Fot. Hala pneumatyczna należąca do Legii Warszawa, wyprodukowana przez firmę InterHall.

Hala pneumatyczna, powszechnie nazywana również „balonem”, służy głównie do zadaszenia boisk piłkarskich, bieżni lekkoatletycznych czy też kortów tenisowych. Z tej opcji korzysta coraz więcej klubów piłkarskich w Polsce, zapewniając tym samym swoim zawodnikom możliwość swobodnego treningu o każdej porze dnia i roku. Hala pneumatyczna dodaje kolejne możliwości nie tylko wspomnianym wcześniej klubom, ale także i miastom, które je posiadają.

 

Hala pozbawiona jest ciężkiej oraz kosztownej konstrukcji nośnej, utrzymuje się w górze dzięki panującemu w jej wnętrzu nadciśnieniu. Dzięki temu dostępna jest ona przez cały rok, a korzystać z niej mogą zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Na polskim rynku dostrzec można już obecnie wiele firm specjalizujących się w tworzeniu tego typu konstrukcji, co wiąże się ze znacznym wzrostem zainteresowań wśród klubów sportowych.  Hala pneumatyczna bez wątpienia jest jednym z łatwiejszych rozwiązań poprawy rozwoju infrastruktury i sportu w każdym mieście.

 

Pomysłodawcą idei stworzenia hali pneumatycznej w Tarnowskich Górach jest trener jednej z grup młodzieżowych działających w Gwarku, Sylwester Kurek.

 

Sylwester Kurek: Hala pneumatyczna (balon) jest rozwiązaniem dla całej społeczności sportowej w naszym mieście. Będzie przez wiele lat służyć dzieciom i młodzieży przez cały rok. Koszt wybudowania hali wraz z boiskiem typu Orlik i zapleczem to maksymalnie 1 000.000 zł. Roczne utrzymanie to koszt około 40 tys. zł. Temperatura w okresie zimowym to ok. 12 stopni, oświetlenie typu LED. Hala służyłaby przede wszystkim do południa szkołom, potem klubom piłkarskim przez 7 dni w tygodniu. Moim zdaniem górna powierzchnia balonu może posłużyć jako miejsce reklamowe.  Jednym z przykładów może być reklama naszego Miasta jako „TARNOWSKIE GÓRY MIASTO UNESCO”. Pomysł mój popiera wielu mieszkańców, właśnie zbieramy podpisy które zostaną przekazane do Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach.

 

Pomysł naszego trenera jest rewelacyjny. Z pewnością hala ułatwiłaby wszystkich dzieciom w naszym mieście dalszą sportową kontynuację. O postępach przedsięwzięcia będziemy Państwa informować na bieżąco.

Dodaj komentarz