Fot. Błażej Lubos na tle trybun Stadionu Śląskiego podczas szkolenia ŚlZPN. // Fot. Błażej Lubos

Jak dobrze wszyscy wiemy, obecnie w niecierpliwości czekamy na rozwój wydarzeń w sprawie zastopowania rozprzestrzeniania się w naszym kraju pandemii wirusa COVID-19. My jednak cały czas pracujemy nad  tym, aby powrót do bezpiecznego trenowania przebiegł w naszym klubie w jak najlepszy sposób. W związku z tym pragniemy przedstawić wszystkim kibicom nowego trenera drużyn młodzieżowych Akademii Gwarka Tarnowskie Góry, Błażeja Lubosa. 

 

Trener Błażej Lubos jak już wcześniej informowaliśmy będzie prowadził zajęcia razem z trenerem Adamem Reichelem w rocznikach 2011 oraz 2012. Nowy członek rodziny Gwarka mieszka obecnie w Orzechu, gdzie przez kilka lat odpowiadał za prawidłowe funkcjonowanie klubu LKS Sokół Orzech, trenując wcześniej młodych zawodników w UKS-ie Ruchu Radzionków. Przez cztery lata miał okazję prowadzić zarówno grupy młodzieżowe, jak przyjrzeć się pracy z działu administracji oraz zarządzania klubem, gdyż pełnił również funkcję wiceprezesa do spraw szkolenia oraz marketingu. Jak sam powiedział w naszej krótkiej rozmowie, pozwoliło mu to nabyć niezbędnego doświadczenia w pracy w klubie sportowym:

 

Praca w Sokole Orzech dała mi możliwość sprawdzenia wszystkich swoich nabytych umiejętności w praktyce. Pracując w Orzechu rozpocząłem kurs trenera UEFA B, który udało mi się uzyskać. Podjąłem również studia na kierunku „Menedżer Sportu” na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Rozwijałem się dalej, łącząc swoje pasje. Praca z dziećmi zawsze dawała mi wiele radości oraz satysfakcji, która również pomagała mi stać się lepszym trenerem.

 

Ponadto pracuje zawodowo jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Ożarowicach, gdzie prowadząc lekcje ma możliwość oceniania możliwości dzieci na zajęciach szkolnych. Obserwując ciągły rozwój swoich podopiecznych może porównać ćwiczenia oraz zaangażowanie dzieci zarówno podczas lekcji, jak i na zajęciach popołudniowych w klubach sportowych. Błażej Lubos jest również członkiem Wydziału Szkolenia Podokręgu Bytom, prowadzącym szkolenia na terenie działalności Podokręgu Bytom. Jego zdaniem ciągły wzrost aktywności fizycznej wśród dzieci sprzyja co raz lepszej współpracy na linii młody zawodnik – trener:

 

Kiedyś to wszystko wyglądało trochę inaczej. Trener bardzo często prowadził w jednym klubie zarówno zespół seniorów, jak i drużyny młodzieżowe. Teraz się od tego schematu odchodzi. Widać na podstawie ostatnich lat nawiązywanie co raz większej wagi do oddzielenia tych dwóch struktur. Dziś możemy zaobserwować wśród trenerów dzieci oraz młodzieży więcej efektów wynikających ze specjalnych kursów, dotyczących szkolenia dzieci i młodzieży, który organizuje u nas Śląski Związek Piłki Nożnej oraz jego właściwe Podokręgi.

Trenerzy się rozwijają, idzie to w bardzo dobrym kierunku. Piłka nożna jest obecnie sportem numer jeden na świecie. Nauka trenerów przechodzi na zapał do sportu młodych zawodników podczas zajęć, które są coraz lepiej prowadzone. Dzieci oraz młodzież dzięki temu jest co raz lepiej przygotowywana pod względem piłkarskim. Widzą to również rodzice, którzy śmielej posyłają swoje dzieci na zajęcia. Mam nadzieję, że dobrą opieką nad prawidłowym rozwojem dzieci i młodzieży dogonimy piłkarski zachód szybciej niż myślimy.

