Co prawda ledwo co wkroczyliśmy w drugą połowę kwietnia, to sobotni mecz ligowy naszej drużyny będzie ostatnim w tym miesiącu. Dlaczego? Po najbliższej kolejce ligowej tarnogórzan czeka pauza i do kolejnej rywalizacji o punkty przystąpią dopiero na początku kolejnego miesiąca. Dlatego przed krótkim ligowym odpoczynkiem warto znów powiększyć dorobek punktowy. Nie będzie o to jednak łatwo, bowiem w sobotę Gwarka Tarnowskie Góry czeka trudna przeprawa w Brzegu, gdzie przeciwnikiem będzie tamtejsza Stal.

 

Obiekt Miejski w Brzegu po raz trzynasty gościć będzie spotkanie III ligi grupy 3 w sezonie 2020/2021. Gospodarze sobotniego meczu do tej pory na własnej murawie równomiernie rozkładali zdobycz punktową. Trzy mecze Stal zakończyła dzieląc się punktami z rywalami, zaś czterokrotnie spotkania z udziałem naszego najbliższego rywala kończyły się ich porażkami, przy takiej samej liczbie zwycięstw. I chociaż po raz ostatni świętowali zdobycie trzech punktów w domowym meczu 21 listopada ubiegłego roku przy zwycięskim spotkaniu z rezerwami Zagłębia Lubin, to pewnie za wszelką cenę będą chcieli po dłuższej przerwie wznieść zwycięsko ręce w geście triumfu w górę właśnie po sobotnim meczu z Gwarkiem. Tym bardziej, że sztuka ta nie udała się jeszcze nowemu trenerowi Stali, Arkadiuszowi Batorowi, który… raz już w sezonie 2020/2021 z Gwarkiem przegrał. Było to jeszcze, kiedy młody trener odpowiadał jesienią za wyniki beniaminka z Nysy. Tydzień temu zespół z Brzegu co prawda odpoczywał od ligowych emocji, lecz nie oznacza to, że próżnował. Nasz sobotni przeciwnik rozegrał zremisowany sparing ze słynną na cały kraj Wieczystą Kraków, w barwach której zagrał m.in. były reprezentant Polski Radosław Majewski, zaś Sławomir Peszko mecz komentował z trybun za pośrednictwem mediów. Do sobotniego meczu podopieczni trenera Botora przystąpią z jedenastego miejsca w tabeli. Stal obecnie ma na swoim koncie 29 zdobytych punktów i traci pięć punktów do swojego sobotniego rywala z Tarnowskich Gór. Zimą w drużynie z Brzegu zaszło parę istotnych zmian kadrowych. Drużynę opuściło kilku zawodników z Dariuszem Zapotocznym (Polonia Nysa), Damianem Celuchem (Polonia Bytom) czy Michałem Majem (Sokół Ostróda) na czele. W ich miejsce Zarząd Klubu sprowadził doświadczonego Grzegorza Mazurka. Linię ataku obok wypożyczonego z Piasta Żmigród zawodnika wzmocnił także z rezerw Śląska Wrocław 19-letni Jakub Jarzębowski. Do Brzegu po prawie trzyletniej przerwie powrócił także Dominik Bronisławski, autor jednej z bramek w pierwszym meczu przeciwko w Gwarkowi w sezonie 2017/2018. Z kolei sprowadzenie mającego na swoim koncie występy w II lidze w barwach Rozwoju Katowice, Skry Częstochowa czy ostatnio Sokoła Ostróda Konrada Andrzejczaka można było nazwać transferem a’la “last minute”. Po odejściach z drużyny wspomnianych wcześniej Celucha i Maja, najlepszym strzelcem drużyny rywala zostali autorzy czterech bramek Marcin Niemczyk oraz Mateusz Dychus. Ten drugi nie będzie mógł wystąpić w sobotę z powodu absencji spowodowanej nadmiarem żółtych kartek.

 

