Już jutro nasza drużyna na boisku w Piekarach Śląskich rozegra drugi tej zimy sparing. Tym razem rywalem podopiecznych trenera Krzysztofa Górecko będzie drużyna Unii Turza Śląska, z którą jeszcze w pół roku temu tarnogórzanie mierzyli się na III-ligowym froncie. Tym razem głównym tematem sparingu będzie możliwość sprawdzenia nowych rozwiązań taktycznych i personalnych dla obydwóch drużyn. Co wiemy o najbliższym sparingowym rywalu naszej drużyny?

 

Dla drużyny z Turzy Śląskiej ostatni rok obfitował w wiele ważnych dla życia klubu wydarzeń. Ligową wiosnę nasz przeciwnik rozpoczął będąc w strefie spadkowej. Rok 2018 podopieczni ówczesnego trenera Józefa Dankowskiego rozpoczęli z myślą uniknięcia spadku do IV ligi. Batalię o uniknięcie degradacji Unia rozpoczęła z trenerskim duetem Dankowski – Kostrzewa, a w ramach 24. kolejki ligowej drużyna uniści zawitali do Tarnowskich Gór. Po dwóch bramkach Adama Dzido oraz jednej Sławomira Pacha i Sebastiana Pączko, Gwarek pierwszy raz w historii pokonał rywala, z którym przegrał baraż o III ligę w sezonie 2015/2016. Niecały miesiąc później kojarzony głównie z zabrzańskim Górnikiem duet trenerów stracił pracę, a na krótki czas na ławkę trenerską Unii powrócił twórca największych sukcesów w historii klubu – Jan Adamczyk. Zaledwie trzy dni później Adamczyka zastąpił Jacek Gorczyca, jeszcze nie tak dawno trener bramkarzy w tarnogórskim klubie. Kojarzony głównie z grą w GKS-ie Katowice Gorzyca był bliski sprawienia dużej niespodzianki, jednak ostatecznie mimo dobrych wyników z drużyną nie udało się utrzymać Unii w stawce III-ligowców. Drugi rok występów na III-ligowym poziomie okazał się jak na razie ostatnim.

 

Władze klubu nie zgłosiły swojej drużyny do rozgrywek IV ligi, przez co Unia sezon 2018/2019 rozpoczęła od zmagań w III grupie katowickiej ZINA Ligi Okręgowej. Tam drużynę ponownie prowadził Jacek Gorzyca i mimo naprawdę dobrych wyników (13 zwycięstw, 2 porażki) Unia zakończyła ligową jesień dwa punkty za liderującą Odrą Wodzisław Śląski, z którą zapewne będzie toczyła do końca walkę o awans do IV ligi. W styczniu trenera Gorczycę, który odszedł… do Odry Wodzisław, zastąpił Marcin Malinowski, mający za sobą dokładnie 458 występów na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Nowy trener Unii obowiązki trenerskie będzie łączyć z funkcją czynnego zawodnika, gdyż 43-letni Malinowski wcale nie zamierza kończyć swojej przygody z piłką.

 

Dla Unii będzie to trzeci mecz sparingowy podczas tegorocznych przygotowań. Poprzednie dwa mecze zakończyły się zwycięstwami naszego najbliższego przeciwnika, a o wyższości Unii przekonały się dwie drużyny z Rybnika. Na początku zimowych zmagań Unia pokonała lidera II grupy katowickiej ZINA Ligi Okręgowej Rymer Rybnik 3:2, a w środę podopieczni trenera Malinowskiego ponownie zdobyli trzy bramki, lecz tym razem przeciwko drugiej drużynie ROW-u 1962 Rybnik, nie tracąc przy tym żadnej bramki. W zespole Unii pozostali piłkarze stanowiący o sile klubu z Turzy Śląskiej z rundy wiosennej sezonu 2017/2018. Można tu wymienić chociażby takich zawodników jak Dawid Hanzel, Dariusz Pawlusiński, Marek Gładkowski czy Kamil Kostecki. Od sezonu 2018/2019 zawodnikiem klubu z Turzy Śląskiej jest także były zawodnik Gwarka – Oskar Stanik.

 

Dla tarnogórzan będzie to drugi sparing zimowego okresu przygotowawczego. W ubiegłym tygodniu, również na boisku w Piekarach Śląskich pokonali IV-ligowy Śląsk Świętochłowice 2:0. Pierwszą w 2019 bramkę zdobył dla tarnogórzan Dawid Jarka, zaś wynik meczu ustalił wychowanek Gwarka, Mateusz Korzus. W barwach tarnogórskiej drużyny nie wystąpili wtedy tacy zawodnicy jak Sławomir Pach, Przemysław Oziębała czy powracający do zdrowia po ciężkiej kontuzji Grzegorz Fonfara. Jak tym razem spiszę się nasza drużyna? O tym przekonamy się w sobotnie popołudnie.

 

Sparing Gwarka Tarnowskie Góry z Unią Turza Śląska odbędzie się w sobotę 9 lutego o godzinie 13:30 na boisku ze sztuczną nawierzchnią w Piekarach Śląskich (MOSiR Piekary Śląskie, ul. Olimpijska).

 

Historia meczów Gwarka z Unią Turza Śląska wygląda następująco:

18.06.2016r. IV liga sezon 2015/2016 – Baraż o III ligę, Gwarek – Unia 1:2 (1:2). Bramka: Jarka

22.06.2016r. IV liga sezon 2015/2016 – Baraż o III ligę , Unia – Gwarek 2:1 (1:0). Bramka: B. Polis

10.09.2017r. III liga sezon 2017/2018, Unia – Gwarek 2:2 (0:1). Bramki: Urbainczyk, Sikora

21.04.2018r. III liga sezon 2017/2018, Gwarek – Unia 4:2 (2:1). Bramki: Dzido x2, Pączko, Pach

Dodaj komentarz