Tegoroczny weekend długi majowy weekend zbliża się do końca. Powoli w decydującą fazę rozgrywek III ligi wchodzą drużyny z grupy trzeciej, które mają już za sobą półmetek wiosennych zmagań. Za równo miesiąc będziemy mieli jedną kolejkę do końca rozgrywek, a w samym maju zawodnicy aż siedmiokrotnie wybiegną na ligowe boiska. Sezon 2018/2019 zatem przyśpiesza jeszcze bardziej, a żeby wspomniany wcześniej majowy weekend zakończyć z przytupem, mamy dla kibiców propozycję nie do odrzucenia. W najbliższą sobotę do Tarnowskich Gór w ramach rozgrywek III ligi przyjedzie drugi zespół Górnika Zabrze.

 

Majówkę tarnogórzanie rozpoczęli w bardzo dobrych humorach. Pokonali oni bowiem w środę drugi zespół Miedzi Legnica 3:0 i w serii trzech meczów z wymagającymi drużynami rezerw Ekstraklasy mają już za sobą bezbramkowy remis osiągnięty w Lubinie oraz zwycięstwo ze wspomnianą już wcześniej Miedzią. Co warte podkreślenia, prowadzeni przez trenera Krzysztofa Górecko tarnogórzanie nie stracili w tych meczach bramki, natomiast sami, dopiero po raz trzeci w sezonie zdobyli na swoim obiekcie więcej niż dwa gole w jednym meczu. Zwycięstwo odniesione w środę pozwoliło Gwarkowi zachować czwarte miejsce w ligowej tabeli. Na nieszczęście gospodarzy, cała czołówka ligowa podczas pierwszomajowych spotkań zgarnęła komplet punktów, więc w dalszych ciągu zespół Gwarka oprócz wykonania swojej pracy na boisku musi liczyć na potknięcia ligowych rywali. Drużyna ze „Srebrnego Miasta” ma obecnie na swoim koncie 46 punktów i o pięć punktów wyprzedza zespoły Rekordu Bielsko-Biała oraz swoich sobotnich gości, Górnika II Zabrze. Smaczku sobotniej rywalizacji dodaje fakt, iż właśnie zabrzanie oprócz tarnogórzan są jedynym zespołem w trzeciej grupie III ligi, którzy wiosną przegrali dotychczas tylko jedno spotkanie ligowe. Patrząc natomiast w górę tabeli, to do zrównania się z drugim zespołem Zagłębia Lubin brakuje tarnogórzanom dwóch punktów, zaś do wicelidera Ślęzy Wrocław czterech. Sobotni mecz będzie czternastym domowym spotkaniem Gwarka Tarnowskie Góry w trwającym sezonie. Dotychczas nasza drużyna wygrała przed tarnogórską publicznością siedem razy, zanotowała cztery remisy, a także musiała dwukrotnie zejść z boiska pokonana. W roli gospodarza Gwarek jak do tej pory mógł dopisać sobie 23 bramki na koncie trafień zdobytych, ale i 14 w kategorii bramek straconych. Sztab szkoleniowy naszej drużyny ma do swojej dyspozycji praktycznie całą kadrę z drobnymi wyjątkami. Na urazy narzekają jedynie młodzieżowcy Dawid Fojcik oraz Sebastian Dworaczek. Sobotni mecz będzie z pewnością prestiżowy dla aż siedmiu zawodników Gwarka. Dominik Konieczny, Dawid Jarka, Patryk Joachim, Przemysław Oziębała, Mateusz Korzus, Jakub Dyląg oraz Bartosz Pikul mają za sobą grę w biało-niebiesko-czerwonych barwach.  Tarnogórzanie wiosną znacznie poprawili grę w ofensywie, czego dowodem jest osiemnaście strzelonych wiosną bramek. To drugi wynik w 2019 roku, oczywiście po liderze z Polkowic (20 bramek). Aż dwunastu zawodników Gwarka wpisywało się jak na razie na listę strzelców w sezonie ligowym 2018/2019. W dalszym ciągu największą ilość bramek na swoim koncie mają wspomniany wcześniej Dawid Jarka oraz Sławomir Pach. Każdy z nich osiem razy umieścił piłkę w bramce rywali.

 

