W rozgrywkach IV ligi śląskiej coraz mniej niewiadomych. Sezon zasadniczy już za nami. Pozostało parę pytań, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi. Najbardziej rozchwytywanym pytaniem jest to, który z zespołów awansuje do rozgrywek III ligi. Pretendentów jest dwóch. W lewym narożniku zwycięzca pierwszej grupy IV ligi śląskiej – Gwarek Tarnowskie Góry, zaś w narożniku prawym mistrz drugiej grupy IV ligi śląskiej – KS Decor Bełk. Niestety, zamiast cieszyć się po rozegraniu wszystkich 34 meczów w sezonie ligowym z wygrania ligi, pozostaje jeszcze walka w dwóch meczach, które jednemu zespołowi dadzą upragniony awans, drugiemu zaś przekreślą cały sezon ligowy 2016/2017.

 

Na zebraniu przedstawicieli zainteresowanych klubów, które miało miejsce na początku czerwca wylosowano, iż pierwszy mecz barażowy o awans do III ligi rozegrany będzie w Tarnowskich Górach. Niejako mamy powtórkę z zeszłego roku, kiedy to przy pierwszym podejściu do awansu naszej drużyny, tarnogórzanie rozpoczynali walkę barażową również od meczu domowego. Wtedy to z niewiadomych dla nikogo przyczyn piłka przy prawie dwudziestu podejściach zaledwie raz wpadła do siatki rywala. Niestety przeciwnicy po naszych błędach wyjechali ze stadionu Gwarka „z tarczą”. Tym razem sytuacja ma być zupełnie inna. Gwarek zdecydowanie wygrał rozgrywki ligowe w pierwszej grupie IV ligi śląskiej i na parę kolejek ligowych przed końcem był już pewien gry w barażach. Drużyna prowadzona przez trenera Krzysztofa Górecko zdobyła aż 78 punktów, wygrywając 25 razy, 3 razy remisując, a także doznając 6 porażek. Bilans bramek tarnogórskiego zespołu to 75 bramek zdobytych oraz 25 bramek straconych. Ofensywa Gwarka była drugą siłą naszej grupy, jednak znakomity blok defensywny okazał się bez cienia wątpliwości najlepszą bronią Gwarka w rozgrywkach sezonu 2016/2017. Tarnogórzanie okazali się najlepszym zespołem w meczach domowych, jak i wyjazdowych. Jako gospodarze, w 17 meczach zaledwie raz drużyna Gwarka przegrała, a także raz zremisowała, tracąc jako gospodarz zaledwie pięć bramek. Niech ta krótka statystyka będzie dobrą prognozą sobotniego meczu. Najlepszym strzelcem Gwarka w sezonie 2016/2017 został Dawid Jarka, który uzbierał 12 bramek.

 

Rywalem naszego zespołu będzie drużyna KS Decor Bełk. Nasz sobotni rywal, który pierwotnie nazywał się LKS Bełk, powstał w 1921 roku. Barwy klubu to zielony, biały oraz czerwony. Trenerem od lipca 2016 roku jest Jarosław Kupis. Drużyna z Bełku zakończyła sezon ligowy z dorobkiem 75 punktów, wyprzedzając drugi w tabeli GKS Radziechowy-Wieprz o pięć oczek. Nasz rywal wygrał 23 mecze, 6 zremisował, a także 5 meczów przegrał. Stosunek bramek to aż 92 bramki zdobyte oraz 33 bramki stracone. Ofensywa przeciwnika, która musi robić wrażenie, rzecz jasna była najlepsza wśród zespołów z drugiej grupy IV ligi śląskiej. Prym w drużynie mistrza wiódł zdobywca 26 bramek – Piotr Bysiec. Następni w tej klasyfikacji byli Damian Olczak – 19 bramek, a także Wojciech Rasek – 13 bramek. Jeśli chodzi o bramki stracone, to w zakończonym sezonie ligowym Decor musiał uznać wyższość jedynie drużyny z Radziechów. Zarówno dla Gwarka, jak i dla zespołu z Bełku czerwcowe baraże nie będą niczym nowym. Decor Bełk, będąc beniaminkiem na IV-ligowym froncie wygrał rozgrywki w swojej grupie w sezonie 2014/2015, czyli pierwszym sezonie, gdzie o awansie decydowały baraże. Podopieczni wtedy trenera Jacka Polaka z olbrzymią przewagą (24 punkty) zwyciężyli w swojej grupie, a na drodze do awansu dwukrotnie pokonali Ruch Radzionków (2:1 oraz 3:1). Reorganizacja III ligi w sezonie 2015/2016 spowodowała, że drużyna z Bełku mimo bardzo dobrej pozycji na koniec sezonu, jakim było dziewiąte miejsce w tabeli, musiała się pożegnać z III ligą. Po roku KS Decor Bełk znów jest bliski powtórzenia sukcesu sprzed dwóch lat.

 

Dla obydwu zespołów sobotni mecz będzie pierwszym, w którym staną naprzeciwko siebie o tak wysoką stawkę.

 

UWAGA:

Na godzinę przed meczem otwarte zostaną kasy biletowe od ul. Wojska Polskiego oraz od ul. Mickiewicza.

 

Mecze barażowe rządzą się swoimi prawami. Niestety w tym wypadku ciężko przepracowane dwanaście miesięcy może nie mieć zbyt dużego wpływu na dwumecz, gdzie w większości o zwycięstwie decydują detale, bądź też forma w danym dniu. Pierwszy mecz barażowy o awans do III ligi pomiędzy Gwarkiem Tarnowskie Góry, a KS Decorem Bełk poprowadzi jako sędzia główny pan Daniel Kruczyński (Żywiec). Kibicujmy naszej drużynie ile sił! Pierwszy gwizdek arbitra w sobotę 17 czerwca o godzinie 17:00 na stadionie TS Gwarek w Tarnowskich Górach przy ul. Wojska Polskiego 2.

Komentarze

 • MONSTRUM 16 / 06 / 2017 Reply

  Wszyscy na mecz !!!!!!!!!!!!!!!!!
  Pamiętajcie „NIE MA LEPSZEGO OD GWARKA TARNOGÓRSKIEGO”

 • Fanatik 17 / 06 / 2017 Reply

  Majestatyczne zwycięstwo.

 • izo 17 / 06 / 2017 Reply

  już powinna być relacja

Dodaj komentarz