Tarnogórzanie przed krótką przerwą będą chcieli zapewnić sobie spokojne oglądanie ligowych meczów pozostałych drużyn przed telewizorami. Wiele będzie pewnie zależeć oczywiście od sobotniego meczu w Brzegu. Początek wiosennych zmagań zespół gości może porównać do sezonu 2018/2019, a więc swojego drugiego sezonu na III-ligowym szczeblu. Wtedy również podopieczni trenera Krzysztofa Górecko zdobyli w swoich sześciu pierwszych meczach 11 punktów. Dzisiejszy dorobek punktowy tarnogórzan jest jednak uboższy od tego uzyskanego dwa lata temu aż o siedem punktów, mimo, iż obecny sezon liczy sobie więcej meczów ligowych niż ten z rozgrywek 2018/2019. Z pewnością wpływ na ten stan miała słaba forma tarnogórzan w ostatnich meczach rundy jesiennej. Obecnie dobry start w rundę rewanżową poskutkował awansem na ósme miejsce w tabeli. Ostatnie dwa wiosenne mecze wyjazdowe dają nadzieję na powiększenie swojej obecnej zdobyczy punktowej przez tarnogórski zespół. Progres we wiosennych meczach ligowych w wykonaniu “Dumy Tarnowskich Gór” oznacza, że w przypadku optymistycznego zakończenia meczu w Brzegu, a więc zdobycia kompletu punktów, Gwarek może awansować aż na piąte miejsce w tabeli. Wiele ku temu wskazuje, że kolejne zwycięstwo Gwarka na wyjeździe jest w zasięgu podopiecznych trenera Górecko. Wszak na obiekt rywala nasza drużyna udaje się w swoim najsilniejszym składzie. Do kadry wracają po absencjach kartkowych Adam Dzido oraz Kacper Czajkowski, a żadnych dolegliwości po urazach nie odczuwają już ani Dawid Jarka, ani Michał Rakowiecki. W sobotę Gwarek powalczy zatem o dziesiąte zwycięstwo w sezonie, w tym trzecie na obiekcie rywali. Chociaż dorobek punktowy zdobyty na wyjazdach cały czas nie pozwala zadowalać, to jednak przed naszą drużyną seria trzech wyjazdowych meczów z rzędu, w których Gwarek zobligowany jest zapunktować. Wspomniany już wcześniej Dawid Jarka jest na chwilę obecną najlepszym strzelcem naszej drużyny z dorobkiem 7 bramek na swoim koncie, natomiast obydwie drużyny łączy oprócz pasjonujących meczów do ostatniej minuty nowy zawodnik w tarnogórskiej ekipie, Maciej Borycka. Pozyskany zimą do Gwarka ze Skry Częstochowa młody zawodnik rundę jesienną spędził właśnie w Brzegu, występując w Stali w piętnastu meczach ligowych oraz trzech pucharowych. Z pewnością nasz młody zawodnik będzie chciał o sobie przypomnieć w sobotę dobrym występem dla swojego nowego pracodawcy.

 

Tradycyjnie już kibice mogą sobie zacierać ręce na wspólne mecze Gwarka oraz Stali. Emocje podczas praktycznie każdego z poprzednich meczów trzymały w napięciu do ostatnich minut. Teraz z pewnością będzie podobnie, bo nasza drużyna ze Stalą w poprzednich sześciu meczach wygrała zaledwie raz. Co ciekawe, sytuacja miejsce właśnie na obiekcie rywala.

04.11.2017r., III liga sezon 2017/2018, Stal – Gwarek 4:2 (2:2). Bramki: Jarka x2

03.06.2018r., III liga sezon 2017/2018, Gwarek – Stal 1:1 (0:1). Bramka: Cymerys

07.09.2018r., III liga sezon 2018/2019, Stal – Gwarek 2:3 (1:0). Bramki: Oziębała x2, Cymerys

20.04.2019r., III liga sezon 2018/2019, Gwarek – Stal 1:1 (1:0). Bramka: Pach

17.08.2019r., III liga sezon 2019/2020, Stal – Gwarek 3:2 (1:0). Bramki: Dzido, Pączko

05.09.2020r., III liga sezon 2020/2021, Gwarek – Stal 1:1 (1:1). Bramka: Kuliński

 

Sobotni mecz poprowadzi jako sędzia główny pan Paweł Kucharczyk z Boleścina dla którego będzie to dziesiąte spotkanie w sezonie w rozgrywkach III ligi. W poprzednich dziewięciu meczach z udziałem pana Kucharczyka padło 27 bramek, co daje prostą średnią trzech bramek na mecz. Sędzia reprezentujący Dolnośląskie Kolegium Sędziów prowadził w tym sezonie jeden mecz z udziałem Gwarka, który zakończył się pomyślnie dla podopiecznych trenera Górecko (zwycięstwo 3:1 z Polonią Nysa). Stali Brzeg pan Kucharczyk prowadził dwa spotkania, z czego jedno zakończyło się porażką sobotnich gospodarzy (1:2 z Rekordem Bielsko-Biała), a drugie zwycięstwem (3:1 nad Górnikiem II Zabrze).

 

Start meczu Stal Brzeg – Gwarek Tarnowskie Góry zaplanowano na sobotę 17 kwietnia na godzinę 16:30. Mecz niestety w dalszym ciągu będzie musiał zostać rozegrany bez udziału publiczności z powodu obowiązującego w naszym kraju stanu pandemii. Mecz 26. kolejki rozgrywek III ligi grupy 3 z udziałem Stali oraz Gwarka będzie jednak można zobaczyć na żywo na kanale YouTube brzeskiego klubu (TUTAJ). Trzymamy kciuki za dobry wynik naszej drużyny!

 

Dodaj komentarz