Ostatnich kilka dni w siedzibach Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej nie należały do łatwych i spokojnych. W czasach panującego koronawirusa pozostało coraz mniej czasu na ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące nieszczęśliwego dla wielu klubów sezonu 2019/2020. Jeszcze kilka dni temu wydawałoby się, że dziś poznamy komplet odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania o możliwe dogranie, bądź zakończenie przerwanych rozgrywek. Jak się ostatecznie okazało, nie na wszystkie udało się do dnia dzisiejszego odpowiedzieć.

 

W piątek Polski Związek Piłki Nożnej oznajmił, powołując się na nadzwyczajne zebranie prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej o zakończeniu wszystkich rozgrywek seniorskich od IV ligi po niższe klasy rozgrywkowe, włączając w to rozgrywki młodzieżowe prowadzone przez wojewódzkie ZPN-y we wszystkich kategoriach wiekowych. Ponadto ustalono, że za oficjalne zostaną uznane tabele ligowe, obowiązujące od ostatnich rozegranych późną jesienią meczów ligowych, a więc po ostatniej, pełnej kolejce ligowej. Oznacza to, że w tych ligach awanse uzyskają drużyny, które zajmowały na dzień dzisiejszy miejsca premiowane możliwością gry w wyższej klasie rozgrywkowej. Obowiązujące rozporządzenia rządowe dotyczące epidemii COVID-19 uniemożliwiały kontynuowanie rozgrywek w zaplanowanej pierwotnie formie, przez co prezesi Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej wspólnie zrezygnowali w tym sezonie ze spadków do niższych kategorii rozgrywkowych. Co to oznacza dla drużyn Gwarka? Drużyna Rezerw oraz wszystkie zespoły Akademii Piłkarskiej Gwarka w tym sezonie występowały w rozgrywkach prowadzonych przez Śląski Związek Piłki Nożnej Podokręg Bytom. Trudności napotkane w tym sezonie spowodowały, iż ciężki orzech do zgryzienia czeka Członków Podokręgu Bytom w związku z m.in. sytuacją w bytomskiej B-klasie, gdzie swoje mecze mistrzowskie rozgrywała nasza II Drużyna. Na drodze do awansu stanął system tzw. rundy mistrzowskiej, który zakładał awans do tej grupy najlepszych drużyn z dwóch grupy B-klasy. Nasza drużyna po pierwszej części rozgrywek zapewniła sobie awans do kolejnej rundy, jednak co dalej? Na to pytanie nie znamy na razie odpowiedzi.

 

Dziś natomiast podczas zjazdu Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie miała zapaść decyzja dotycząca sezonu 2019/2020 wśród III-ligowców. Ostateczne stanowisko dotyczące wznowienia lub zakończenia sezonu wśród 72 drużyn czwartego poziomu rozgrywkowego w naszym kraju, a także mające ścisły związek z tym zasadami awansów i spadków zostało przekazane Wojewódzkim Związkom Piłki Nożnej, które w bieżącym sezonie odpowiadały za prowadzenie rozgrywek. W tym przypadku w grupie trzeciej, w której występuje nasza drużyna, za prowadzenie rozgrywek sezonu 2019/2020 odpowiadał Śląski Związek Piłki Nożnej. Nieoficjalnie mówi się, iż ostateczna decyzja, którą wyda właśnie Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej ma zapaść w przeciągu kilku kolejnych dni. Istotą sprawy jest, aby wszystkie cztery ZPN prowadzące rozgrywki w czterech grupach piłkarskiej III ligi miały podobne stanowisko. Pamiętajmy, że Gwarek ciągle czeka jeszcze na odpowiedź dotyczącą rozegrania zaległego finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Bytom.

 

Ponadto sezon 2020/2021 wśród III-ligowców miał być pierwszym, którym rozgrywki miał prowadzić we wszystkich grupach PZPN. Ostatecznie przejęcie III ligi przez Polski Związek Piłki Nożnej dojdzie przed sezonem 2021/2022. Rozgrywki przyszłego sezonu w 3 grupie III ligi prowadzić będzie natomiast Opolski Związek Piłki Nożnej.

 

Jak widać na komplet ostatecznych decyzji co do sezonu 2019/2020 przyjdzie nam jeszcze trochę zaczekać. O dalszych informacjach, kluczowych dla tego temat będziemy wszystkich naszych Sympatyków informować na bieżąco.

Dodaj komentarz