 

dav

Fot. Błażej Lubos podczas pobytu na stadionie The Emirates Stadium, należącym do Arsenalu Londyn. // Zdjęcie pochodzi z prywatnego zbioru Błażeja Lubosa.

 

Gdzie i jak czerpać piłkarską wiedzę jak nie od wzorców? Również i nasz trener ma swoje światowe wzorce, z których chce brać przykład. Błażej Lubos ciągle się uczy i powtarza, że współpraca z młodzieżą ma kształt nie tylko sportowy, ale psychologiczny. Jak najlepsza współpraca z dziećmi może dać tylko jej „dobre owoce”:

 

Z pewnością chciałbym dalej się w obranym przez siebie kierunku rozwijać. Zespół tworzy grupa ludzi, chcących doskonalić swoje umiejętności piłkarskie, idąc w jednym kierunku. Trzeba z młodzieżą stale współpracować, kształtować ciągle ich podejście do piłki nożnej, do treningów, rozwoju fizycznego czy psychicznego, wspierać ich również i w ciężkich w życiu młodego sportowca chwilach. 

 

Nie mam co prawda swojego ulubionego trenera, na kim wzorowałbym się najbardziej. Zawsze miło jest podpatrzeć trenerów pracujących w jednej z najlepszych lig na świecie, jak na przykład w angielskiej Premier League. Przeczytałem m.in. biografie takich trenerów jak Arsena Wenger’a czy sir Alexa Ferguson’a, a więc trenerów mi bliskich. Znalazłem w tych książkach sporo wytycznych jak postępować w roli trenera. Francuz w Arsenalu pracował ponad 20 lat, zaś szkot w Manchesterze United przeszło 25 lat, więc ich zapisane uwagi, zachowania oraz nauki stworzyły z nich trenerów legendy. Każdy z nich odnosił sporo sukcesów, które w klubowych czy światowych zapisach ciężko będzie pobić. Podziwiam ich niesamowicie.

 

blazej_lubos_gwarek_strona

Fot. Błażej Lubos zaprezentowany oficjalnie jako nowy trener Akademii Piłkarskiej Gwarka Tarnowskie Góry.

 

Nasz nowy trener nie może się doczekać debiutu w barwach Gwarka. Obecnie panująca przymusowa przerwa w zajęciach sportowych nie pozwoliła mu jeszcze spotkać się ze swoimi podopiecznymi, jednak trener Błażej ma nadzieję, że jak tylko sytuacja stanie się bezpieczna będzie mógł przywitać się z zawodnikami oraz ich rodzicami na pierwszym treningu. Swoją nową pracę traktuje nie tylko jako wyzwanie, ale możliwość uzyskania dalszego, trenerskiego doświadczenia:

 

Praca w Gwarku jest dla sportowym wyzwaniem. Nie mam jednak wątpliwości, że będzie to przyjemna praca, której nie mogę się doczekać. Cieszę się, że to właśnie w Gwarku będę rozwijał swoje umiejętności. Jest to jeden z obecnie topowych klubów na Śląsku, ciągle się rozwijającym. Cieszy mnie również fakt, że Akademia Gwarka dostała złotą gwiazdkę Polskiego Związku Piłki Nożnej jeśli chodzi o trenowanie dzieci i młodzieży. Ucieszyłem się, że tak niedaleko mojego miejsca zamieszkania są kluby odznaczone właściwymi certyfikatami przez PZPN. Zwróciłem na to uwagę, bo oznacza to, że w klubie dzieję się dobrze i jest to właściwe miejsce do fajnej pracy z młodzieżą. Jest to dla mnie bardzo cenne.

 

Trenera Błażeja bardzo serdecznie witamy zatem oficjalnie w Gwarku Tarnowskie Góry i również nie możemy się doczekać do rozpoczęcia naszej współpracy! Jesteśmy przekonani, że jest to właściwa osoba w naszym klubie! Kontakt do trenera znajdziecie Państwo w zakładce MŁODZIEŻ -> ZAPISY oraz w odpowiedniej karcie rocznika 2011/2012 na naszej stronie internetowej.

 

Dodaj komentarz