Informator


Towarzystwo Sportowe “Gwarek” Tarnowskie Góry dba o prawidłowy rozwój młodych adeptów szkółek piłkarskich. Nasz Klub tworząc im odpowiednie warunki do uprawiania piłki nożnej, Gwarek Tarnowskie Góry wychowuje i uczy od podstaw małego sportowca, zaznajamiając go z podstawami gry w piłkę nożną. Dzięki temu nasz Klub wychowuje nie tylko dobrego człowieka, a i kibica, czy pasjonata sportu, pozostając już na długi okres czasu związany z Gwarkiem Tarnowskie Góry.

Ideą szkolenia grup młodzieżowych działających w naszym Klubie jest wyselekcjonowanie zawodników, którzy w największym stopniu piłkarskim poczynili odpowiedni progres sportowy. Dzięki temu, dbając o ich prawidłowy rozwój w ramach istniejących grup, zawodnicy biorą udział w rozgrywkach ligowych, mogąc rywalizować ze swoimi rówieśnikami z innych klubów piłkarskich. Ważnym celem są także wyniki osiągane przez grupy młodzieżowe naszego Klubu, które świadczą o zespołowości oraz poczynionymi postępami w pracy.

Zespoły młodzieżowe Gwarka Tarnowskie Góry występują obecnie w rozgrywkach prowadzonych przez Śląski Związek Piłki Nożnej w Katowicach, a także Podokręg Bytom. Nasze najmłodsze zespoły biorą udział w licznych turniejach piłkarskich, organizowanych przez inne kluby piłkarskie, a także przez nasz Klub. Pion szkolenia młodzieżowego funkcjonuje na podstawie Narodowego Modelu Gry oraz założeń tego programu, który zawiera podstawowe wytyczne konieczne do realizacji naszej misji.

Misja Akademii Piłkarskiej

Proces szkolenia zawodników w Gwarku Tarnowskie Góry skupia się wokół czterech podstawowych kryteriów:

  • Kryteria sportowe,
  • Kryteria wychowawcze,
  • Kryteria edukacyjne,
  • Kryteria moralne.

            Kryterium sportowe ocenia sukces i wyniki całej drużyny piłkarskiej. Pamiętajmy jednak, iż istnieje zróżnicowany poziom potencjału, umiejętności oraz możliwości poszczególnych zawodników. Charakterystyka postępów piłkarskich u poszczególnego zawodnika może występować w różnym etapie wiekowym. Może to mieć efekt także na pozostałych zawodników w drużynie, którzy poprzez dalsze udoskonalanie swoich umiejętności mogą nie tylko uczynić z siebie lepszego piłkarza, ale może to także oddziaływać na postępy całej drużyny.

            We wstępie można było przeczytać, iż nasz Klub ucząc młodego zawodnika piłki nożnej wychowuje go także jako człowieka. Umiejętności wyniesione z treningów młody zawodnik może przenieść także poza życie sportowe. Ukształcenie go pod względem wychowania może mieć pozytywne skutki w kontaktach z rówieśnikami czy rodziną. Cechy nabyte podczas treningów również mogą być tego przykładem.

            Kryterium edukacyjne dotyczy głównie tematyki piłki nożnej, jednak widzianej po odbyciu jednostki treningowej. Młody zawodnik jest w stanie udoskonalać swoją wiedzę na temat piłki nożnej czy działalności klubu sportowego. Teoria uzyskana dzięki naukom prowadzonym przez trenerów pozwoli im w dalszym ciągu rozwijać swoje zainteresowanie polskim oraz światowym rozwojem piłki nożnej.

            Kryterium moralne również odzwierciedla zachowanie młodego zawodnika nie tylko na boisku, ale i poza nim. Zawodnicy winny być szkoleni w duchu fair play, zasad uczciwości i szacunku do ludzi. Wszystko to potrzebne jest młodemu człowiekowi do stawienia czoła zagrożeniom, jakie czekają ich w przyszłości.