To z pewnością będzie jedna z najbardziej wymagających piłkarskich rund w historii Gwarka. Zawodnicy naszej drużyny nie mają czasu na odpoczynek i jutro ponownie wybiegną na boisko, rozgrywając swój mecz w środku tygodnia. Tym razem jednak stawką nie będą ligowe punkty, a mecz o awans do finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Bytom, w którym tarnogórzanie zmierzą się na wyjeździe z Ruchem Radzionków.

 

Ruch Radzionków podobnie jak nasza drużyna nie może jesienią narzekać na nudę. Rywale również sezon 2020/2021 rozpoczęli w grupie, w której w porównaniu z poprzednimi rozgrywkami występuje więcej drużyn, niż pierwotnie zakładano, a ponadto popularne Cidry występują w tej chwili aż na trzech frontach. Zespół z Radzionkowa swój drugi z rzędu sezon w Zina IV Lidze Śląskiej rozpoczął z nowym trenerem, doskonale znanym w Ruchu – Marcinem Dziewulskim. Były piłkarz klubu z Radzionkowa, poprzednio odpowiadał za wyniki w ligowym rywalu Ruchu, Dramie Zbrosławice, w której zresztą kończył swoją przygodę z piłką jako zawodnik. W tabeli ligowej Ruch zajmuje obecnie ósmą pozycję z dorobkiem trzynastu punktów na koncie. Na dziewięć rozegranych dotąd meczów, gospodarze środowego meczu cztery razy zwyciężali, doznali tyle samo porażek, a także zanotowali jeden remis. Dopiero w ostatnią sobotę, po raz pierwszy w sezonie znaleźli pogromcę w meczach na własnym obiekcie. Okazał się nim lider tabeli pierwszej grupy Zina IV Ligi Śląskiej – Unia Kosztowy. Środowe mecze Ruch rozgrywał również w ramach tzw. Pucharu Stulatków. W organizowanym przez Śląski Związek Piłki Nożnej w Katowicach turnieju dla uczczenia setnej rocznicy założeń związku, udział biorą kluby piłkarskie, które w sezonie 2019/2020 obchodziły setną rocznicę założenia. I tak kolejno po pokonaniu Polonii Niewiadom, Górnika Mysłowice, Orła Nakło Śląskie, a także Szombierek Bytom, Ruch awansował do finału rozgrywek, w którym spotka się ze swoim imiennikiem z Chorzowa. Od zwycięstwa do zwycięstwa radzionkowianie też grają również w okręgowym Pucharze Polski. Tutaj jednak do awansu do półfinału rozgrywek wystarczyły Ruchowi zaledwie dwa spotkania. W pierwszej rundzie Ruch wylosował tzw. „wolny los”, a następnie nie dał szans zespołom Arbitra Bytom oraz Orła Brzeziny Śląskie, wygrywając kolejno 7:0 oraz 3:0. 

 

Pucharową drogę, składającą się również z dwóch meczów ma za sobą Gwarek. Najpierw w drugiej rundzie tarnogórzanie trafili na bytomską Polonię. Tam w meczu, w którym okazję do zaprezentowania się zarówno w jednej, jak i w drugiej drużynie otrzymali głównie zawodnicy rzadziej występujący na boiskach ligowych, przyjezdni po bramkach młodzieżowców Sebastiana Dworaczka oraz Kacpra Joachima pokonali gospodarzy 2:1. W ćwierćfinale zespół Gwarka nie dał najmniejszych szans występującej w katowickiej Lidze Okręgowej drużynie Czarnych Kozłowa Góra, a mecz zakończył się przekonywującym zwycięstwem III-ligowca aż 11:0. W stawce czterech drużyn, które pozostały w grze o Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Bytom, Gwarek jest jedynym zespołem występującym w III lidze. Doskonale wiemy jednak, że mecze pucharowe lubią rządzić się swoimi prawami, więc w tych rozgrywkach każdy wynik jest możliwy – tym bardziej w meczach derbowych. Trener Gwarka Krzysztof Górecko pewnie da odpocząć w środowym spotkaniu kilku swoim podstawowym zawodnikom, wszak przed jego drużyną ciężki mecz w Pawłowicach z tamtejszym Pniówkiem, a za nim wymagające spotkania ligowe z Miedzią II Legnica oraz Rekordem Bielsko-Biała, które nasi zawodnicy z pewnością czują jeszcze w nogach. Chcąc awansować do finału pucharowych zmagań, nasza drużyna musi unieść ciężar, który spoczywa na ich barkach.

 

Nasz środowy przeciwnik kolejny raz z rzędu staje Gwarkowi na drodze w rozgrywkach pucharowych. Przez ostatnie pięć lat, aż czterokrotnie w rozgrywkach o Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Bytom dochodziło do starcia Gwarka z Ruchem, nazywanymi Derbami Powiatu Tarnogórskiego. Ostatni pojedynek, który odbył się w poprzednim sezonie zakończył się wysokim zwycięstwem Gwarka w Radzionkowie. Mecz ten rozegrany został jako ćwierćfinał rozgrywek i mało kto wówczas przypuszczał, że ani mecz półfinałowy, ani finałowy z udziałem Gwarka, nie będzie miał szans się z różnych powodów odbyć…

 

Ostatnie mecze pucharowe z udziałem Gwarka oraz Ruchu Radzionków:

21.11.2015r. Puchar Polski 2015/2016, Ruch – Gwarek 2:0 (0:0)

05.04.2017r. Puchar Polski 2016/2017, Ruch – Gwarek mecz nie odbył się

13.10.2018r. Puchar Polski 2018/2019, Gwarek – Ruch 3:5 (1:2) bramki: Dzido x2, Pikul

18.09.2019r. Puchar Polski 2019/2020, Ruch – Gwarek 0:6 (0:4) bramki: Kuliński, samobójcza, Pipia, Joachim, Mazurek, Pytlik

 

Środowe spotkanie poprowadzi jako sędzia główny pan Sławomir Smaczny (KS Bytom). Bilety na pucharowe spotkanie będzie można zakupić przed wejściem na obiekt SMS-u Radzionków przy ul. Knosały w dniu meczu. Ze względów bezpieczeństwa oraz w oparciu o rozporządzenie dotyczące meczów piłkarskich w czasie pandemii, środowe spotkanie będzie mogło zobaczyć ok. 250 kibiców. Pierwszeństwo na mecz będą miały osoby, które zakupiły karnet kibica Ruchu na sezon 2020/2021. Początek spotkania o godzinie 19:00.

 

Dodaj komentarz