W sobotnie wczesne popołudnie na boisku klubu sportowego LKS Tęcza Zendek drużyna Gwarka Tarnowskie Góry po raz drugi w sezonie 2018/2019 zmierzy się w lokalnych derbach z Ruchem Radzionków. Tym razem rywalizacja nie potoczy się w rozgrywkach ligowych, a do piłkarskiego starcia dojdzie tym razem w często nazywanym „Pucharze Tysiąca Drużyn”, czyli w Pucharze Polski, tyle, że na szczeblu okręgowym. Przyjrzyjmy się tym tym razem drodze pucharowej, która jedna i druga drużyna przeszła do tej pory.

 

Tarnogórska drużyna, która w wyniku losowania będzie w sobotę gospodarzem z powodu zaawansowanych prac budowlanych dotyczących budynku klubowego, do meczu przystąpi po ubiegłotygodniowej, domowej porażce z MKS-em Kluczbork. Niespodziewana strata punktów po dość słabej grze, a co za tym idzie niezliczonej liczbie sytuacji podbramkowych pozostawia spory niesmak. Okazją do zrehabilitowania się może być właśnie sobotni pojedynek pucharowy. Podopieczni trenera Krzysztofa Górecko I rundę tegorocznej edycji przebrnęli bez wyjścia na boisko, a wszystko to wskutek wycofania się drużyny Piasta Ożarowice. Następny mecz nasza drużyna rozegrała w Kozłowej Górze, gdzie po dwóch bramkach Patryka Joachima oraz jednej Bartosza Pikula pokonała tamtejszą drużynę DKS Czarni Kozłowa Góra 3:0. Awans do półfinału tarnogórzanie zapewnili sobie natomiast dzięki wyjazdowej wygranej 4:1 z Silesią Miechowice. Na listę strzelców wpisali się wtedy dwukrotnie Bartosz Pikul, Patryk Timochina oraz Patryk Joachim. W drużynie gospodarzy do siatki bramki strzeżonej przez Mateusza Rosoła trafił były zawodnik naszego sobotniego przeciwnika – Marek Suker. Najskuteczniejszymi zawodnikami naszej drużyny są jak na razie autorzy trzech bramek, czyli Bartosz Pikul oraz Patryk Joachim.

 

Drużyna Ruchu Radzionków punktuje ostatnio dokładnie jak ich sobotni rywal. Kiedy 15 września Gwarek przegrał u siebie z Zagłębiem II Lubin, radzionkowianie zaledwie zremisowali bezbramkowo w Gorzowie Wielkopolskim z drużyną Warty. Podczas następnych dwóch kolejek zarówno tarnogórzanie, jak i drużyna Ruchu punktowała regularnie. Gwarek wygrał w Legnicy oraz w Zabrzu, natomiast podopieczni trenera Kamila Rakoczego zwyciężyli u siebie Piasta Żmigród oraz wygrali w Namysłowie z Agroplonem Głuszyna. Miniona kolejka to ponowna strata punktów jednych i drugich, przy czym Ruch na pewno zostawił po sobie lepsze wrażenie, mimo, że uległ rezerwom Górnika Zabrze 1:3. Pamiętajmy, że tego dnia Górnik był wspomagany zawodnikami pierwszej drużyny, więc sobotni goście z pewnością będą chcieli wrócić na drogę zwycięstw. Ich pucharowa droga zaczęła się od wysokiego zwycięstwa 5:0 nad Orkanem Dąbrówka Wielka po dwóch bramkarz Andrzeja Piecucha oraz jednej Mateuszów Hermasza oraz Pietryga, a także po trafieniu samobójczym zawodnika Orkana. W II rundzie popularne Cidry dzięki trafieniu na tzw. „wolny los”, przez co następny mecz rozegrały w następnej fazie turnieju. W tej nasz przeciwnik okazał się lepszy od Sokoła Orzech, zwyciężając rywala, na którego boisku rozgrywa domowe mecze ligowe 4:2, zapewniając jednak sobie awans dopiero w ostatnich minutach spotkania. Najlepszym strzelcem Ruchu pozostaje wspomniany już wcześniej Andrzej Piecuch z dorobkiem trzech zdobytych bramek.

 

Ostatnie mecze pucharowe Gwarka z Ruchem to dwa zwycięstwa naszego przeciwnika. W sezonie 2015/2016 radzionkowianie na nieistniejącym już stadionie przy ul. Narutowicza w Bytomiu – Stroszku pokonali tarnogórzan 2:0 po bramkach Roberta Wojsyka oraz Marcina Dziewulskiego. Rok później do ponownego spotkania w finale tych rozgrywek nie doszło, bowiem Gwarek wycofał się z rozgrywek. Teraz raz jeszcze dojdzie do spotkania Gwarka z Ruchem w rozgrywkach Pucharu Polski, jednak tym razem na etapie półfinału. Na zwycięzcę czeka już bytomska Polonia, która w drugim półfinale okazała się lepsza od Szombierek Bytom, wśród których wyłonić można jak na razie najskuteczniejszego strzelca turnieju, którym jest Mateusz Morys. Zawodnik popularnych Szombrów ma na swoich koncie cztery zdobyte bramki i swojego dorobku już nie powiększy.

 

Sobotnią rywalizację zwycięzców dwóch ostatnich edycji Pucharu Polski na szczeblu okręgowym będzie pan Adam Adamus (KS Bytom). Początek meczu o godzinie 11:00 na stadionie w Zendku przy ul. Jesionek 7a. Wstęp na mecz jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich kibiców bardzo serdecznie na to spotkanie. 

Dodaj komentarz