Najbliższa kolejka w III lidze zakończy jej wrześniowe zmagania. Wszystkie zespoły osiągnęły już półmetek rundy jesiennej, dzięki czemu łatwiej już wskazać drużyny walczące o konkretny cel. W niedzielę na stadionie Sparty w Zabrzu – Mikulczycach spotkają się ze sobą zespoły, które w tym sezonie chcą ugrać więcej, niż w zakończonych w czerwcu ubiegłych rozgrywkach. Tarnogórzanie mimo problemów kadrowych punktują, dzięki czemu zachowują kontakt ze ścisłą, ligową czołówką. Zabrzanie natomiast chcą zmazać plamę z finiszu sezonu 2017/2018, kiedy to czerwcowa porażka w Tarnowskich Górach sprawiła, iż drużyna rezerw zabrzańskiego Górnika zakończyła rozgrywki na miejscu spadkowym.

 

To właśnie po poprzednim, przegranym spotkaniu ligowym z Gwarkiem Tarnowskie Góry drużyna rezerw Górnika Zabrze pierwotnie pożegnała się z rozgrywkami III ligi. Dopiero wycofanie się z niej zespołu BKS-u Bielsko-Biała sprawiło, iż zabrzanie otrzymali szansę na poprawę w sezonie 2018/2019. Do tegorocznych rozgrywek rezerwy Górnika przystąpiły z nowym szkoleniowcem. Drużynę objął znany z występów przede wszystkim właśnie w Górniku Piotr Gierczak, który wcześniej prowadził występującą w IV lidze drużynę Wilki Wilcza, z którą już raz Gwarka pokonał. Działo się to w letnim okresie przygotowawczym przed poprzednim sezonem, kiedy to złożona z zawodników testowanych drużyna Gwarka uległa Wilkom 0:1. Sezon 2018/2019 zabrzanie rozpoczęli przyzwoicie, a po dziewięciu do tej pory rozegranych meczach mają na swoim koncie jedenaście punktów, zajmując tym samym dwunaste miejsce w ligowej tabeli. Drużyna z Zabrza rozegrała do tej pory na swoim obiekcie cztery spotkania i co ciekawe… jest jedyną drużyną spośród wszystkich zespołów naszej grupy, która nie zwyciężyła jeszcze meczu w roli gospodarza. W meczach domowych Górnicy uzbierali dwa punkty za dwa remisy (Zagłębie II Lubin, Miedź II Legnica), a oprócz tego nie sprostali drużynom Ślęzy Wrocław oraz Stali Brzeg. Ogólny bilans bramkowy zabrzan to 16 bramek strzelonych oraz 21 straconych, dzięki czemu zespół Piotra Gierczaka znajduje się w ścisłej czołówce zespołów, w meczach których pada najwięcej bramek (średnio nieco ponad 4 bramki na mecz). Dla Górnika będzie to już trzeci mecz z rzędu rozgrywany w niedzielę. Jak na razie poprzednie dwa nie były dla rywali udane, bowiem dwa tygodnie temu podzielili się punktami z drugim zespołem Miedzi Legnica, a tydzień temu ulegli w Namysłowie Agropolonowi Głuszyna 0:3. Najlepszym zawodnikiem niedzielnych gospodarzy jest obecnie Marcin Urynowicz. Znany z występów głównie w Lotto Ekstraklasie zawodnik ma na swoim koncie jak dotąd cztery zdobyte bramki.

 

