Gwarek Tarnowskie Góry zwycięsko rozpoczął serię meczów sparingowych wchodzących w skład zimowego okresu przygotowawczego. Na obiekcie ze sztuczną nawierzchnią w Czechowicach-Dziedzicach tarnogórzanie pokonali LKS Czaniec 5:3 (1:2). Pierwszą bramkę dla Gwarka w 2020 roku zdobył w samej końcówce pierwszej połowy Dawid Jarka. W drugiej odsłonie meczu do bramki rywala trafiali również Adrian Pytlik, Mateusz Mazurek, Kevin Kołodziej oraz Patryk Joachim.

Drużyna z Czańca to stary sparingpartner zespołu Gwarka w ostatnich latach. Prowadzona przez trenera Macieja Żaka ekipa to zeszłoroczny mistrz drugiej grupy „Haiz” IV Ligi Śląskiej. Nie do końca sprawiedliwa metoda awansu do III ligi, w której tylko jedna drużyna z dwóch grup IV Ligi Śląskiej może dostąpić tego zaszczytu sprawiła, że o promocję do wyższej ligi LKS Czaniec w czerwcu zeszłego roku walczył w dwumeczu barażowym z bytomską Polonią. Mimo nieprzegrania żadnego z dwóch meczów, awans uzyskała Polonia, a zespół z Czańca pozostał w IV lidze. Po pierwszej rundzie sezonu 2019/2020 nasz pierwszy zimowy sparingpartner plasuje się na szóstym miejscu.

W sobotnie przedpołudnie LKS Czaniec na obiekcie w Czechowicach-Dziedzicach wyglądał na początku meczu zdecydowanie lepiej niż tarnogórzanie. Na pierwszą połowę trener Gwarka Krzysztof Górecko wysłał na plac gry drużynę złożoną głównie z młodzieżowców oraz zawodników testowanych, których swoim doświadczeniem wspomagali Mateusz Rosół, Sebastian Pączko, Patryk Timochina, Szymon Przystalski oraz Dawid Jarka. Błędy w komunikacji spowodowały, że po niespełna dwóch kwadransach rywale uzyskali dwubramkową przewagę. Bramki Macieja Felscha oraz Ilii Nazdryna – Platnitskiego pozwoliły drużynie LKS-u na nieco spokojniejszą grę w defensywie. Tarnogórzanom przeciwnika udało się zaskoczyć dopiero w ostatniej akcji pierwszej połowy, kiedy to podanie powracającego do zdrowia po kontuzji Sebastiana Dworaczka na bramkę zamienił Dawid Jarka. Była to pierwsza bramka zdobyta przez zawodnika Gwarka w 2020 roku. Bramka, która po grze tarnogórzan w ostatnim kwadransie pierwszej połowy zwiastowała emocje w drugiej części meczu.

Na drugie 45 minut sztab szkoleniowy Gwarka posłał do gry odmienioną jedenastkę. Na boisku pojawili się m.in. Adam Dzido, Rafał Kuliński, Mateusz Mazurek czy Patryk Joachim. Pojawili się także młodzieżowcy, którzy wypracowali kolejne dla Gwarka bramki. Najpierw w 50′ minucie najlepiej w polu karnym rywala odnalazł się Adrian Pytlik i strzałem z bliskiej odległości doprowadził do wyrównania. Osiem minut później dośrodkowanie na dalszy słupek zamienił na bramkę Mateusz Mazurek, wyprowadzając tarnogórzan na prowadzenie. Gwarek w drugiej połowie przeważał, czego efektem była kolejna zdobyta bramka w krótkim okresie gry. Tym razem po wrzutce z rzutu rożnego na listę strzelców wpisał się Kevin Kołodziej, który również na boisku pojawił się w drugiej odsłonie meczu. Rywale zdobyli bramkę kontaktową w 73′ minucie, kiedy to piłkę do bramki skierował Maciej Papież. Niecałe dziesięć minut meczu później wynik meczu ustalił kolejny zawodnik u statusie młodzieżowca, Patryk Joachim. Zwycięstwo 5:3 było czwartym kolejnym zwycięstwem w meczach kontrolnych Gwarka nad drużyną z Czańca.

Tarnogórzanie do swojego pierwszego meczu kontrolnego podczas zimowego okresu przygotowawczego przystąpili w niepełnym składzie. W meczu z powodów osobistych oraz kontuzji nie zagrali w sobotę Andrzej Wiśniewski, Sławomir Pach, Tomasz Polak, Jakub Dyląg oraz Kamil Cholerzyński. W meczu wystąpiło natomiast ośmiu zawodników testowanych, głównie młodzieżowców. W ciągu najbliższych dni sztab szkoleniowy naszej drużyny podejmie decyzję odnośnie ich przyszłości w zespole Gwarka. Następny mecz kontrolny nasza drużyna rozegra w przyszłą sobotę, a ich rywalem będzie inny zespół z IV ligi, Sarmacja Będzin.

sparing 25.01.2020r, MOSiR Czechowice-Dziedzice ul. Legionów 145

TS GWAREK TARNOWSKIE GÓRY – LKS CZANIEC 5:3 (1:2)

5:3 – Patryk Joachim 82 min.

sędzia: Piotr Szypuła (KS Bielsko-Biała)

GWAREK: Rosół (46′ Zawodnik testowany V) – Ziemianek (46′ Pipia), Timochina (46′ Dzido), Przystalski (46′ Kołodziej), Zawodnik testowany I (46′ Zawodnik testowany VI) – Zawodnik testowany II (46′ Kuliński), Zawodnik testowany III (46′ Zawodnik testowany VII), Dworaczek (46′ Mazurek), Zawodnik testowany IV (46′ Pytlik), Pączko (46′ Zawodnik testowany VIII) – Jarka (46′ Joachim). Trener: Krzysztof GÓRECKO.

CZANIEC: Zaręba – Kaczmarczyk, Stawowy, Żak, Borak – Świerczyński, Felsch, Nazdryn-Platnitski, Karcz – Kozioł, Wiśniowski. W drugiej połowie zagrali również: Majda, Janiczak, Papież, Zacny, Stwora, Trojak, Zawodnik testowany. Trener: Maciej ŻAK.