Piąte spotkanie na przestrzeni niecałych trzech tygodni rozegrają w najbliższą środę IV-ligowcy. W ostatni dzień sierpnia rozegrana zostanie 5. kolejka IV ligi śląskiej. W nazywanej przez wielu „grupie śmierci”, czyli w pierwszej grupie tych rozgrywek dojdzie do kolejnego ciekawego meczu z udziałem Gwarka. Tym razem nasza drużyna zagra na wyjeździe z Szombierkami Bytom. Dla wielu kibiców to mecz z przeróżnymi podtekstami. Jednak to co najważniejsze, będzie z pewnością działo się na boisku. A dziać będzie się sporo.

 

O randze naszego najbliższego rywala wspominać nie trzeba. Drużyna z dzielnicy Bytomia jest jedynym (nie licząc drużyny rezerw Ruchu Chorzów) mistrzem Polski w stawce drużyn z pierwszej grupy IV ligi śląskiej. Choć od zwycięstwa w sezonie 1979/1980 minęło już sporo czasu, to szacunek dla rywala za tytuł mistrzowski się należy. Dzisiejsze Szombierki jako jeden z wielu śląskich zespołów piłkarskich padły ofiarą reorganizacji III ligi w poprzednim sezonie. Głównie przez tą drastyczną dla wielu klubów reformę popularne Szombry mimo zajęcia dobrego 10 miejsca w zeszłym sezonie, z nową III ligą musiały się pożegnać. Cel dla drużyny zielonych przed sezonem 2016/2017 był jasny – wrócić do stawki III – ligowych zespołów. Cóż jednak z tego, skoro taki cel postawiła sobie 1/3 drużyn naszej grupy. Tegoroczny spadkowicz z III ligi w czterech dotychczas rozegranych spotkaniach zgromadził sześć punktów i zajmuje dalekie od oczekiwań – 10 miejsce. Gospodarze środowego meczu dotychczas dwa spotkania wygrali oraz dwa przegrali. Wygrane spotkania to mecze z dołem tabeli (1:0 Ruch II, 4:0 Raków II). Przegrane mecze Szombierki zanotowały z innymi kandydatami do awansu, czyli Nadwiślanem Góra 2:3, a ostatnio Ruchem Radzionków 0:4. Atutem Szombierek będzie z pewnością własne boisko, na którym tarnogórzanom zawsze grało się bardzo trudno. Trenerem naszego rywala drugi sezon jest Radosław Osadnik, a jego podopieczny Jacek Jarnot z czterema zdobytymi bramkami na koncie prowadzi w klasyfikacji strzelców naszej grupy.

 

Po zwycięstwie nad Nadwiślanem w drużynie Gwarka powróciły dobre nastroje. Czasu poświęconego na przygotowania do kolejnych trudnych spotkań ligowych za wiele jednak nie ma, a takie w stu procentach w środę tarnogórzan czeka. Dla wielu piłkarzy Gwarka będzie to powrót na stare śmiecie. Sentymentalną podróż przejdzie z pewnością trener Gwarka – Krzysztof Górecko, który w dalszym ciągu kojarzony jest głównie z pracą w Szombierkach, a z klubem z Tarnowskich Gór dopiero pisze kolejną piękną kartę w historii Gwarka, o czym jesteśmy święcie przekonani. Osiem lat jako trener Szombierek i cztery awanse zapisanych zostało po stronie osiągnięć trenera Górecko. Nieco mniej czasu w Szombierkach spędziło dziewięciu piłkarzy, którzy znajdują się w obecnej kadrze Gwarka. Jedni spędzili w drużynie z Bytomia więcej, inni mniej czasu ze swojej piłkarskiej kariery. Oni także będą mieli możliwość pokazania się widowni raz jeszcze. Trzy zwycięstwa i jedna porażka do bilans czterech do tej pory rozegranych spotkań w sezonie przez Gwarka. Drugie miejsce tarnogórzanie zawdzięczają lepszej różnicy bramek oraz bilansem bezpośrednich spotkań. Środowy mecz będzie dobrą okazją do odskoczenia zespołom w tabeli. Łatwo jak wiemy nie będzie, bowiem i gospodarze będą mieli apetyty na zdobycie trzech punków. W drużynie przyjezdnych najlepszymi strzelcami pozostają zdobywcy dwóch bramek – Dawid Jarka, Rafał Kuliński oraz Marcin Rosiński. Od ostatniego ligowego spotkania obydwu drużyn minęły ponad trzy lata. W zespole Gwarka  tamto spotkanie pamięta piątka graczy: Andrzej Wiśniewski, Adam Dzido oraz Piotr Makowski występowali wtedy w Szombierkach, a Bartłomiej Cymerys oraz Bartosz Polis do dziś są zawodnikami Gwarka.

 

W ostatnich latach zaledwie jeden sezon Gwarek walczył z Szombierkami o ligowe punkty. W Tarnowskich Górach zanotowano remis, a w Bytomiu lepsze były Szombierki. Ostatnie dwa spotkania to przedsezonowe mecze sparingowe. Na zwycięstwo z Szombierkami Gwarek czeka ponad cztery lata. Ostatnio ta sztuka udała się tarnogórzanom w marcu 2012 roku. W pamięci wielu została jednak victoria Gwarka z maja 2009 roku, kiedy to w finale Pucharu Polski na szczeblu podokręgu Bytom, podopieczni Jarosława Brysia pokonali Szombierki 3:1, awansując tym samem na szczebel wojewódzki. Najlepszym strzelcem Gwarka w ostatnich latach w konfrontacjach z Szombierkami cały czas pozostaje Denis Kozub (3 bramki).

 

24.05.2009r. Puchar Polski pod. Bytom 2008/2009, Szombierki – Gwarek 1:3 (0:1) bramki: Majecki, Kozub x2

17.04.2012r. sparing zima 2012, Szombierki – Gwarek 1:3 (1:0) bramki : Kozub, Zdral, Urbainczyk

22.09.2012r. IV liga sezon 2012/2013, Gwarek – Szombierki 1:1 (0:1) bramka: Polis

25.05.2013r. IV liga sezon 2012/2013, Szombierki – Gwarek 4:0 (2:0)

15.07.2015r. sparing lato 2015, Szombierki – Gwarek 5:1 (3:0) bramka: Cymerys

20.07.2016r. sparing lato 2016, Szombierki – Gwarek 3:1 (2:1) bramka: Reinhard

 

Początek meczu Szombierki – Gwarek, jak i całej 5. kolejki ligowej w środę 31 sierpnia o godzinie 17:30. Zapraszamy wszystkich kibiców do gorącego wsparcia Gwarka w Szombierkach!

Dodaj komentarz