W samym środku tygodnia deszczowego jak do tej pory października, kibiców 3 grupy III ligi czekać będzie spora dawka piłkarskich emocji. Na ten dzień zaplanowane zostały bowiem aż trzy zaległe mecze ligowe. W Zielonej Górze tamtejsza Lechia podejmie drugi zespół Miedzi Legnica, natomiast we Wrocławiu lider tabeli Ślęza zagra z Pniówkiem Pawłowice. Dla nas najważniejsze spotkanie odbędzie się rzecz jasna w Bytomiu, gdzie trzecia w tabeli Polonia będzie odrabiać zaległości ligowe z Gwarkiem Tarnowskie Góry.

 

To właśnie od drugiej kolejki ligowej, a więc spotkania z tarnogórzanami Polonia Bytom miała rozpocząć sezon 2020/2021. Na inaugurację rozgrywek podopieczni trenera Kamila Rakoczego pauzowali i nikt chyba wtedy w szeregach bytomian nie myślał, że jeszcze przez kolejne trzy tygodnie, a więc cztery kolejki ligowe Polonia będzie czekać na pierwsze w sezonie wyjście na boisko. Koronawirus nie oszczędzał rywali, którzy co tydzień zmuszeni byli przekładać swoje mecze właśnie z rywalem z Bytomia. Jednak jak już przyszło Polonii rozpocząć sezon, to uczynili to „z wysokiego c”. Niebiesko-czerwoni przez dziewięć kolejnych meczów okazali się niepokonani, a jako pierwszy naszego środowego rywala jakichkolwiek punktów pozbawił lider z Wrocławia. Przed zaległym meczem z Gwarkiem Polonia zajmuje w ligowej tabeli najmniejszy stopień podium z 21 punktami zgromadzonymi w dziesięciu meczach. Obiekt Szombierek Bytom, bo tam rozgrywa na co dzień swoje mecze Polonia, nie jest jednak do końca szczęśliwy dla gospodarzy środowego meczu. Na pięć rozegranych spotkań Polonia zwyciężyła zaledwie raz, odprawiając z kwitkiem Pniówek Pawłowice. Trzykrotnie zespoły grające w dzielnicy Bytomia jako gość wywoziły stamtąd po jednym punkcie, a wspomniana Ślęza, jako jedyna komplet. Nie oznacza to jednak, że jest to łatwy teren. Rywale w trakcie sezonu 2020/2021 są niezwykle skuteczni w ataku, a obrona należy do jednych z najszczelniejszych w całej lidze. Dla potwierdzenia tych tez przytoczyć można zdobywcę 11 bramek w sezonie Adama Żaka, który wraz z Mariuszem Idzikiem z Ruchu Chorzów przewodzą stawce najskuteczniejszych snajperów naszej grupy III ligi. Kadra Polonii przed sezonem 2020/2021 została przez włodarzy klubu dodatkowo wzmocniona postaciami doświadczonego Roberta Chwastka (Wisła Płock, Ruch Chorzów) czy Jacka Wuwra (Pniówek Pawłowice, Lechia Tomaszów Mazowiecki), którzy przy Marcinie Lachowskim, Dawidzie Krzemieniu, Filipie Żaglu, Patryku Stefańskim czy wspomnianym wcześniej Adamie Żaku stanowią o sile ofensywnej klubu z Bytomia. Przeglądając kadrę Polonii w sezonie 2020/2021 nie można zapomnieć również o Dominiku Koniecznym, a więc byłym zawodniku Gwarka, który łącznie w tarnogórskich barwach podczas swoich występów w naszym klubie wystąpił w 49 oficjalnych meczach ligowych oraz pucharowych.

 

