Po szalonym, pełnym walki o ostatnie w sezonie punkty czerwcu nastał czas na podsumowania. Wszystkie ligi zakończyły już swoje zmagania w sezonie 2018/2019. Gwarek jak wszyscy dobrze wiemy zajął piąte miejsce w trzeciej grupie III ligi, a drugie w klasyfikacji klubów z województwa Śląskiego. Siłą rzeczy nasza drużyna została najwyżej sklasyfikowanym zespołem piłkarskim w sezonie w Powiecie Tarnogórskim, już po raz czwarty z rzędu! Tutaj również sporo się działo, zatem nie zapominając o sukcesach innych klubów reprezentujących nasz powiat przybliżmy nieco ich tegoroczne dokonania. Im też należą się słowa uznania.

 

Najwyżej sklasyfikowanym zespołem z grona drużyn Powiatu Tarnogórskiego, który zanotował w tym roku awans do wyższej klasy rozgrywkowej była Drama Zbrosławice. Dla podopiecznych trenera Dariusza Dwojaka sezon 2018/2019 był drugim rzędu na poziomie Ligi Okręgowej. Drama pierwszy swój sezon po wieloletnim rozbracie z Ligą Okręgową rozpoczęła w jej II grupie, gdzie zajęła ostatecznie szóste miejsce, a awans uzyskała rewelacyjna wtedy Slavia Ruda Śląska. W tym sezonie zespół ze Zbrosławic został przeniesiony do IV grupy katowickiej okręgówki, a bardzo dobra runda wiosenna w ich wykonaniu pozwoliła Dramie objąć pozycję lidera, której nie oddała już do końca sezonu. W składzie tegorocznych mistrzów katowickiej „Zina” Ligi Okręgowej znaleźli się zawodnicy, którzy jeszcze nie tak dawno reprezentowali nasz Klub. Ariel Lindner, Marcel Panak oraz Marcin Wujek awansowali w sezonie 2011/2012 z Gwarkiem do IV ligi, a siedem lat później powtórzyli ten awans, tym razem z Dramą. Ostatnia dwójka jeszcze przez oprócz awansu reprezentowała tarnogórski Klub jeszcze na IV-ligowych stadionach. Nie można pominąć także Tadeusza Urbainczyka, który w Dramie występuje od początku sezonu 2018/2019. Rosły napastnik w Gwarku zanotował blisko 70 występów ligowych, w których strzelił ponad 30 goli. Zanotował z naszym Klubem awanse do IV ligi oraz III ligi. Starszym kibicom można przypomnieć również sylwetkę Kamila Zachnika, który w sezonie 2007/2008 spędził jedną rundę w tarnogórskim Klubie. Delegacja naszego Klubu była obecna na ostatnim ligowym meczu Dramy Zbrosławice w sezonie 2018/2019, w którym gospodarze rozbili Sokoła Orzech 6:0. Po ostatnim gwizdku sędziego oraz po wręczeniu pucharu za mistrzostwo ligi, na ręce Zarządu Klubu prezes TS Gwarek Tarnowskie Góry, pan Krzysztof Kostka złożył pamiątkową nagrodę. W najbliższym sezonie Drama Zbrosławice będzie występować w pierwszej grupie „Haiz” IV Ligi Śląskiej, a jednym z ich rywali będzie inny reprezentant Powiatu Tarnogórskiego – Ruch Radzionków, który w sezonie 2018/2019 niestety pożegnał się z rozgrywkami III ligi.

drama_zbroslawice_awans_2019

Drama Zbrosławice po ostatnim meczu sezonu 2018/2019 świętująca awans do „Haiz” IV Ligi Śląskiej.

Fot. Drama Zbrosławice

 

Również sporo powodów do świętowania miała ostatnio drużyna Unii Strzybnica. Zasłużony dla piłkarskiej historii naszego regionu zespół na początku czerwca świętował swoje 95-lecie istnienia. Na specjalnie zorganizowanych uroczystościach urodzinowych nie zabrakło wspomnień, życzeń, a także planów na kolejne lata działalności. Wśród gości zaproszonych pojawiła się także delegacja Gwarka, którą reprezentował Honorowy Prezes TS Gwarek, pan Marek Porada, który w imieniu Klubu złożył solenizantom pamiątkową nagrodę. Drużyna z dzielnicy Tarnowskich Gór przez wiele lat reprezentowała Tarnowskie Góry na poziomie ligi okręgowej. Dopiero po rozwiązaniu KS-u Strzybnica po sezonie 2010/2011 i roku przerwy w rozgrywkach mistrzowskich seniorów, powołany w grudniu 2011 roku zespół powrócił do gry od B-klasy już jako „UKS Unia Strzybnica” w sezonie 2012/2013. Po czterech latach gry przyszedł awans do A-klasy, w której Unia spędziła trzy sezony. Tegoroczne zmagania podopieczni trenera Artura Maligłówki zakończyli na drugim miejscu w tabeli za plecami Czarnych Kozłowa Góra. Kluczowy dla awansu mecz miał miejsce w ostatniej kolejce sezonu. Unia Strzybnica na własnym obiekcie przy sporej publiczności wysoko, bo aż 6:0 pokonała swoją imienniczkę ze Świerklańca, dzięki czemu tuż po końcowym gwizdku sędziego korki od szampanów mogły wreszcie wystrzelić w powietrze. Unia wraca zatem w szeregi klubów ligi okręgowej, a sezon 2019/2020 rozpocznie najprawdopodobniej w IV grupie „Zina” Ligi Okręgowej wraz z innymi reprezentantami Powiatu Tarnogórskiego: Orłem Miedary, Odrą Miasteczko Śląskie, Górnikiem Bobrowniki Śląskie, a także Sokołem Orzech.

95_lat_unia_strzybnica

Honorowy Prezes TS Gwarek, pan Marek Porada (z prawej) w towarzystwie Sekretarz UKS Unii Strzybnica, pani Kariny Kot oraz Prezesa Klubu ze Strzybnicy, Łukasza Żyły.

Fot. www.slzpn.pl

 

Gratulacje należą się także drużynom, które w tym sezonie uzyskały awans do rozgrywek A-klasy, prowadzonych przez Podokręg Bytom. Całe podium rozgrywek ligowych sezonu 2018/2019 padło łupem trzech klubów z Powiatu Tarnogórskiego. Pierwsze miejsce zajął Orzeł Nakło Śląskie, drugie miejsce przypadło zaś Iskrze Połomii, a najniższy stopień podium przypadł drużynie Przyszłości Nowe Chechło. Całą trójkę zobaczymy w sezonie 2019/2020 w rozgrywkach bytomskiej A-klasy.

 

Zarząd Towarzystwa Sportowego „Gwarek” Tarnowskie Góry raz jeszcze pragnie złożyć wszystkim wymienionym drużynom, które w sezonie 2018/2019 uzyskały awans do wyższej klasy rozgrywkowej najserdeczniejsze gratulacje, a także życzy samych zwycięstw w nadchodzących rozgrywkach ligowych.

Dodaj komentarz