Protoplastą Towarzystwa Sportowego „Gwarek” było założone w 1953 roku Koło Sportowe Zrzeszenia Sportowego „Górnik”,które rozpoczęło działalność przy Tarnogórskiej Fabryce Urządzeń Górniczych „TAGOR”. KS „Górnik” był klubem dwusekcyjnym – oprócz piłki nożnej istniała również sekcja tenisa stołowego.

Skład pierwszego Zarządu Koła Sportowego „Górnik”:

Eugeniusz Osowski – prezes
Franciszek Kosmala – wiceprezes
Henryk Anderski – sekretarz
Alfons Madeja – skarbnik
Lesław Pindelski – kierownik sekcji piłki nożnej
Józef Mańka, Erwin Kitel, Wincenty Gawliczek – członkowie zarządu

W początkowych latach klub borykał się z wieloma problemami – od finansowych po organizacyjne. Był to czas przemian w sporcie, zostały między innymi zlikwidowane Zrzeszenia Sportowe. Klub przechodził różne przeobrażenia, miał nawet zostać zlikwidowany. Po fuzjach z innymi klubami przez pewien czas funkcjonował pod nazwami „Śląsk” oraz „Kolejarz„.

 

boisko_na_cebuli

„Kolejarz” Tarnowskie Góry

W roku ….. następuje awans do klasy A Podokręgu Częstochowa. Piłkarze Kolejarza grali wtedy w następującym składzie: H.Bąska, E.Blondzik, J.Gierak, J.Gogolin, W.Gowik, H.Hain, E.Kitel, J.Labus, Z.Lenartowicz, J.Malocha, H.Mańka, H.Miklis, A.Miller, P.Musiałek, R.Piątek, S.Świerc, J.Woloszczyk, A.Wloka, B.Wanglosz

 

W 1966 roku pojawiają się nowi „sponsorzy” klubu. Opiekę nad klubem Gwarka obok TAGOR-u obejmują:
– Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych „FASER”
– Śląskie Zakłądy Przemysłowe (obecny „Chemet”)
– Elektrokarbon
– Zakłady Mięsne
– Zakłady Przemysłu Odzieżowego „TARMILO”

Kilka lat później dołączyła do nich jeszcze Fabryka Zmechanizowanych Obudów Ścianowych „FAZOS”.Pod opiekę tych zakładów pracy nieduży przyzakładowy klub sportowy przekształcił się w klub międzyzakładowy. Zmieniono wtedy nazwę stowarzyszenia na Międzyzakładowy Klub Sportowy „Gwarek”

Na czele klubu stanęli:
Eugeniusz Osowski – prezes
Stanisław Matejczyk – wiceprezes
Krzysztof Dąbrowski – wiceprezes
Henryk Anderski – sekretarz
Alfons Madeja – księgowy
Herbert Miglus – skarbnik
Antoni Sowa,Jerzy Kaleta,Ryszard Gola,Lesław Pindelski,Feliks Busz – członkowie zarządu

W związku ze wspieraniem zakładów opiekuńczych i stabilizację organizacyjną powołane zostały dwie nowe sekcje: tenisa ziemnego oraz szachową.

Przełomowym wydarzeniem w życiu sportowym Tarnowskich Gór był awans drużyny piłkarskiej do Ligii Okręgowej w 1969 roku.Stało się to faktem po dramatycznym meczu barażowym z Polonią II Bytom.

Print Friendly