Tabela wiosennych spotkań jasno daje do zrozumienia, że w sobotę spotkają się czołowe drużyny ligowe. Co prawda zabrzanie plasują się o dwie lokaty niżej niż tarnogórzanie i z dorobkiem 41 punktów okupują szóstą pozycję, to jednak w 2019 roku drugi zespół Górnika Zabrze punktuje bardzo regularnie. Podopieczni trenera Piotra Gierczaka oprócz bardzo dobrej formy wiosną mogą sobie również dopisać przed sobotnim meczem w Tarnowskich Górach miano najlepszej drużyny wyjazdowej w sezonie 2018/2019. Aż trudno sobie to wyobrazić, ale to właśnie zabrzanie, a więc szósty zespół tabeli wiedzie prym w meczach na stadionach rywali. Rezerwy 14-krotnego Mistrza Polski ze swoich dotychczas dwunastu rozegranych meczach wyjazdowych aż dziewięć razy wracali z kompletem punktów. Bezkompromisowy zespół trenera Gierczaka oprócz dziewięciu zwycięstw ma na swoim koncie także trzy porażki, jednak ostatni raz na stadionie rywala zabrzanie zgubili punkty… 28 października ubiegłego roku! Zespołem, który jako ostatni odebrał wyjazdowe zwycięstwo Górnikowi był nie kto inny, jak jego imiennik, zdecydowany lider ligi – Górnik Polkowice. Kontynuując tematykę meczów wyjazdowych zabrzan, drużyna naszych sobotnich gości zdobyła na wyjazdach 25 bramek, ustępując jedynie… nikomu innego, jak drużynie z Polkowic (28 bramek). Zabrzanie na wyjazdach grają również uważnie w obronie, bowiem 14 straconych bramek jest jak dotąd najlepszych wynikiem w naszej lidze. Dla równowagi trzeba jednak dodać ciekawostkę, że w samym 2019 roku na własnym stadionie Górnik z pięciu dotychczas rozegranych spotkań ligowych… nie wygrał żadnego. Pierwsza drużyna zabrzańskiego klubu gra swój mecz ligowy w ramach Lotto Ekstraklasy w piątek, więc możemy w kadrze na sobotni mecz spodziewać się zawodników, którzy według regulaminu mogą jeszcze zagrać w rozgrywkach III ligi. Na pewno w barwach gości nie zobaczymy Krzysztofa Kubicę. Obiecujący, młody zawodnik Górnika w poprzedniej kolejce otrzymał czwartą żółtą kartkę, więc nie będzie mógł być brany pod uwagę w ustalaniu kadry meczowej. Zimowe okienko transferowe spowodowało, iż dwójka najlepszych strzelców rezerw Górnika posiada obecnie innych pracodawców. Marcin Urynowicz (autor 9 bramek) jest obecnie wypożyczony do I-ligowej Odry Opole, z kolei Rafał Wolsztyński (6 bramek) jest już zawodnikiem II-ligowego Widzewa Łódź. Po odejściach wspomnianych zawodników najlepszym strzelcem grającym obecnie w rezerwach Górnika jest niespełna 22-letni Konrad Zaradny. Były gracz MKS-u Kluczbork jest autorem trzech bramek w sezonie 2018/2019 dla swojego zespołu.

 

Kończy się powoli drugi sezon wspólnych występów Gwarka oraz Górnika II Zabrze w rozgrywkach ligowych. Do tej pory o punkty obydwie drużyny grały trzykrotnie i za każdym razem wynik został rozstrzygnięty na korzyść jednej z drużyn. Minimalnie lepsi w tej statystyce wypadają tarnogórzanie.

25.02.2017r., sparing ZIMA 2016/2017, Górnik – Gwarek 1:1 (0:0) bramka: Cymerys

19.11.2017r., III liga sezon 2017/2018, Górnik – Gwarek 3:1 (1:1) bramka: Jarka

25.02.2018r., sparing ZIMA 2017/2018, Górnik – Gwarek 2:1 (1:0) bramka: Jaworski

16.06.2018r., III liga sezon 2017/2018, Gwarek – Górnik 2:0 (0:0) bramki: Cymerys, Jarka

30.09.2018r., III liga sezon 2018/2019, Górnik – Gwarek 0:3 (0:3) bramki: Curyło, Jarka, Śliwa

 

Arbitrem głównym, który poprowadzi sobotni mecz 27. kolejki trzeciej grupy III ligi pomiędzy Gwarkiem Tarnowskie Góry, a Górnikiem II Zabrze będzie pan Paweł Kucharczyk (KS Wrocław). Będzie to dla niego ósmy mecz w sezonie 2018/2019 w rozgrywkach III ligi. Do tej pory mecze z jego udziałem zawsze kończyły się wynikiem rozstrzygniętym, w którym czterokrotnie wygrywali goście, natomiast trzykrotnie gospodarze. W meczach z udziałem arbitra z wrocławskiego Kolegium Sędziowskiego padło trzynaście bramek, a sam arbiter pokazał w tych meczach 33 żółte kartki oraz jedną czerwoną. W tym sezonie nie sędziował jeszcze ani Gwarkowi, ani też Górnikowi.

 

Zapraszamy już teraz wszystkich kibiców na to spotkanie, które zostanie rozegrane jak zawsze na obiekcie TS Gwarek przy ul. Wojska Polskiego 2 w Tarnowskich Górach. Pierwszy gwizdek arbitra usłyszymy w sobotę 4 maja o godzinie 17:00. Zachęcamy tradycyjnie do korzystania z naszej oferty gastronomicznej, a punkt odnajdą Państwo jak zawsze obok trybuny krytej. Przypominamy również o wcześniejszym pojawieniu się na obiekcie celem uniknięcia kolejek przy kasie biletowej, którą otwieramy jak zawsze na godzinę przed rozpoczęciem meczu. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz