Można powiedzieć, że kibice interesujący się zmaganiami w 3 grupie piłkarskiej III ligi oprócz tradycyjnych, weekendowych meczów muszą również pamiętać o zmianach, które w ligowej tabeli toczą się nie tylko w soboty i w niedziele, ale również i w środy. To właśnie w tych dniach już od kilku dobrych tygodniu rozgrywane zostają zaległe mecze ligowe, które z uwagi na problemy drużyn z zakażeniami koronawirusem  w poprzednich kolejkach, dokonują potrzebnych zmian w terminarzach. Również i tym razem taka sytuacja będzie miała miejsce, lecz dla nas ten dzień będzie o tyle istotny, że o kolejne punkty powalczy w środę Gwarek Tarnowskie Góry.

 

Rywalem naszej drużyny będą rezerwy Górnika Zabrze. Zabrzanie do nowego sezonu przygotowywali się w głównej mierze korzystając z własnych wychowanków, lub ściągniętych do klubu młodych, perspektywicznych zawodników z regionu. Trzon kadry to spora liczba zawodników, którzy wiosną tego roku cieszyli się z Mistrzostwa Polski, uzyskanego w Centralnej Lidze Juniorów. Zespół prowadzony przez trenera Marcina Prasoła podobnie jak nasza drużyna, musi odrabiać ligowe zaległości w środku tygodnia. Oprócz środowego spotkania z Gwarkiem, rezerwy Górnika będą w listopadzie podejmować na własnym stadionie w zaległym meczu ligowym również rezerwy Zagłębia Lubin. Nasz środowy rywal z powodu problemów zdrowotnych swoich zawodników rozegrał do tej pory najmniej spotkań, bo jedynie dwanaście. Obecnie młodzi zabrzanie zajmują w ligowej tabeli szesnaste miejsce, mając na swoim koncie trzynaście zdobytych punktów. Zespół złożony głównie z zawodników szerokiej kadry Ekstraklasowego Górnika, a także najzdolniejszych zabrzańskich juniorów, nie notuje ostatnio najlepszych wyników. Nasz najbliższy rywal przegrał cztery ostatnie mecze ligowe, a komplet punktów uciekały zabrzanom w meczach odpowiednio z ROW-em Rybnik, Miedzią II Legnica, Stalą Brzeg i w minioną sobotę z Pniówkiem Pawłowice. Teraz zespół drugi zespół Górnika mierzyć się będzie w kolejnym już meczu derbowym i o przełamanie swojej niechlubnej passy powalczy z Gwarkiem. W roli gospodarza zabrzanie jednak również nie zachwycają. Ze swoich sześciu rozegranych meczów, połowę podopieczni trenera Prasoła rozstrzygnęli na własną korzyść, zaś z wyników pozostałych trzech spotkań cieszyli się rywale. Jeżeli już zabrzanie na własnym boisku wygrywają, to czynią to w sposób bardzo widowiskowy, o czym świadczyć mogą zwycięstwa 5:1 z Wartą Gorzów Wielkopolski oraz 4:0 z Lechią Zielona Góra oraz Polonią Nysa. Najskuteczniejszym zawodnikiem rezerw Górnika jest napastnik Dominik Skiba. Ofensywny, wysoki gracz zgromadził na swoim koncie jak do tej pory 4 bramki, jednak aż 3 z nich zdobył podczas ligowej inauguracji sezonu, właśnie we wspomnianym meczu z Wartą Gorzów Wielkopolski.

 

Dla podopiecznych trenera Krzysztofa Górecko termin zaległego meczu z Górnikiem nie mógł chyba przypaść na bardziej korzystniejszy termin. Kiedy tarnogórzanie zwyciężając wysoko dwa mecze rozegrane w Tarnowskich Górach weszli z powrotem na zwycięską trasę, zostali z niej brzydko zepchnięci w sobotę, podczas ligowej porażki w Chorzowie. Przegrana z liderem, który wyraźnie jest w formie wstydu jednak nie przynosi, a najlepszym sposobem na powrót do zwycięstw jest szybkie skasowanie sobotniego meczu i skupienie się na tym, co jeszcze przed nami, a jest o co walczyć. Goście środowego meczu stoją przed szansą na wzbogacenie się kolejnymi trzema punktami. Łatwo oczywiście nie będzie, jednak świadomość tego, że oprócz drużyny Gwarka żaden inny rywal tego dnia nie zapunktuje, może odpowiednio zmotywować zawodników do podkręcenia w środę jeszcze bardziej tempa na boisku. Trzy punkty mogą bowiem wynieść nasz zespół na czwarte miejsce w tabeli, a stąd w drodze na podium wcale nie widać żadnego znaku zakazu. Tarnogórzanie po solidnym punktowaniu na początku sezonu na boiskach rywali, później zanotowali regres formy. Porażki z liderem oraz wiceliderem ligi wstydu nie przynoszą, jednak o ich rozmiary można mieć zastrzeżenia. Z pięciu swoich wyjazdowych potyczek, Gwarek zanotował jedno zwycięstwo, a także dwukrotnie dzielił się z rywalami punktami. Co ciekawe, wszystkie mecze „wyjazdowe” naszej drużyny w rundzie jesiennej wcale nie przypominały tych z rodzaju „całodniowych”. Każde z pięciu rozgrywanych spotkań wyjazdowych było rozgrywane na terenie województwa Śląskiego. Podobnie będzie również i tym razem, a wyjazd do Zabrza to pod względem kilometrów najbliższy mecz Gwarka rozgrywany na terenie rywala. Mecz ten będzie szczególny z pewnością dla braci Kacpra oraz Patryka Joachimów, Jakuba Dyląga czy Daniela Barbusa, którzy w swoim piłkarskim CV mają na koncie występy w zabrzańskim klubie, a dodatkowo trójka pierwszych wymienionych zawodników jest z Górnika do Gwarka wypożyczona. Do tej grupy można również wpisać nieobecnego w środę z powodu kontuzji Bartosza Bartczuka, a także Dawida Jarkę, który właśnie w Górniku świętował swoje najważniejsze, piłkarskie sukcesy. Dawid jest również najlepszym strzelcem naszej drużyny z pięcioma bramkami na koncie.

 

Gwarek z Górnikiem II Zabrze rywalizują od początku występów naszej drużyny na III-ligowym szczeblu. Jak do tej pory historia ligowych potyczek tych dwóch drużyn jest niezwykle zacięta. Po dwa razy zwyciężały jak dotąd Gwarek oraz Górnik, a także padł jeden remis. Wspomniany już wcześniej Dawid Jarka dał znać o sobie w zdecydowanej większości tychże meczów, zdobywając łącznie ze swoim byłym klubem aż cztery bramki.

25.02.2017r., sparing ZIMA 2016/2017, Górnik – Gwarek 1:1 (0:0) bramka: Cymerys

19.11.2017r., III liga sezon 2017/2018, Górnik – Gwarek 3:1 (1:1) bramka: Jarka

25.02.2018r., sparing ZIMA 2017/2018, Górnik – Gwarek 2:1 (1:0) bramka: Jaworski

16.06.2018r., III liga sezon 2017/2018, Gwarek – Górnik 2:0 (0:0) bramki: Cymerys, Jarka

30.09.2018r., III liga sezon 2018/2019, Górnik – Gwarek 0:3 (0:3) bramki: Curyło, Jarka, Śliwa

04.05.2019r., III liga sezon 2018/2019, Gwarek – Górnik 1:2 (0:1) bramka: Jarka

16.11.2019r., III liga sezon 2019/2020, Gwarek – Górnik 0:0

 

Zaległe spotkanie 13. kolejki rozgrywek III ligi grupy 3 pomiędzy Górnikiem II Zabrze, a Gwarkiem Tarnowskie Góry poprowadzi jako sędzia główny pan Piotr Szypuła (KS Bielsko-Biała). Arbiter ten w tym sezonie nie prowadził jeszcze meczu z udziałem jednej, bądź drugiej drużyny. Czynił to jednak w sezonach 2018/2019 (po dwa mecze Gwarka i Górnika), a także 2019/2020 (dwa mecze Górnika). W sezonie 2020/2021 w czterech meczach prowadzonych przez sędziego reprezentującego Śląskie Kolegium Sędziów, padło do tej pory aż 18 bramek.

 

Początek derbowego meczu Górnik II Zabrze – Gwarek Tarnowskie Góry w środę 4 listopada o godzinie 13:00 na obiekcie Sparty Zabrze w Zabrzu – Mikulczycach. Spotkanie, niestety jak wszystkie obecnie rozgrywane mecze piłkarskie odbędzie się bez udziału publiczności. Trzymamy kciuki za dobry wynik naszej drużyny!

Dodaj komentarz