Zespół Gwarka Tarnowskie Góry jest już na półmetku swoich zimowych przygotowań. W sobotnie popołudnie tarnogórzanie mierzyli się w swojej kolejnej potyczce kontrolnej przed wznowieniem rozgrywek ligowych z drugim zespołem Górnika Zabrze. Rywale naszej drużyny z rozgrywek III ligi okazali się tym razem lepsi, zwyciężając na boisku ze sztuczną nawierzchnią w Piekarach Śląskich z tarnogórzanami 4:1 (1:0). Autorem bramki dla naszej drużyny został Sebastian Siwek.

Trzy dni po zwycięskim meczu z Decorem Bełk, Gwarek mierzył swoje siły występującym w 3 grupie piłkarskiej III ligi drugim zespołem Górnika Zabrze. Sparing z młodym zespołem rezerw 14-krotnego Mistrza Polski był piątym meczem kontrolnym dla tarnogórzan podczas zimowego okresu przygotowawczego. Nieco ponad trzy miesiące od ostatniej, ligowej konfrontacji obydwu drużyn, zespoły prowadzone przez trenerów Marcina Prasoła oraz Krzysztofa Górecko mogły ponownie się sprawdzić na tle ligowego przeciwnika. Pierwszą groźną w meczu akcję oglądaliśmy dopiero w 19′ minucie, kiedy to po sporym zamieszaniu w polu karnym Gwarka, słupek oraz dwie, dobre interwencje Mateusza Rosoła uratowały tarnogórzan od utraty gola. Niestety pięć minut później nasza drużyna miała już mniej szczęścia. Do zagranej z prawej strony boiska piłki wyskoczył nowy nabytek zabrzan Michał Koc i strzałem głową skierował ją w stronę bramki. Piłka odbiła się jeszcze nieszczęśliwie od zawodnika testowanego i wpadła do siatki. Utrata gola podziałała jednak motywująco na nasz zespół i już w następnych minutach Gwarek kilkakrotnie zagroził bramce Górnika. Blisko wyrównania był Dawid Jarka, Sebastian Siwek czy Konrad Pipia, którego mocne uderzenie z dystansu w fantastycznym stylu wybronił Bartosz Neugebauer. Po ciekawym widowisku na krótką przerwę drużyny schodziły przy prowadzeniu zabrzan.

Drugą połowę lepiej zaczęli tarnogórzanie i już cztery minuty później doprowadzili do wyrównania. Gola dla Gwarka zdobył Sebastian Siwek, dla którego było to drugie trafienie podczas zimowych gier kontrolnych. Następnie stroną przeważającą zaczęli być ponownie zabrzanie, którzy udokumentowali swoją przewagę drugim golem w meczu. Po rzucie rożnym najsprytniej w polu karnym Gwarka odnalazł się Kamil Surowiec i z bliskiej odległości wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Kolejne minuty to jednak znów przewaga naszej drużyny i kolejne udane parady Neugebauera. Młody golkiper Górnika wybronił strzał m.in. Sebastiana Siwka, który był bardzo blisko kolejnego gola. W 66′ minucie meczu doszło do nieporozumienia w polu karnym naszej drużyny, w wyniku czego zabrzanie stanęli przed szansą podwyższenia rezultatu. Zabrzanie wykonywali rzut wolny pośredni, po którym płaskim strzałem drogę do bramki Gwarka znalazł Bartłomiej Korbecki. Po utracie trzeciego gola w drużynie Gwarka zaszło parę zmian. W bramce pojawił się Jakub Tobor, który kilkoma interwencjami uchronił swój zespół od utraty kolejnych bramek. Młody bramkarz Gwarka także musiał jednak wyciągać piłkę z bramki. Stało się tak w samej końcówce spotkania, kiedy to wynik meczu ustalił Thomas Pranica.

Ważny sprawdzian kontrolny dla naszej drużyny zakończył się drugą tej zimy porażką. W meczu z Górnikiem nie mogli wystąpić powracający do zdrowia po lekkich kontuzjach Andrzej WIśniewski oraz Robert Chwastek, a także wypożyczeni do Gwarka właśnie z Górnika chorzy Jakub Dyląg oraz Patryk Joachim. Nie będzie to jednak ostatnia konfrontacja Gwarka z drużyną z Zabrza tej zimy. W wyniku rozpoczęcia o tydzień wcześniej, niż pierwotnie planowano rozgrywek III ligi w grupie 4, musiał zostać odwołany ostatni sparing tarnogórzan przed startem ligi, z reprezentantem właśnie tejże grupy – Podhalem Nowy Targ. W zamian Gwarek zmierzy się również z wymagającym przeciwnikiem. W ostatnią sobotę lutego tarnogórzanie rozegrają sparing z Mistrzem Polski Juniorów, występującym w Centralnej Lidze Juniorów zespołem Górnika Zabrze. Dla prowadzonych przez trenerów Jana Żurka oraz Radosława Osadnika młodych zabrzan pojedynek z Gwarkiem będzie ostatnim sprawdzianem przed meczem w Młodzieżowej Lidze Mistrzów z drużyną PAOK-u Saloniki. Mecz zostanie rozegrany najprawdopodobniej na głównej płycie Areny Zabrze. Zanim jednak dojdzie do kolejnego pojedynku tarnogórsko – zabrzańskiego, Gwarek już w następną sobotę zagra mecz kontrolny z występującym w opolskiej IV lidze Agroplonem Głoszyna.

06.02.2021 r, sparing, stadion MOSiR Piekary Śląskie, ul. Olimpijska 3, 41-943 Piekary Śląskie

TS GWAREK TARNOWSKIE GÓRY – KS GÓRNIK II ZABRZE S.S.A. 1:4 (0:1)

0:1 – bramka samobójcza 24 min.

1:1 – Sebastian Siwek 49 min.

1:2 – Kamil Surowiec 58 min.

1:3 – Bartłomiej Korbecki 68 min.

1:4 – Thomas Pranica 86 min.

sędzia: Mirosław Górecki (KS Katowice)

GWAREK: Rosół (68′ Tobor) – Zawodnik testowany (46′ K. Joachim), Dzido (68′ Timochina), Czajkowski, Pipia (68′ Obuchowski) – Barbus, Kuliński, Siwek (68′ Gryc), Skrzyniarz (19′ Pośpiech), Dworaczek (46′ Skrzyniarz), Jarka (68′ Ptak). Trener: Krzysztof GÓRECKO.

GÓRNIK: Neugebauer – Wingralek, Surowiec, Szkudlarek, Flak – Dziedzic, Hrosu, Lukoszek, Pranica – Korbecki, Koc oraz Szymajda, Wystop, Całka, Kowalski, Martuszewski, Lubaski, Kowalik. Trener: Marcin PRASOŁ.