Historia klubu Gwarek

TS Gwarek Tarnowskie Góry to polski klub piłkarski założony w 1953 roku, znany z działalności szkoleniowej, która wychowała wielu utalentowanych zawodników, w tym reprezentantów Polski. Klub przez lata zyskał renomę w regionie, awansując do różnych lig rozgrywkowych, w tym III ligi.

Historia klubu TS Gwarek

Protoplastą Towarzystwa Sportowego „Gwarek” było założone w 1953 roku Koło Sportowe Zrzeszenia Sportowego „Górnik”, które rozpoczęło działalność przy Tarnogórskiej Fabryce Urządzeń Górniczych „TAGOR”. KS „Górnik” był klubem dwusekcyjnym – oprócz piłki nożnej istniała również sekcja tenisa stołowego. Po raz pierwszy Górnik wystartował do rozgrywek ligowych wiosną 1957 roku w rozgrywkach klasy B, aby po wkrótce awansować do klasy A.

Skład pierwszego Zarządu Koła Sportowego „Górnik”:

Eugeniusz Osowski – prezes
Franciszek Kosmala – wiceprezes
Henryk Anderski – sekretarz
Alfons Madeja – skarbnik
Lesław Pindelski – kierownik sekcji piłki nożnej
Józef Mańka, Erwin Kitel, Wincenty Gawliczek – członkowie zarządu

W początkowych latach klub borykał się z wieloma problemami – od finansowych po organizacyjne. Był to czas przemian w sporcie, zostały między innymi zlikwidowane Zrzeszenia Sportowe. Klub przechodził różne przeobrażenia, miał nawet zostać zlikwidowany. Po fuzjach z innymi klubami przez pewien czas funkcjonował pod nazwami „Śląsk” oraz „Kolejarz”.

1974 - 1983

Radość kibiców nie trwała jednak długo. Po dwóch latach drużyna opuściła szeregi Ligi Okręgowej. Przyznać trzeba, że w tym czasie klub organizacyjnie nie sprostał wyższym zadaniom. Bez echa minął w 1974 roku awans do Klasy Międzypowiatowej, widocznie nie zaspokajało to potrzeb i aspiracji społeczeństwa.

Trzeba było jedenasty lat gry w Klasie Terenowej, aby po zbudowaniu solidnej bazy sportowej, okrzepnięciu organizacyjnym i scementowaniu drużyny, zdobyć w 1985 roku, również po dwóch meczach barażowych z KS Bobrek Bytom, wygranych po 2:0, awans do Klasy Okręgowej.

Zadanie to pod kierunkiem instruktora Henryka Zuzy i asystenta Bronisława Deptały wykonali: Stanisław Bichalski (kapitan), Adam Barowski, Jan Bok, Roman Górecki, Marek Deszcz, Zygmunt Kaszuba, Andrzej Lorencki, Aureliusz Lebek, Romuald Michalski, Leszek Siwek, Piotr Solga, Marcin Tarnawski, Józef Winkler, Ryszard Żyłka i Waldemar Jochimek.

Zmieniające się warunki społeczno – ekonomiczne w latach 80-tych postawiły klub w trudnej sytuacji gdyż zakłady wspierające nie były w stanie udzielać dotacji i aby nadal funkcjonować klub rozpoczyna działalność gospodarczo- usługową w 1983 r. 

2001 - 2012

W 2001 roku klub postawiony został w stan upadłości. W tym samym roku w lipcu 2001 r. następują zmiany organizacyjne. Powołane zostaje Towarzystwo Sportowe „Gwarek”. Wyjście na prostą nastąpiło dopiero wówczas, gdy stery w klubie przejął nowy zarząd, na którego czele stanęli czynni wówczas jeszcze zawodnicy: Marek Porada, który został prezesem i Rafał Ulfik, który został sekretarzem. Powołano klasy sportowe pod patronatem TS Gwarek, została podjęta współpraca z niemieckimi klubami sportowymi z miast partnerskich. Wyremontowano dwie szatnie, łaźnię, sekretariat, a także dach budynku klubowego. W następnych latach wokół obiektu znów poczynione zostaną kolejne prace remontowe. Parkingi, drogi dojazdowe czy wybudowanie wokół boiska bieżni lekkoatletycznej sprawi, że obiekt znów zacznie przyciągać kibiców.

