Ten dzień już na zawsze wpisze się w historię Gwarka Tarnowskie Góry. W rewanżowym meczu o awans do III ligi, tarnogórzanie przegrali w Bełku z KS Decor-em 1:0 (1:0), jednak przewaga z pierwszego meczu pozwoliła naszej drużynie awansować pierwszy raz w swojej historii na szczebel III ligi. Jedyną bramkę w środowym meczu zdobył dla pokonanych w barażowym dwumeczu Wojciech Orzeł.

Zdjęcia z meczu KS Decor – Gwarek (fot. Marzena Stanek): TUTAJ.

Skrót meczu (dzięki uprzejmości Śląskie.TV): TUTAJ.

Radość piłkarzy Gwarka po awansie: TUTAJ.

Kiedyś marzenie, dziś rzeczywistość… III liga dla Tarnowskich Gór!: TUTAJ.

Przywitanie piłkarzy Gwarka w Tarnowskich Górach: TUTAJ.

Przed ciężkim zadaniem stanęli w środę piłkarze z Bełku. Decor, który w pierwszym meczu wysoko przegrał w Tarnowskich Górach, musiał odrobić czterobramkową stratę, aby móc doprowadzić do dogrywki. Nastrzelać aż tyle bramek drużynie, która w sezonie 2016/2017 straciła najmniej goli w lidze, to było nie lada wyzwanie. Przed gospodarzami jednak był to najważniejszy mecz w całym sezonie, więc musieli w niego włożyć całe serce oraz liczyć na troszkę szczęścia, bowiem tylko suma tych dwóch czynników mogła jeszcze odwrócić wynik dwumeczu.

Zgodnie z przewidywaniami to gospodarze ruszyli od pierwszej minuty do ataku. Mądrze ustawiona drużyna gości nie pozwalała graczom z Bełku na śmielsze ataki na bramkę strzeżoną przez Andrzeja Wiśniewskiego. Stąd akcje ofensywne zwycięzcy drugiej grupy IV ligi śląskiej były dalekie od udanych. Mnożyły się niecelne dośrodkowania, a podania zawodników gospodarzy trafiały pod nogi piłkarzy z Tarnowskich Gór. Dopiero pod koniec pierwszej połowy gracze Decoru dopięli swego. Z rzutu rożnego zagrywał Wojciech Rasek, a Wojciech Orzeł w 39′ minucie na raty pokonał Andrzeja Wiśniewskiego z bliskiej odległości. Bramka dodała trochę wiary w drużynę gospodarzy, a ostatnie minuty pierwszej części gry były bardzo emocjonujące. Minutę później po błędzie naszej defensywy dogodną sytuację zmarnował Piotr Bysiec, a piłka po jego uderzeniu o milimetry minęła słupek bramki Gwarka. W odpowiedzi dwumecz mogli zamknąć tarnogórzanie. Dawid Jarka znalazł się praktycznie „sam na sam” z bramkarzem rywala, Mateuszem Łobaczewskim, jednak jego strzał zablokował golkiper z Bełku. Minutę później bardzo dobre podanie Jarki do Adriana Sikory przeciął skuteczną interwencją obrońca gospodarzy. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Decoru, jednak cały czas w III lidze był Gwarek.

Drugą połowę zaczęli goście, jednak to przeciwnicy stworzyli sobie pierwszą w drugiej części gry pierwszą okazję strzelecką. Kolejny raz z rzutu rożnego dośrodkował Rasek, a uderzenie głową Rafała Wybierka nad poprzeczką przeniósł Wiśniewski. Raz jeszcze brawa dla naszego bramkarza można było usłyszeć w 67′ minucie meczu. Z dystansu uderzył Michał Pieczka, a efektowną paradą piłkę na rzut rożny wypiąstkował właśnie jeden z bohaterów w tarnogórskiej drużynie. Pięć minut później Michał Pieczka zdaniem sędziego był faulowany przez Sebastiana Szombierskiego w polu karnym, więc gospodarze otrzymali dużą szansę na powiększenie prowadzenia. Intencje strzelającego Rafała Wybieraka wyczuł Wiśniewski, broniąc drugą jedenastkę z rzędu. W tym momencie pewne już było, że Gwarek awansu wydrzeć nie może. W następnych minutach zrobiło się nerwowo na boisku, a żółte kartki otrzymywali zarówno gracze gospodarzy, jak i gości. Za kumulację dwóch żółtych w doliczonym czasie gry z boiska wyleciał zawodnik klubu z Bełku – Wojciech Rasek. Do końca meczu tarnogórzanie kontrolowali sytuację na boisku i zaraz po ostatnim gwizdku sędziego na boisku zapanowała po stronie gości euforia.

Dla całego klubu z Tarnowskich Gór awans do III ligi jest największym sukcesem w historii. Parę minut po ostatnim gwizdku sędziego puchar za awans odebrał z rąk Wiceprezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej, pana Krzysztofa Seweryna, kapitan Gwarka – Sławomir Pach. Następnie tarnogórzanie jeszcze przez długi czas świętowali na boisku upragniony awans razem ze sporą grupą sympatyków Gwarka, której nie mogło w tym dniu zabraknąć.

Serdeczne podziękowania należą się również sympatykom klubu z Bełku, którzy po meczu pojawili się na boisku, aby wspólnie świętować awans Gwarka, składając naszym zawodnikom gratulacje. Przez cały mecz na trybunach panowała spokojna atmosfera, a wzajemny doping było słychać przez całe 90 minut, zarówno w Bełku, jak i podczas meczu w Tarnowskich Górach. Serdecznie dziękujemy kibicom klubu z Bełku za życzliwość oraz gratulacje. Postawa godna naśladowania. Do zobaczenia na III-ligowym froncie! Oby jak najszybciej!

KS DECOR BEŁK – TS GWAREK TARNOWSKIE GÓRY 1:0 (1:0)