu otrzymanej czerwonej kartki podczas meczu w Myszkowie. Biorąc pod lupę skuteczność tarnogórzan pod bramką rywali, to na listę strzelców w obecnym sezonie wpisywało trzynastu zawodników Gwarka. Najskuteczniejszym z nich z dorobkiem dziewięciu trafień jest Dawid Jarka. Z podstawowego składu gospodarzy ostatnie spotkanie z Szombierkami pamięta dwójka zawodników – Bartłomiej Cymerys oraz Tadeusz Urbainczyk.

 

 

Nawiązując najpierw do wspomnień, to drużyna Szombierek na stadion przy ul. Wojska Polskiego wraca po prawie pięciu latach przerwy. Wtedy to drużynę sobotnich gości prowadził trener Krzysztof Górecko, a bramki Zielonych strzegł Andrzej Wiśniewski. W składzie znajdowało się trzech obecnie grających zawodników Szombierek: Jakub Stefaniak, Damian Cybul oraz Jacek Jarnot. Wtedy Szombierki przyjeżdżały do Tarnowskich Gór jako lider tabeli. Gwarek natomiast przed meczem zajmował dopiero dziewiąte miejsce. A dziś? Dzisiaj to drużyna Gwarka jest liderem tabeli, a goście zajmują szóstą lokatę z dorobkiem 35 punktów. W klasyfikacji meczów wyjazdowych Szombierki plasują się na jedenastym miejscu, jednak ostatnia gra naszych rywali na boiskach przeciwnika znacznie się poprawiła. Od przegranej 1 października w Zawierciu drużyna Szombierek odniosła dwa zwycięstwa oraz zanotowała dwa remisy. Mimo, iż nie są faworytem sobotniego meczu z liderem, to jednak na pewno nie stoją na straconej pozycji i będą chcieli sprawić niespodziankę. Goście, którzy mają jeszcze w pamięci domowe, pewne zwycięstwo nad Ruchem Radzionków są jednym z sześciu zespołów, które nie przegrały jeszcze meczu wiosną. Z czterech wiosennych meczów rozegrali jednak tylko trzy, bowiem podobnie jak Gwarek, drużyna Szombierek otrzymała już walkower za mecz z Nadwiślanem. Najskuteczniejszym strzelcem drużyny przyjezdnych jest zdobywca dwunastu bramek – Jacek Jarnot.

 

 

Chociaż ostatnimi czasy spora liczba zawodników obecnej kadry Gwarka stanowiła o sile drużyny z dzielnicy Bytomia, to jednak ich przyjście do Tarnowskich Gór odmieniło oblicze Gwarka. Dotyczy to także ostatnich meczów tarnogórzan z popularnymi Szombrami. Bilans ten korzystniejszy jest dla naszych rywali, a pierwsze zwycięstwo nad drużyną Zielonych miało miejsce podczas pierwszego meczu obydwu drużyn w sezonie 2016/2017. Wtedy to po bramce byłego zawodnika Szombierek – Piotra Makowskiego, Gwarek pokonał gospodarzy 1:0. Ostatnie mecze Gwarka z Szombierkami prezentują się następująco:

 

 

24.05.2009r. Puchar Polski pod. Bytom 2008/2009, Szombierki – Gwarek 1:3 (0:1) bramki: Majecki, Kozub x2

17.04.2012r. sparing zima 2012, Szombierki – Gwarek 1:3 (1:0) bramki : Kozub, Zdral, Urbainczyk

22.09.2012r. IV liga sezon 2012/2013, Gwarek – Szombierki 1:1 (0:1) bramka: Polis

25.05.2013r. IV liga sezon 2012/2013, Szombierki – Gwarek 4:0 (2:0)

15.07.2015r. sparing lato 2015, Szombierki – Gwarek 5:1 (3:0) bramka: Cymerys

20.07.2016r. sparing lato 2016, Szombierki – Gwarek 3:1 (2:1) bramka: Reinhard

31.08.2016r. IV liga sezon 2016/2017, Szombierki – Gwarek 0:1 (0:1) bramka: Makowski

 

 

Hitowe spotkanie 22. kolejki rozgrywek w pierwszej grupie IV ligi śląskiej jako sędzia główny poprowadzi pan Leszek Lewandowski (Katowice). Zachęcamy wszystkich kibiców do wspierania naszej drużyny w tym bardzo ważnym meczu. Spotkanie Gwarek Tarnowskie Góry – Szombierki 8 kwietnia na stadionie przy ul. Wojska Polskiego. Początek meczu o godzinie 17:00.

 

Dodaj komentarz