Przygoda Gwarka Tarnowskie Góry w Lidze Okręgowej trwała osiem kolejnych sezonów. Powołana na początku 2010 roku GRUPA 2010, zrzeszająca przedsiębiorców, lokalne firmy oraz osoby prywatne we wspólnym celu, jakim były promocja miasta Tarnowskie Góry poprzez sport była początkiem wielkich marzeń o kolejnym awansie w historii Klubu. Wiosną 2010 nowym trenerem tarnogórzan został Jarosław Bryś, który otrzymał za zadanie zbudowanie drużyny na awans. Przełomowy sezon dla Gwarka to bez wątpienia sezon 2011/2012. Wielka praca wykonana przez Zarząd Klubu latem sprawiła, że to Tarnowskich Gór przywędrowali zawodnicy, mający zapewnić Gwarkowi kolejny krok w przyszłość. Gwarek, uznawany za faworyt ligi szedł jak „równy z równym” z inną drużyną marzącą o awansie, AKS Niwką Sosnowiec. Obydwie drużyny spotkały się w bezpośredniej konfrontacji 29 października 2011 roku w Tarnowskich Górach w XIV kolejce ligowej. Do tej pory nieodstępujące siebie ani na krok zespoły miały w swoim dorobku po trzynaście ligowych zwycięstw z rzędu. Mecz, który elektryzował nie tylko tarnogórską społeczność zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Gwarka 3:0 przeszedł do historii Klubu. Gwarek prowadzenia w ligowej tabeli nie oddał już do końca sezonu, zapewniając sobie na dwa mecze przed końcem ligi pierwszy w historii Klubu awans do IV ligi śląskiej.

2017 - 2024

Swój pierwszy mecz w III lidze Gwarek rozegrał 5 sierpnia 2017 roku, a do Tarnowskich Gór przyjechała doświadczona na III-ligowym poziomie drużyna Pniówka Pawłowice. Gospodarze zremisowali ten mecz 1:1, a pierwszego w historii spotkań w III lidze gola dla Gwarka zdobył Adam Dzido. Będący beniaminkiem oraz jednocześnie objawieniem ligi Gwarek Tarnowskie Góry długo zaskakiwał kibiców swoją grą.  Po pierwszej majowej kolejce, na niespełna miesiąc przez końcem sezonu drużyna trenera Krzysztofa Górecko prowadziła w lidze! Ostatecznie Gwarek, który do ostatniej minuty w sezonie 2017/2018 liczył się w walce o awans zajął będąc beniaminkiem niezwykle wysokie, trzecie miejsce, wygrywając w kwietniu również rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Bytom. Rok później, w swoim drugim w historii starcie w III lidze, tarnogórzanie również prezentowali przez cały sezon równą formę. W klubie pojawiali się kolejni zawodnicy mający na koncie grę na najwyższym poziomie piłkarskim w Polsce, wśród nich m.in. Przemysław Oziębała. Sezon 2018/2019 tarnogórzanie zakończyli ponownie w czołówce ligi, zajmując piąte miejsce.

Sezon ligowy 2019/2020 jest kolejnym dla Gwarka na III-ligowym poziomie. Dynamiczny rozwój Klubu w ostatnich latach sprawił, że zyskuje sobie przychylność nowej rzeszy kibiców z całej Polski. Przed naszym Klubem następne cele, a białe kartki w historii klubu już nie mogą doczekać się zapisania na nich kolejnych sukcesów…

Sezon 2021/22 to walka niemal do ostatniej kolejki o dalszą grę w II lidze. Mimo wszystko zadanie zostało wykonane, a nikt przy Wojska Polskiego scenariusza spadku nie brał pod uwagę. Był to pierwszy sezon Łukasza Ganowicza w roli trenera Tarnogórskiego Gwarka. Ostatecznie klub uplasował się na 12 pozycji. Najlepszym strzelcem został Norbert Jaszczak.

Na horyzoncie sezon 2022/23. Czekają nas kolejne wyzwania i cele do realizacji. Już dziś zapraszamy na nasz stadion do wspierania drużyny ze „srebrnego miasta”.

Eugeniusz Osowski

prezes klubu sportowego

Data urodzenia:
Miejsce urodzenia:
Narodowość: