Po podsumowaniu rundy jesiennej w wykonaniu pierwszej drużyny nadszedł czas na zwrócenie uwagi w kierunku Akademii TS Gwarek, gdyż tam w okresie jesiennym także wiele się wydarzyło. Sprawdźcie co słychać u naszych podopiecznych.

 

Druga drużyna – Klasa A: Bytom

Na półmetku rozgrywek bytomskiej A-Klasy drużyna rezerw, prowadzona przez trenera Bartłomieja Podolskiego, plasuje się na 8 miejscu w tabeli, ze stratą 8 punktów do lidera, czyli drużyny Nitronu Krupski Młyn. W 13 rozegranych meczach tarnogórzanie skompletowali 19 punktów, wychodząc jednocześnie na „zero” w bilansie bramkowym (29 zdobytych i 29 straconych). Kwestią godną wyróżnienia jest fakt, iż w sześciu meczach, które nasza drużyna rozgrywała u siebie, ani razu nie schodziła z boiska pokonana.

O podsumowanie poprosiliśmy trenera drugiej drużyny, Bartłomieja Podolskiego:

Jest to dla nas sezon przejściowy. Kilku naszych młodych zawodników latem odeszło do innych klubów. Do zespołu przyszli nowi zawodnicy z rocznika 2004. Mamy również na oku chłopaków z rocznika 2005. W tej rundzie można powiedzieć, że graliśmy mocno odmłodzoną kadrą. Dużo pracy poświęciliśmy, by zawodnicy się zgrali i żeby wprowadzić ich do piłki seniorskiej. Dlatego też wyniki były w kratkę: 6 zwycięstw, które bardzo cieszą, jeden remis i 6 porażek. Myślę, że z tych sześciu meczów, cztery mogliśmy chociaż zremisować, wtedy ten obraz gry, ilość punktów oraz miejsce w tabeli byłyby inne. Patrzymy w górę tabeli i zamierzamy wiosną wzmocnić skład. Mamy listę zawodników, których zamierzamy sprawdzić w sparingach. W meczach kontrolnych chcemy też dać szanse zawodnikom z rocznika 2005. Pozytywnie patrzę na zimowy okres przygotowawczy i dobrą wiosnę.

 

 

B1 Junior Młodszy – III Liga Wojewódzka/IV Liga Okręgowa:

Juniorzy Młodsi, pod dowództwem duetu trenerskiego Marcin Wujek i Grzegorz Skowronek, zbierali doświadczenia, występując w dwóch ligach – III Wojewódzkiej i IV Okręgowej. Występy na trzecim poziomie rozgrywkowym były sporym przetarciem dla młodych zawodników Gwarka, którzy pomimo ogromu walki, wkładanej w każdym spotkaniu, nie byli w stanie dorównać kroku innym drużynom. Niebywałe zaangażowanie pozwoliło im jednak na urwanie punktów rywalom, jednokrotnie wygrywając i remisując. Podobnie rzecz się miała w rozgrywkach IV LO, w której Gwarki zajęły 6 miejsce z dorobkiem 7 punktów. O podsumowanie pokusił się jeden z trenerów, Marcin Wujek:

Mamy za sobą intensywną i ciężką rundę, co spowodowane było m.in. grą na dwóch frontach, w III Lidze Wojewódzkiej i w IV Lidze Okręgowej. Zdarzało się, że  musieliśmy sobie radzić praktycznie bez ławki rezerwowych. Osiągnięte wyniki nie są w pełni satysfakcjonujące, jednak zebraliśmy cenne doświadczenie grając w wielu meczach, ze starszymi od nas rocznikami. Ważne jest, żeby chłopcy uświadomili sobie, że ciężka praca na treningach to podstawa do tego, by podnosić swoje umiejętności. Dlatego zimowy okres przygotowawczy poświęcimy na zgranie oraz poprawienie elementów, z którymi mieliśmy problemy w trakcie sezonu.