Rewanżu za ostatnią ligową porażkę chcą również w obozie przyjezdnych. Również i Gwarek w ostatni weekend przegrał w identycznym stosunku bramkowym co drużyna Polonii swój mecz domowy. Tak samo jak w Bytomiu, tak i w Tarnowskich Górach wynik końcowy meczu z LKS-em Goczałkowice mógł być różny. Tarnogórzanie nie wykorzystali swoich szans i przegrali z rewelacją ligi, która w meczach wyjazdowych to zupełnie inna drużyna niż podczas meczów domowych. Można tutaj zaobserwować pewne porównanie, ponieważ zarówno popularne Goczały, jak i Polonia nie przegrały jeszcze meczu na wyjeździe. Porównań jednak ciąg dalszy. Jest jeszcze trzecia drużyna, która nie przegrała jeszcze meczu ligowego na obiekcie przeciwnika i jest nim właśnie Gwarek. Trzeba jednak sobie otwarcie powiedzieć, że podopieczni trenera Krzysztofa Górecko przez problemy z infekcją koronawirusa mieli znacznie mniej możliwości na poprawę swojego dorobku punktowego. Dla naszej drużyny będzie to czwarty mecz wyjazdowy w sezonie… i czwarty na terytorium województwa Śląskiego. Podczas swojego każdego, następnego wyjazdu Gwarek stopniowo się rozkręcał, remisując najpierw w Rybniku oraz Bielsku-Białej, aż po zwycięstwo w ostatnim swoim meczu wyjazdowym w Pawłowicach. Swoją zaległością Gwarek, który w dalszym ciągu ma najmniej rozegranych meczów w sezonie, może w środę poprawić swój bilans bramkowy… który jednak jak już wiemy na pewno w sobotę znów nie zostanie powiększony. Wszystko to z powodu przełożonego meczu z drugim zespołem Górnika Zabrze. Zanim jednak przejdziemy w następny tydzień i do przyśpieszonego meczu, kolejnego zaległego, tym razem z Polonią Nysa, trzeba zmierzyć się w Bytomiu z Polonią. Przed tym ważnym, derbowym meczem Gwarek w ligowej tabeli po dziewięciu rozegranych meczach zajmuje dziewiąte miejsce z dorobkiem piętnastu zdobytych punktów. Składają się na ten dorobek cztery zwycięstwa, trzy remisy oraz dwie, domowe porażki. Bilans bramkowy tarnogórzan jest bardzo wyrównany, a o dodatnim jego wyniku decyduje jedna bramka zdobyta więcej (15-14). Cała kadra tarnogórzan jest gotowa na środowy mecz, jednak niestety nie każdy będzie mógł na boisku w Bytomiu wybiec. Na pewno udziału w spotkaniu nie zaliczy Adam Dzido, który w ostatnią środę otrzymał czwarte żółte napomnienie w sezonie i drugi mecz ligowy z rzędu z Polonią będzie musiał pauzować.

 

W ostatnich latach Polonia oraz Gwarek nie trafiały na siebie zbyt często. Dopiero od roku, kiedy to Polonia i Gwarek występują w tej samej lidze, okazji z pewnością będzie więcej. Obie drużyny mierzyły się już raz w tym sezonie, lecz miał to miejsce w okręgowym Pucharze Polski, gdzie Gwarek pokonał Polonię 2:1. Ostatni mecz o punkty miał miejsce trzynaście miesięcy temu, a w Tarnowskich Górach padł remis 1:1.

07.04.2015r., Puchar Polski Pod. Bytom 2014/2015, Polonia – Gwarek 3:1 (0:0). Bramka: Opeldus

01.04.2017r., Sparing zima 2017, Polonia – Gwarek 1:5 (1:3). Bramki: Mrozek, Jarka, Stanik, Pach, Sikora

20.09.2017r., Puchar Polski Pod. Bytom 2017/2018, Polonia – Gwarek 0:0 (0:0) k. 4:5

02.03.2019r., Sparing zima 2019, Polonia – Gwarek 2:1 (2:1). Bramka: Pikul

10.09.2019r., III liga sezon 2019/2020, Gwarek – Polonia 1:1 (1:1). Bramka: Pączko

19.08.2020r., Puchar Polski Pod. Bytom 2020/2021, Polonia – Gwarek 1:2 (1:1). Bramki: Dworaczek, K. Joachim

 

Środowy mecz jako sędzia główny poprowadzi pan Szymon Grabara (Śląski ZPN). Dla reprezentującego Sosnowieckie Kolegium Sędziowskie arbitra będzie to czwarty mecz w sezonie 2020/2021. Jest to szczęśliwy arbiter dla środowych gospodarzy, bowiem od czasu powrotu Polonii na szczebel III ligi prowadził dwa mecze z udziałem dwukrotnego Mistrza Polski i oba okazały się dla Polonii zwycięskie, w tym wspomniany wcześniej mecz z Pniówkiem. Dla Gwarka w historii startów w III lidze będzie to czwarty mecz z udziałem tego arbitra. Bilans to dwa zwycięstwa i porażka. Co ciekawe, pan Grabara prowadził również marcowe spotkanie kontrolne Polonii i Gwarka, które zostało rozegrane w marcu 2019 roku.

 

Zaległy mecz 2 kolejki rozgrywek III ligi grupy 3 z udziałem Polonii Bytom oraz Gwarka Tarnowskie Góry rozpocznie się w środę 14 października o godzinie 15:00 na obiekcie GKS-u Szombierki przy ul. Frycza Modrzewskiego w Bytomiu – Szombierkach. Trzymamy mocno kciuki za dobry występ naszej drużyny!

 

Dodaj komentarz