Duży zaszczyt spotkał w ostatnich dniach włodarzy Gwarka Tarnowskie Góry. Reprezentanci Zarządu tarnogórskiego Klubu zostali zaproszeni na uroczystą galę urodzinową Ruchu Radzionków. Jeden z najstarszych klubów piłkarskich na Górnym Śląsku, reprezentant Powiatu Tarnogórskiego świętuje w 2019 roku swoje stulecie. W dniu wczorajszym odbyła się uroczysta gala, w której wzięli udział dawni oraz obecni bohaterowie Ruchu, władze samorządowe, sponsorzy, a także przedstawiciele klubów sportowych.

 

Klub, którego historia sięga początku ubiegłego stulecia przez wiele lat aktywnie reprezentował swój region na sportowej mapie Polski, wszedł właśnie w wąskie grono „stulatków”. Co prawda wieku nie powinno się nikomu wypominać, jednak zaszczytne oraz wąskie grono zasłużonych Klubów piłkarskich zostało powiększone właśnie o Ruch Radzionków, a więc drużynę, z którą Gwarek dosyć często z racji wspólnych występów toczy zawody sportowe.

 

Za oficjalną datę powstania „Towarzystwa Gier i Zabaw” uznaje się 14 sierpnia 1919 roku. Wtedy to powołane zostało do życia stowarzyszenie, które niecały rok później przemieniono w „Towarzystwo Sportowe Ruch Radzionków”. Nazwa „Ruch”, która pojawiła się nazwie po przemianie przetrwała do dnia dzisiejszego. Przez wiele lat Ruch Radzionków rozwijał się nie tylko piłkarsko, ale również i w innych dziedzinach sportowych. W kolejnych latach powołano do życia sekcje podnoszenia ciężarów, szermierczą, piłki ręcznej oraz kolarstwa. To w tej ostatniej swoje sukcesy święcił srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku w Monachium, złoty medalista na mistrzostwach świata w Barcelonie w 1973 roku, czy też zwycięzca wyścigu kolarskiego Tour de Pologne w tym samym roku – Lucjan Lis.

 

Praktycznie przez cały rok kalendarzowy Klub wspominał na łamach swoich portali społecznościowych najważniejsze momenty ze swojego istnienia, przywołując do tego szczególne dla Ruchu wydarzenia oraz osoby, dzięki którym były one możliwe. Punktem kulminacyjnym obchodów stulecia Ruchu Radzionków była uroczysta Gala, która odbyła się w dniu wczorajszym w Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie. Na uroczystościach pojawiło się wielu zasłużonych dla Klubu działaczy, zawodników oraz sponsorów. Przywołano wiele wspomnień, a najlepiej ukazuje to wystawa poświęcona jubileuszowi, złożona z historycznych dokumentów, koszulek, zdjęć czy innych pamiątek klubowych. Klub, który przez trzy sezony występował nawet na najwyższym poziomie rozgrywkowym w naszym kraju, a w debiutanckim sezonie 1997/1998 był najwyżej sklasyfikowanym ze wszystkich śląskich drużyn zespołem, ponownie miał swoje przysłowiowe „pięć minut”. Takiej historii można Ruchowi Radzionków tylko pozazdrościć.

 

Tak jak już pisaliśmy na uroczystej gali pojawili się działacze Gwarka Tarnowskie Góry, którzy wręczyli w imieniu Klubu pamiątkową paterę w ręce Prezesa Zarządu Ruchu Radzionków, pana Marcina Wąsiaka.

jubileusz_ruchr_karolinka.art.pl

Fot. Na zdjęciu delegacja Gwarka w składzie Krzysztof Kostka (Prezes Zarządu), Tomasz Mocek (Wiceperezes Zarządu) oraz Marcin Wąsiak (Prezes Zarządu KS Ruch Radzionków). Źródło: www.karolinka.art.pl

 

Szanownemu Jubilatowi, który przez wiele lat był inspiracją dla drużyn piłkarskich z naszego bliskiego regionu, życzymy w imieniu Gwarka Tarnowskie Góry wszystkiego najlepszego z okazji setnej rocznicy istnienia Klubu.

Życząc pomyślności na dalsze lata działania mamy nadzieję, iż już za niedługo ponownie spotkamy się szczebel wyżej podczas kolejnych spotkań piłkarskich, które dla kibiców z regionu są uznawane jako piłkarskie święto.

Wszystkiego żółto-czarnego!

Dodaj komentarz