 

241852618_3646264455476267_2282818553707722549_n

Fot. A. Ościk

 

C2 Trampkarz – III Liga Wojewódzka:

Drużyna z rocznika 2008 rundę jesienną spędziła w III Lidze Wojewódzkiej Bytom-Zabrze, sporo się ucząc i zdobywając kolejne piłkarskie doświadczenia. Poprzez osłabienie, spowodowane licznymi urazami, trenerzy zmuszeni byli posiłkować się zawodnikami z młodszych roczników, co jednak z pewnością korzystnie wpłynęło na samych graczy, którzy mierząc się ze starszymi, często bardziej fizycznymi rywalami, bazowali na umiejętnościach piłkarskich i swoim sprycie. Finalnie, biorąc pod uwagę wynik, runda nie należała do najbardziej udanych, jednak patrząc przez pryzmat szkoleniowy, cała kadra trampkarzy zebrała sporo piłkarskich szlifów, które w niedalekiej przyszłości zaprocentują lepszą grą. Trener Daniel Brzezina tak podsumował ten okres:

Przygotowania do rozgrywek w III lidze wojewódzkiej rozpoczęliśmy w sierpniu, rozgrywając w tym czasie kilka sparingów. Od początku musieliśmy sobie niestety radzić z plagą kontuzji, jaka spotkała zawodników z rocznika 2008, co spowodowało, że większość meczów graliśmy chłopakami z rocznika 2009, uzupełniając kadrę kilkoma zawodnikami z 2008. Liga szybko zweryfikowała nasze umiejętności, ponieważ pomimo dobrych meczów zawsze schodziliśmy z boiska na tarczy. Była to na pewno cenna lekcja tak dla chłopaków, jak i dla trenerów, z której zostaną wyciągnięte wnioski i jeszcze większy głód podnoszenia umiejętności piłkarskich.

 

WhatsApp Image 2021-09-19 at 13.03.30

 

D1 Młodzik – IV Liga Okręgowa Bytom:

W rozgrywkach IV Ligi Okręgowej podokręgu bytomskiego ekipa młodzika D1 poradziła sobie bardzo dobrze, zajmując drugie miejsce w tabeli z dorobkiem 17 punktów w 10 meczach, ustępując miejsca jedynie UKS-owi Unia Strzybnica. Połowa z rozgrywanych spotkań padła łupem Gwarków, a bilans bramkowy wyniósł 27-15.

Trenerzy prowadzący, Daniel Brzezina i Maksymilian Tomala, tak opisali zakończone rozgrywki:

Rozgrywki ligowe rozpoczęliśmy od bardzo ważnego meczu z Juventusem, który niestety, ale zasłużenie przegraliśmy. Po serii wygranych z Kozłową Góra oraz Olimpią Piekary przyszedł remis z Unią Strzybnica, którego żałujemy, ponieważ była szansa na zwycięstwo w tym spotkaniu. Po drodze odnieśliśmy jeszcze porażkę z Trójką i sytuacja w tabeli nie napawała optymizmem. Na mecze rewanżowe wyszliśmy jednak z nadzieją na osiągnięcie lepszych wyników i udało nam się to zrobić już w rewanżu z Juventusem, gdzie wygraliśmy 2:0 po bardzo wyrównanym pojedynku. Kolejno zdobyliśmy trzy punkty z Trójką oraz zeszliśmy pokonani z boiska w meczu z Olimpią. W ostatnich dwóch meczach ponownie zremisowaliśmy z Unią Strzybnica i pokonaliśmy Czarnych Kozłowa Góra. Ligę wygrywa Unia Strzybnica, a my z niedosytem kończymy ligę na 2 miejscu, ze stratą 2 punktów do lidera i pozostaje nam pogratulować awansu Unii Strzybnica. Teraz czeka nas okres sparingowy, gdzie do świąt będziemy mocno pracować nad poprawą wszystkich aspektów piłkarskich i motorycznych.

 

WhatsApp Image 2021-11-02 at 09.25.10 (1)

 

D2 Młodzik – IV Liga Okręgowa/VI Liga Okręgowa:

Jako największy sukces należy wyróżnić drużynę z rocznika 2010, bowiem Młodzicy pod egidą trenera Sebastiana Tomaszewskiego wywalczyli awans, deklasując konkurencję i wygrywając ligę z 10-punktową przewagą. W 10 pojedynkach tylko raz stracili punkty, remisując bezbramkowo z Szombierkami Bytom, zaś pozostałe spotkania wygrywając, w większości znaczną przewagą bramek.

Druga grupa rocznika 2010, występująca na co dzień w VI Lidze Okręgowej, również pokazała się z dobrej strony, umiejscawiając się tuż za plecami lidera z dorobkiem 21 punktów zdobytych w 10 meczach (7 zwycięstw, 3 porażki). Dzięki swoim dobrym występom obie drużyny wywalczyły promocję do wyższych lig i w rundzie wiosennej będą się mierzyć z jeszcze bardziej konkurencyjnymi zespołami.

Trener Sebastian Tomaszewski w następujący podsumował minioną rundę:

Głównym założeniem na rundę jesienną był indywidualny rozwój jak największej liczby chłopaków i dlatego zgłosiliśmy dwie drużyny do rozgrywek 4 LO i 6 LO.
Na treningach skupialiśmy się nad rozumieniem gry oraz rozwojem techniczno-taktycznym naszych zawodników. Efektem naszej pracy był awans do 3 ligi wojewódzkiej i 5 Ligi Okręgowej. Zdominowaliśmy rozgrywki 4 LO (9 zwycięstw i jeden remis) i w pełni zasłużyliśmy na awans, natomiast w 6 LO zajęliśmy 2 miejsce (7 zwycięstw i 3 porażki). W każdym meczu byliśmy drużyną, która prowadzi grę, utrzymuje się przy piłce i gra ofensywnie.

 

WhatsApp Image 2021-12-02 at 13.59.38

 

E1 Orlik:

Od początku sezonu 2021/2022 zmianie uległ system rozgrywek najmłodszych kategorii wiekowych, przez co w ligach drużyn od kategorii E1 do najmłodszych zrezygnowano z notowania wyników i tabel celem koncentracji na rozwoju dzieci i nauce poprzez zabawę. Rozgrywki odbywały się w formie turniejów, a kluby biorące w nich udział były zobligowane to zorganizowania takowych turniejów. Tym samym poprosiliśmy trenerów najmłodszych roczników z naszej Akademii o krótkie podsumowanie rozgrywek. Na początek trener grupy Orlików E1, Błażej Lubos.

Letnio – jesienny okres treningowy uważam za bardzo udany. Drużyna się bardzo rozwinęła pod względem piłkarskim i mentalnym. Trenowaliśmy zarówno na boisku naturalnym, jak i na sztucznej nawierzchni. Odbyły się jednostki treningowe, doskonalące aspekty motoryczne, taktyczne, jak i doskonalące zdolności czysto piłkarskie. Okres ten wykorzystaliśmy na doskonalenie zarówno indywidualnych zdolności technicznych zawodników, ale również działań grupowych w ataku i obronie. Zawodnicy chętnie uczestniczyli w treningach i meczach ligowych oraz sparingowych. Byli zaangażowani i dobrze przepracowali ten okres. W tym czasie rozegraliśmy wiele meczów m.in. z takimi drużynami jak Juventus Piekary Śląskie, Silesia Miechowice, Piast Ożarowice, AP Champions Piekary Śląskie, TS Szombierki Bytom, Polonia Bytom czy Trójka Tarnowskie Góry. Wygraliśmy siedem meczów ligowych, ulegając trzy razy i tym samym zdobywając ponad 80 bramek rywalom, a tracąc niewiele ponad 20 goli. Teraz nadszedł czas na wejście w treningowy rytm zimowy i po krótkiej przerwie świątecznej szlifowania formy na rundę wiosenną.

 

WhatsApp Image 2021-11-02 at 20.34.27

 

E2/F1 – Orlik/Żak

W rozgrywkach młodzieżowych brała również udział grupa 2012-2013, prowadzona przez trenera Artura Jabłońskiego. Poza wynikiem sportowym bardzo cieszy dobra praca trenera i wzrost zainteresowania wśród młodzieży, który zaowocował kolejnymi nowymi twarzami w roczniku.

Grupa 2012 i 2013 znów bardzo mocno urosła personalnie. Obecnie liczy 30 zawodników – 28 chłopców i 2 dziewczynki. Pokazuje to tylko, iż w dalszym ciągu mimo pandemii zainteresowanie piłką nożną wśród dzieci nie zmalało. Cieszy również fakt wybrania Gwarka jako klubu, w którym będą szlifować swoje umiejętności.

Rocznik 2012 rozgrywał swoje mecze w lidze okręgowej orlika młodszego w kategorii E2, a rocznik 2013, jako F1, brał udział w turniejach ligowych żaków starszych. Po reformie PZPN obie drużyny grały oficjalnie w rozgrywkach, w których nie były publikowane wyniki. Grupa E2 w swojej lidze rozegrała 5 meczów – zwyciężył 4 i jeden przegrał, co prawdopodobnie przyczyniło się do zajęcia 1 miejsca i otwarcia drogi, dzięki której na wiosnę zmierzymy się z silniejszymi drużynami. W lidze orlika starszego drużyna zdobyła 46 bramek, a straciła tylko 12, notując najlepszy rezultat zwycięstwem 16:1.