Kiedy w czerwcu tarnogórzanie pokonali na własnym boisku zabrzan stało się to, o czym w Tarnowskich Górach bano się przed sezonem myśleć. Gwarek zajął w swoim debiutanckim sezonie ligowym trzecie miejsce i z marszu stał się jednym z głównych kandydatów do awansu w następnych rozgrywkach. Jak na razie trener Gwarka Krzysztof Górecko wyciąga ze swojej drużyny tyle, ile się da. Niestety z powodu absencji kartkowych, a przede wszystkim licznych kontuzji, nasz trener jeszcze ani razu w tym sezonie nie mógł pokazać pełni możliwości kadrowych swojej drużyny. Jak na razie jednak tarnogórzanom wiedzie się w sezonie dobrze i udowadniają, że im gorzej… tym lepiej. Ubiegłotygodniowe zwycięstwo w Legnicy sprawiło, że Gwarek z dorobkiem siedemnastu punktów utrzymał czwarte miejsce w tabeli. Tym razem po raz pierwszy w sezonie nasza drużyna do meczu o punkty przystąpi w niedzielę. Drugi mecz z rzędu wyjazdowy tarnogórzan wcale nie musi oznaczać, że naszym zawodnikom będzie się grało gorzej. Wręcz przeciwnie. Jeśli popatrzymy na tabelę drużyn w meczach na wyjazdach, to nasza drużyna z czterema wygranymi i zaledwie jedną porażką zajmuje w niej pierwsze miejsce, trzykrotnie zachowując na boiskach rywali czyste konto. W odróżnieniu do zabrzan, drużyna Gwarka nie zalicza się do grona zespołów, w meczach których pada wiele bramek. Akurat w tym przypadku zespół z Tarnowskich Gór zajmuje trzecie miejsce od końca ze średnią 2,89 bramek na mecz. Pamiętajmy jednak, iż nie jest to klasyfikacja obrazująca rzeczywistą tabelę ligową, gdyż najważniejsze w sezonie jest zbieranie niezwykle potrzebnych punktów. Pochwalić za to można naszą defensywę, która z wynikiem dwunastu straconych bramek zalicza się do czołówki ligi. Jeśli natomiast chodzi o ofensywę, to w drużynie Gwarka najlepszym strzelcem pozostaje w dalszym ciągu Przemysław Oziębała z czterema bramki na koncie. Z wiadomych przyczyn Przemka na murawie w Zabrzu niestety nie będziemy mogli oglądać.

 

Jak do tej pory Górnik II Zabrze jest jednym z niewielu klubów wśród drużyn III ligi, z którymi nasza drużyna spotykała się częściej niż w rozgrywkach ligowych. O ile w sparingach minimalnie lepiej w historycznym zarysie prezentują się zabrzanie, tak w ostatnim sezonie w lidze lepsi dzięki bilansowi bramek okazali się tarnogórzanie.

25.02.2017r., sparing ZIMA 2016/2017, Górnik – Gwarek 1:1 (0:0) bramka: Cymerys

19.11.2017r., III liga sezon 2017/2018, Górnik – Gwarek 3:1 (1:1) bramka: Jarka

25.02.2018r., sparing ZIMA 2017/2018, Górnik – Gwarek 2:1 (1:0) bramka: Jaworski

16.06.2018r., III liga sezon 2017/2018, Gwarek – Górnik 2:0 (0:0) bramki: Cymerys, Jarka

 

Sędzią głównym, który poprowadzi niedzielny mecz 10. kolejki rozgrywek w trzeciej grupie III ligi pomiędzy Górnikiem II Zabrze, a Gwarkiem Tarnowskie Góry będzie pan Dawid Matyszczak (KS Kluczbork). Dla arbitra reprezentującego Opolskie Kolegium Sędziowskie będzie to czwarty mecz w obecnych rozgrywkach. Co ciekawe, w sezonie 2018/2019 pan Matyszczak prowadził już zawody z udziałem zarówno Górnika, jak i Gwarka. Zabrzanie ulegli u siebie na początku sezonu Ślęzie Wrocław 1:4, zaś tarnogórzanie pod koniec sierpnia pokonali w Zdzieszowicach tamtejszy Ruch 1:0. Pan Matyszczak prowadził także starcie dwóch najlepszych jak dotąd ekip Górnika Polkowice oraz Zagłębia II Lubin (2:1). Bilans kartkowy sędziego Matyszczaka to 19 pokazanych żółtych kartek, 1 czerwona, a także 3 podyktowane rzuty karne.

 

Zapraszamy wszystkich kibiców na to niezwykle zapowiadające się spotkanie. Dla naszej drużyny jest to najbliższy wyjazd podczas jesiennych meczów wyjazdowych, a stadion Sparty Zabrze od Tarnowskich Gór dzieli zaledwie nieco ponad 20 km. Zachęcamy do spędzenia niedzielnego popołudnia z drużynami Górnika oraz Gwarka. Mecz rozpocznie się o godzinie 16:00 na stadionie przy ul. Mickiewicza 66 w Zabrzu – Mikulczycach, a wstęp na ten mecz jest darmowy.

Komentarze

  • andriu 28 / 09 / 2018 Reply

    Może zrobić wstęp darmowy na najblizszy mecz ligowy GWAREK-GÓRNIK2.

  • Damian 01 / 10 / 2018 Reply

    ANDRIU jako kolekcjoner biletów muszę zaprotestować. W tamtym sezonie na mecz z Górnikiem II był super wzór biletu. Stanowcze NIE dla darmowych wstępów!

Dodaj komentarz