W dniu wczorajszym do naszego Klubu doszły bardzo smutne informacje. Nie tak dawno informacji Państwa o śmierci Erwina Kitela, jednego z założycieli naszego Klubu. Dziś przekazujemy Państwu niestety kolejną, smutną wiadomość. 21 kwietnia bieżącego roku w Mielcu zmarł Marian Kosiński, jeden z najwybitniejszych wychowanków Gwarka w swojej historii…

 

Marian Kosiński urodził się 4 grudnia 1945 roku w Tarnowskich Górach. Wychowanek Gwarka właśnie tutaj stawiał swoje pierwsze, piłkarskie kroki. Przechodził przez kolejne roczniki w drużynach młodzieżowych, aby później sam wraz z kolegami stanowić o sile tarnogórskiego Klubu. Był jednym z czołowych postaci Gwarka jeśli chodzi o sukcesy Klubu w sezonie 1969/1970. Sezon zakończył się awansem Gwarka do Ligi Okręgowej, ale po pierwszej części sezonu po naszego czołowego Zawodnika zgłosiła się jedna z najlepszych drużyn w kraju, Stal Mielec. Środkowy obrońca został później na długie lata podstawowym zawodnikiem klubu z Mielca. Wystąpił w 263 ligowych meczach Stali na najwyższym stopniu rozgrywek w Polsce. Wychowanek Gwarka zdobył z tym klubem dwukrotnie tytuł Mistrza Polski, występując u boku takich zasłużonych dla polskiej piłki zawodników jak Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach, Henryk Kasperczak, Jan Domarski czy obecny szkoleniowiec Stali, Włodzimierz Gąsior. Marian Kosiński wystąpił również w pamiętnych meczach Stali jesienią 1976 roku w rozgrywkach Pucharu Europy, kiedy to klub z Mielca mierzył się ze słynnym Realem Madryt, w którym występowali wtedy m.in. hiszpanie Vicente Del Bosque,  Jose Antonio Camacho, Jose Martinez Pirri, duńczyk Henning Jensen czy niemiec Paul Breitner. Po zakończeniu piłkarskiej kariery w 1980 roku dwukrotnie zostawał trenerem Stali, przez krótki czas prasując także w Karpatach Krosno. Na stałe osiadł w Mielcu.

 

Nie oznacza to jednak, że pan Marian przestał interesować się sportowym życiem odradzającego się Gwarka. W Tarnowskich Górach Marian Kosiński bywał jeszcze kilkukrotnie, odwiedzając obiekt Gwarka. Był także jedną z czołowych osób odbywającego się w 2013 roku jubileuszu 60-lecia TS Gwarek Tarnowskie Góry w Tarnogórskim Centrum Kultury, gdzie został oznaczony Złotą Odznaką Śląskiego Związku Piłki Nożnej, a także wpisany do Złotej Jedenastki Gwarka Tarnowskie Góry, odbierając tym samym pamiątkową koszulkę związaną z tym honorowym odznaczeniem. Portret pana Mariana Kosińskiego za czasów gry na najwyższym szczeblu piłkarskim w naszym kraju z jego słynnym hasłem, który sam uroczyście odsłonił podczas jednej z ostatnich wizyt na obiekcie Gwarka do dziś towarzyszy zawodnikom w szatni Pierwszej Drużyny TS Gwarek.

 

Marian Kosiński miał 75 lat. Cześć Jego Pamięci…

 

IMG_22

Fot. Marian Kosiński (z lewej) na jubileuszu 60-lecia Gwrka podczas odbierania Złotej Odznaki ŚlZPN.

 

 

Dodaj komentarz