Rocznik F1 rozegrał 27 meczów turniejowych ligi Żaków, odnosząc: 11 porażek, 2 remisy i 14 porażek. Drużyna zdobyła 54 gole, a straciła 65. Najlepszy osiągnięty wynik to zwycięstwo 8:0. W okresie 3,5 miesięcy grupa 12/13 rozegrała łącznie ponad 40 meczów.

Z uwagi na to, iż w grupie następuje zderzenie 2 etapów szkolenia, w treningach skupiliśmy się na nauce rozumienia gry, stopniowo wprowadzając zasady tworzenia centrum gry i przestrzeni. W dalszym ciągu pracujemy nad doskonaleniem zdobywania przestrzeni, wsparciem i asekuracją. 90% jednostek treningowych przeprowadzona jest we wszelakiej maści grach, bowiem kieruję się filozofią, że aby pojąć istotę gry, trzeba uczyć się w środowisku jak najbardziej zbliżonym do warunków meczowych. Pozostałe 10% to ćwiczenia izolowane lub indywidualne kształtujące technikę użytkową zawodników dotyczącą: prowadzenia piłki, podań, przyjęcia kierunkowego, czy przyjęcia pozycji otwartej oraz zwodów.

Grupa solidnie pracuje na treningach, co pokazuje średnia frekwencja na poziomie 75%, dlatego z optymizmem patrzymy w przyszłość. Kierujemy się maksymą „Gramy tak jak trenujemy, trenujemy tak, jak chcemy grać”.

 

2021-09-12-Turniej-Repty-2013 (19)

Fot. A. Konczewicz

 

F2 Żak

Drużyna rocznika 2014/2015, także prowadzona przez trenera Błażeja Lubosa, była najmłodszą, która brała udział w rozgrywkach ligowych.

Młodzi adepci piłkarscy z wielką radością i zapałem uczestniczą w treningach. Uczą się piłkarskich zdolności i rozumienia gry w piłkę nożną, a przede wszystkim rozwijają się sportowo i aktywnie spędzają czas z kolegami. W okresie jesiennym ambitnie trenowali i bawili się z piłkami, biorąc udział w treningach dwa razy w tygodniu na głównej płycie stadionu TS Gwarek. Brali również udział w rozgrywkach ligowych. Rozegrali łącznie ponad 15 meczów z takimi rywalami, jak chociażby Polonia Bytom, Juventus Piekary Śląskie, Sokół Orzech, Odra Miasteczko Śląskie, Diamond Academy i ze zmiennym szczęściem rozgrywali swoje ligowe potyczki. Chłopaki są zawsze obecni na swoich treningach, jeśli tylko jest to możliwe, bo bardzo lubią rywalizację i wspólną zabawę podczas gier, wyścigów i wyzwań, które przed nimi stawiam. Bardzo rzadko opuszczają zajęcia. Praca z nimi sprawia wiele radości, a ich rozwój i postęp, zaobserwowany na przestrzeni czasu, jaki spędzamy na trenowaniu, daję mi dużą motywację do dalszej pracy w roli trenera.

 

2021-09-26-Turniej-Gwarek-2014 (40)

Fot. A. Konczewicz

 

Akademia Przedszkolaka

Nasi najmłodsi podopieczni, którzy dołączają do nas już od 3-go roku życia, także pracowicie przepracowali miniony czas. Liczna ekipa, pod dowództwem Krystiana Szyguły i Wiktorii Dembek, podczas zajęć treningowych świetnie się bawiła, rozwijając przy tym swoje zdolności motoryczne i piłkarskie. O to, czym głównie jest Akademia Przedszkolaka i na jakich zasadach funkcjonuje, opowiedział nam Koordynator Akademii, Krystian Szyguła:

Celem programu sportowego Akademia Przedszkolaka jest zainteresowanie najmłodszych systematyczną aktywnością ruchową, zapoznanie ich z różnorodnymi i atrakcyjnymi formami ruchu oraz rozbudzenie sportowej pasji w dziecku, która może przerodzić się w miłość do sportu na całe życie. Zajęcia prowadzone są w atmosferze wzajemnego szacunku, pod czujnym okiem trenerów, a także z poszanowaniem zasad fair play. 

 

WhatsApp Image 2021-12-02 at 15.18.53

1 komentarz

  • orłowsky 05 / 12 / 2021 Reply

    Moja poprzednia wiadomość pod artykułem została usunięta, może tym razem dostane odpowiedź – co z budową boisk dla młodzieży? Podsumowania są, ale dlaczego nie ma mowy o podsumowaniu prac nad boiskami? Czyżby nic w tym kierunku nie poszło do przodu?

Dodaj komentarz