Gwarki, Gwarki i po Gwarkach… Ostatnimi dniami zdecydowana większość tarnogórzan żyła przypadającymi na miniony piątek, sobotę oraz niedzielę dniami miasta Tarnowskie Góry. Coroczne święto mieszkańców naszego miasta to czas obfitujący w wiele wydarzeń kulturalnych, a także wspomnień historycznych. Tegoroczne Gwarki 2019 to już jednak historia. Sportowa część miasta przygotowuje się teraz do innego ważnego wydarzenia. W najbliższy wtorek po raz pierwszy w historii w ramach rozgrywek piłkarskiej III ligi, Gwarek Tarnowskie Góry zmierzy się o ligowe punkty z dwukrotnym Mistrzem Polski, Polonią Bytom.

 

Gospodarze, którym nie do końca wyszedł start rozgrywek ligowych do wtorkowego meczu przystąpią po środowym zwycięstwie w ramach Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Bytom nad Odrą Miasteczko Śląskie. Tarnogórzanie zaaplikowali rywalom aż osiem bramek i pewnie zameldowali się w następnej rundzie. Priorytetem dla zespołu prowadzonego przez trenera Krzysztofa Górecko są jednak zdecydowanie rozgrywki ligowe. Tutaj po sobotniej serii spotkań w trzeciej grupie piłkarskiej III ligi Gwarek Tarnowskie Góry zajmuje dwunaste miejsce. Sześć zdobytych punktów, które dały tarnogórzanom zwycięstwa nad Miedzią II Legnica oraz Ruchem Zdzieszowice plasują nasz zespół co prawda w drugiej połowie tabeli, to jednak niesłychanie wyrównany poziom wszystkich drużyn oznacza, iż przy ewentualnemu zwycięstwu Gwarka we wtorek, tarnogórzanie mogą liczyć na awans w ligowej tabeli nawet o dziewięć miejsc! Oczywiście awans jest uzależniony od rozmiarów zwycięstwa, ale trzeba zacząć od tego, że we wtorek będzie o nie niezwykle ciężko. Dla Gwarka będzie to trzeci mecz domowy w sezonie. Oprócz wspomnianych już wcześniej zwycięskich spotkań z Miedzią II Legnica oraz Ruchem Zdzieszowice, tarnogórzanie mają na swoim koncie również porażkę w inauguracyjnym spotkaniu ze Śląskiem II Wrocław, który jako beniaminek rozgrywek jest obecnie jedynym zespołem bez porażki w trzeciej grupie III ligi. Gwarek co prawda zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji drużyn z udziałem których pada najwięcej bramek (średnia goli w meczach z udziałem Gwarka to 3,4 bramki), to jednak większość z nich ląduje ostatnio niestety po tarnogórskiej stronie. Mocna obrona, która jeszcze nie tak dawno stanowiła o sile Gwarka, jest dzisiaj wyraźnie do poprawy. W pięciu do tej pory rozegranych meczach tarnogórzanie stracili 10 bramek, a więcej od wtorkowych gospodarzy goli straciły tylko zespoły Lechii Zielona Góra (11 bramek) oraz ROW-u Rybnik (14 bramek). Co gorsza z powodu nadmiaru żółtych kartek we wtorkowym meczu w barwach naszej drużyny nie zobaczymy Adama Dzido. My jednak liczymy gorąco, że przełamanie w defensywie Gwarka nastąpi właśnie w najbliższy wtorek. Oprócz dobrej postawy naszej obrony liczymy również na skuteczną ofensywę. Tarnogórzanie mają obecnie na swoim koncie siedem zdobytych bramek, a najskuteczniejszym w tarnogórskim zespole jest Sebastian Pączko z dwiema bramkami na swoim koncie.

 

