Jeden z najbardziej zasłużonych piłkarskich klubów w naszym kraju, 14-krotny Mistrz Polski, 3-krotny zdobywca Pucharu Polski, historia polskiej piłki nożnej, klub, który wykreował dla naszego kraju wielu znakomitych zawodników, a dziś zespół, z którym Gwarek Tarnowskie Góry może rywalizować na jednej płaszczyźnie piłkarskiej, Klub Sportowy „Ruch” Chorzów obchodzi dzisiaj swoje 100. urodziny!

 

Ruch Chorzów jest pierwszym historycznym mistrzem Górnego Śląska w oficjalnych rozgrywkach przeprowadzonych przez krajowe rozgrywki piłkarskie. Jako pierwszy klub piłkarski reprezentował region górnośląski na szczeblu klubowych mistrzostw Polski, a także jako pierwszy górnośląski klub zdobył Mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. Założony w 1920 roku w dzisiejszej dzielnicy Chorzowa, Chorzowie Batorym, klub piłkarski przyjął jako swoją nazwę „Ruch” dla uczczenia pierwszych walk powstańczych na terenie Górnego Śląska. Pomysłodawcą obecnej nazwy klubu z Chorzowa był Edward Supernok, ówczesny pierwszy w historii skarbnik klubu. Kolorami klubu zostały te, które do dzisiaj kojarzone są z Ruchem, a więc niebieski oraz biały. To wszystko na znak przywiązania z regionem Górnego Śląska.

 

Już w 1933 roku Ruch Chorzów zdobył pierwsze ze swoich 14-tu Mistrzostw Polski. Warto również przypomnieć, iż Ruch Chorzów zajmuje obecnie trzecie miejsce w tabeli wszechczasów polskiej Ekstraklasy oraz I ligi, kiedy to ta nazwa była używana jako określenie najwyższego szczebla piłkarskiego w naszym kraju. Do połowy lat 90. to właśnie Ruch był najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim w Polsce. To właśnie Ruch wyniósł na piłkarskie salony wielu reprezentantów kraju, którzy są do dzisiaj symbolami tego klubu: Gerard Cieślik, Teodor Peterek czy Ernest Wilimowski to piłkarze, których każdy sympatyk piłki nożnej znać powinien. To właśnie do Wilimowskiego należy niepobity do dziś rekord 10-ciu bramek w jednym meczu piłkarskim na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. W ślad za nimi podążyli później następcy wielkich gwiazd, którymi zostali w latach 90-tych Krzysztof Warzycha, Mariusz Śrutwa czy Krzysztof Bizacki.

 

IMG-20200420-WA0026

Fot. Towarzyski mecz Oldbojów Ruchu Chorzów z Oldbojami Gwarka na stadionie przy ul. Wojska Polskiego 2 w Tarnowskich Górach – 2002 rok. Na samym środku legenda Ruchu, Gerard Cieślik. // Fot. Zdjęcie z archiwum klubowego TS Gwarek.

 

Klub wielokrotnie w swojej historii reprezentował nie tylko Górny Śląsk, ale i Polskę w rozgrywkach międzynarodowych. Do historii przejdą na pewno pamiętne spotkania jeszcze w XX wieku z tureckim Fenerbahce, holenderskim PSV Eindhoven czy portugalską Benficą Lizbona. Nieco młodsi kibice z pewnością będą pamiętali mecze chorzowskiego Ruchu w Pucharze UEFA również w XXI wieku, gdzie do Chorzowa na Stadion Śląski zjawił się słynny Inter Mediolan, a na obecnym stadionie przy ul Cichej przyjeżdżały również zespoły Austrii Wiedeń czy Viktorii Pilzno.

 

Ruch Chorzów w swojej bogatej historii ma również na swoim koncie mecze z Gwarkiem Tarnowskie Góry. Na nieistniejącym już dzisiaj obiekcie należącym kiedyś do Gwarka przy ul. Cebuli w Tarnowskich Górach, nasza drużyna znana kiedyś jako Śląsk Tarnowskie Góry spotkała się meczu o ligowe punkty ponad 50 lat temu właśnie z Ruchem. Kibice mają w pamięci z pewnością wrześniowy mecz w Tarnowskich Górach z sezonu 2019/2020. Wtedy to właśnie, po raz pierwszy w swojej historii Gwarkowi udało się pokonać 14-krotnych Mistrzów Polski 2:0 po bramkach Kamila Bętkowskiego oraz Przemysława Oziębały. Rewanż miał się odbyć w najbliższą sobotę na obiekcie przy ul. Cichej w Chorzowie, jednak niestety z powodu panującej pandemii wirusa COVID-19 mecz się nie odbędzie.

 

Ruch Chorzów

Fot. Drużyna Ruchu Chorzów na obiekcie Śląska Tarnowskie Góry przy ul. Cebuli. // Fot. Archiwum klubowe TS Gwarek

 

Niesposób wymienić tutaj wszystkie piłkarskie osiągnięcia tego zasłużonego dla polskiej piłki nożnej Klubu. Oczywiście nie ma również możliwości wspomnieć wszystkich zasłużonych dla Ruchu zawodników, prezesów czy innych działaczy. Klub ściśle powiązany z historią polskiej piłki nożnej świętuje dzisiaj swoje setne urodziny. Z tej okazji Zarząd Klubu TS Gwarek Tarnowskie Góry pragnie złożyć w ręce Szanownego Jubilata najlepsze życzenia urodzinowe połączone z życzeniami kolejnych sukcesów sportowych dla wszystkich Członków Klubu KS Ruch Chorzów.

 

Raz jeszcze wszystkiego najlepszego i do zobaczenia na zielonej murawie!

Dodaj komentarz