W dniu dzisiejszym mija dokładnie pięć lat od pamiętnego meczu Gwarka Tarnowskie Góry z drużyną Strażaka Mierzęcice. Był 6 czerwca 2012 roku, kiedy to na obiekcie przy ul. Wojska Polskiego w przedostatniej, 29. kolejce rozgrywek II katowickiej ligi okręgowej tarnogórzanie podejmowali drużynę z Mierzęcic. Zwycięstwo dawało wtedy pewny, historyczny awans Gwarkowi do rozgrywek IV ligi.

Na ostatniej prostej rozgrywek w walce o awans do IV ligi liczyły się już tylko dwie drużyny. Bliżej mistrzostwa ligi był Gwarek, natomiast czuł jeszcze gorący oddech goniącej go Unii Ząbkowice. W dwumeczu zainteresowanych drużyn lepszy bilans bezpośrednich spotkań posiadali tarnogórzanie, więc to w ich nogach ważyły się losy awansu. Już w piątej minucie bliżej nieba byli gospodarze. Znajdujący się w polu karnym rywali Bartosz Polis wyłożył piłkę Adamowi Krzęciesie, a ten zza linii pola karnego oddał soczyste uderzenie, które znalazło drogę do bramki rywala. Pięć minut po wyjściu na boisko po przerwie, Sebastian Bartoszek z bliskiej odległości skierował piłkę do bramki strzeżonej przez Adriana Masarczyka. Kiedy do końca meczu pozostał kwadrans, szał radości ogarnął wszystkich kibiców gospodarzy. Dalekie dośrodkowanie z rzutu wolnego autorstwa Sebastiana Majeckiego spadło na głowę obrońcy gości Dawida Jaskuły, który tak interweniował, że głową zaskoczył własnego bramkarza i Gwarek ponownie wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał już do końca meczu.

Bezpośredni rywal Gwarka – Unia Ząbkowice zremisowała u siebie z RKS-em Grodziec 3:3 i jasne było, że nikt ani nic nie odbierze już Gwarkowi historycznego awansu do IV ligi. Minęło pięć lat, a już za niecałe dwa tygodnie przed tarnogórzanami kolejna historyczna szansa. Tym razem stawką dwumeczu barażowego będzie awans do III ligi. Kto wie, może pięć lat po tamtych wydarzeniach kolejni nasi zawodnicy zapiszą nową kartę historii w Gwarku?

Zapraszamy Państwa do przypomnienia sobie tamtych wydarzeń. Skrót meczu Gwarek – Strażak: TUTAJ.

stadion TS Gwarek, ul. Wojska Polskiego 2, Tarnowskie Góry, godz. 18:00

TS GWAREK TARNOWSKIE GÓRY – STRAŻAK MIERZĘCICE 2:1 (1:0)

1:0 – Krzęciesa 5 min.

1:1 – Bartoszek 50 min.

2:1 – Jaskuła 75 min. samobójcza

GWAREK: Adrian Masarczyk – Marcel Panak, Marcin Stanicki, Marcin Wujek, Tomasz Gajda – Ariel Lindner (85′ Ireneusz Poloczek), Adam Krzęciesa, Tadeusz Urbainczyk (80′ Dawid Zdral), Sebastian Foszmańczyk (70′ Sebastian Majecki) – Bartosz Polis, Karol Kajda (80′ Mateusz Janusz). Trener: Jarosław Bryś.