O ile w meczach z udziałem Gwarka pada ostatnio sporo bramek, tak na drugiej półkuli klasyfikacji drużyn z największą ilością bramek w meczach z ich udziałem jest bytomska Polonia. Średnia ilość goli w meczach z udziałem Polonii Bytom to zaledwie dwie bramki na mecz. Nie to jest jednak tutaj najważniejsze. Tegoroczny beniaminek rozgrywek po zakończonych pozostałych meczach 6. kolejki ligowej w trzeciej grupie III ligi zajmuje w tabeli dziesiąte miejsce, mając nad Gwarkiem zaledwie punkt przewagi. Podopieczni trenera Kamila Rakoczego, który w poprzednim sezonie prowadził radzionkowski Ruch, mają już za sobą domowe zwycięstwo nad MKS-em Kluczbork, a także wyjazdowe zwycięstwo nad Górnikiem II Zabrze. Ponadto bytomianie zanotowali domowy remis z Piastem Żmigród. O ile Gwarek zanotował domową porażkę z liderującą ekipą z Wrocławia, tak Polonia również ma na swoim koncie domową porażkę inną rewelacją ligi. Mowa tutaj o Foto-Higienie Gać, która obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli. Ubiegłoroczny beniaminek zwyciężył w Bytomiu 2:1, a sytuacja miała miejsce, jak w przypadku Gwarka, w pierwszej kolejce sezonu 2019/2020. Zespół Polonii w przerwie letniej dokonał kilku bardzo ciekawych transferów. W Bytomiu pojawili się m.in. znani z występów w barwach Gwarka Dominik Konieczny oraz Przemysław Mizgała. Obydwoje jednak nie mieli jeszcze okazji zagrać razem w meczu ligowym. O ile Mizgała pojawił się tylko w meczu pierwszej kolejki (później złapał kontuzję), tak Konieczny w ligowym meczu Polonii pojawiał się od kolejki numer dwa. Oprócz wspomnianej dwójki do Bytomia zawitali jeszcze m.in. znany z występów w Ruchu Zdzieszowice pomocnik Jakub Czajkowski, podstawowy defensor Podhala Nowy Targ, czyli Michał Bedronka, a także Dawid Krzemień, który w poprzednim sezonie stanowił o sile Ruchu Radzionków. W ostatnich dniach okienka transferowego drużynę Polonii zasilił również Filip Żagiel z Chojniczanki Chojnice. Jeśli dodamy do tego doświadczonych Marcina Lachowskiego, Łukasza Matusiaka czy Patryka Stefańskiego, a także utalentowaną młodzież w postaci Szymona Małeckiego, Jakuba Belicy czy Jarosława Czernysza, to miejsce naszych rywali jest zdecydowanie wyżej niż zajmowana obecnie pozycja w lidze. O miejscu w ligowej tabeli decyduje jednak boisko, które jak dobrze wiemy w wielu sytuacjach jest trudne do przewidzenia.

 

Jak dotąd drużyny Gwarka oraz Polonii mierzyły się ze sobą głównie w rozgrywkach pucharowych oraz potyczkach kontrolnych. Najnowsza historia pozwala nam przypomnieć cztery takie spotkania. Bilans tych spotkań jest idealnie równy. Po jednym zwycięstwie w meczach pucharowych oraz meczach kontrolnych mają na swoim koncie zarówno Gwarek, jak i Polonia.

07.04.2015r., Puchar Polski Pod. Bytom 2014/2015, Polonia – Gwarek 3:1 (0:0). Bramka: Opeldus

01.04.2017r., Sparing zima 2017, Polonia – Gwarek 1:5 (1:3). Bramki: Mrozek, Jarka, Stanik, Pach, Sikora

20.09.2017r., Puchar Polski Pod. Bytom 2017/2018, Polonia – Gwarek 0:0 (0:0) k. 4:5

02.03.2019r., Sparing zima 2019, Polonia – Gwarek 2:1 (2:1). Bramka: Pikul

 

Sędzią głównym spotkania 6. kolejki trzeciej grupy III ligi Gwarek Tarnowskie Góry – Polonia Bytom będzie pan Bartosz Owsiany (KS Opole). Arbiter ten w sezonie 2019/2020 prowadził jak dotąd tylko jedno spotkanie, w którym Pniówek Pawłowice Śląskie podzielił się punktami z Zagłębiem II Lubin, a miało to miejsce w trzeciej kolejce ligowej. Dla tarnogórzan będzie to czwarte spotkanie w swojej historii rozgrywanych spotkań na poziomie III ligi. Dotychczas wszystkie mecze z udziałem arbitra Bartosza Owsianego kończyły się wygraną naszej drużyny. Mamy nadzieję, że zwycięstwa passa Gwarka zostanie we wtorek podtrzymana.

 

Mecz Gwarek – Polonia zaplanowano nietypowo, bo na wtorek 10 września na godzinę 15:30. Spotkanie odbędzie się na stadionie TS Gwarek przy ul. Wojska Polskiego 2 w Tarnowskich Górach. Spotkanie pierwotnie miało się odbyć w minioną sobotę, jednak z uwagi na wspomniane już wcześniej dni miasta Tarnowskie Góry, czyli popularne Gwarki, kluby dogadały się na ustalenie nowej daty meczu. Trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwo naszej drużyny!

Dodaj komentarz