W poniedziałek w siedzibie Opolskiego Związku Piłki Nożnej rozlosowany został terminarz III ligi grupy 3 na sezon 2020/2021. Do startu zbliżającego się dużymi krokami nowego sezonu piłkarskiego na chwilę obecną stanęło 19 drużyn, jednak może ona jeszcze ulec zmianie. Większa liczba drużyn na starcie to nie jedyna nowość, z jaką przyjdzie drużynom się zmierzyć podczas nowych rozgrywek.

 

Zaczynamy tydzień wcześniej

Pod koniec czerwca ukazał się ramowy plan sezonu 2020/2021 w 3 grupie III ligi, który zakładał dwa warianty. Start rozgrywek uzależniony miał być od tego, ile drużyn ostatecznie w niej zagra. W grę wchodził dwa terminy: 1/2 sierpnia oraz 8/9. Ostatecznie zdecydowano się na szybsze rozpoczęcie ligi. Wiele drużyn musi przez to zrezygnować z przynajmniej jednej gry sparingowej, zakładanej przez rozpoczęciem letniego okresu przygotowawczego. Dotyczy to również Gwarka, który na pierwszy dzień sierpnia zaplanował mecz kontrolny ze Stalą Brzeg. Wydział Gier Opolskiego Związku Piłki Nożnej wybrał ostatecznie wcześniejszy termin, kosztem jednej piłkarskiej środy. Dzięki czemu tylko raz w rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 zagramy ligowe spotkanie w środku tygodnia. Szybszy termin miał również być uzależniony od…

 

Ile drużyn przystąpi ostatecznie do sezonu 2020/2021?

Tutaj kompletną odpowiedź poznamy dopiero pod koniec lipca. Dlaczego? Jest ona bowiem uzależniona od wyników w II lidze. Ta w tym roku jest… jedyna w swoim rodzaju. Na dzień dzisiejszy, a więc na cztery kolejki przed końcem zmagań w II lidze, trzecia od końca Elana Toruń, będąca w strefie spadkowej może teoretycznie znaleźć się… w strefie barażowej o awans do Fortuna I Ligi! W grę o awans jest zatem zainteresowanych obecnie aż 17 drużyn. Warto wspomnieć, że szósta w tabeli Bytovia Bytów, a więc ostatnia z drużyn będąca obecnie w strefie barażowej wyprzedza rezerwy Lecha Poznań, czyli pierwszą drużynę „pod kreską” zaledwie o cztery punkty. Nie byłoby tych wszystkich znaków zapytania, gdyby nie dwie drużyny, które teoretycznie mogłyby zanotować spadek i w sierpniu znaleźć się w III lidze. Są to drużyny z terytorialnej „naszej grupy”, a więc siódmy w tabeli Górnik Polkowice oraz dziewiąta Skra Częstochowa. Każda z tych drużyn ma realne szanse i na awans i na spadek. Z pewnością ich losy, jak i wielu innych drużyn będą się ważyć do 25 lipca, a więc ostatniej kolejki w II lidze.

 

Nie wszyscy dali radę

Pandemia koronawirusa wprowadziła wiele kłopotów do świata piłkarskiego. Efektem problemów, z którymi borykały się kluby piłkarskie nie tylko na naszym poziomie, były wśród kilku klubów dość drastyczne kroki związane z wycofaniem drużyn z III ligi. O ile wiedzieliśmy już wcześniej, że w tym sezonie spadków z lig nie będzie, kilka klubów zostały poprzez problemy organizacyjno – finansowe po pandemii zmuszone do rezygnacji z występów w III lidze. Sytuacja dotyczy klubów z Opolszczyzny, a konkretnie drużyn LZS Starowice Dolne oraz Ruchu Zdzieszowice. Szczególnie brak popularnych Zdzichów, które co roku należały do ligowej czołówki powinien być odczuwalny. Przy założeniu, że nikt nie spada (czytaj wyżej), w sezonie 2020/2021 pojawią się nowe drużyny, z którymi przyjdzie znam się mierzyć. Do starych / nowych zespołów z pewnością możemy doliczyć triumfatora IV ligi lubuskiej – Wartę Gorzów Wielkopolski. W nowym sezonie zobaczymy również mistrza IV ligi opolskiej, Polonię Nysa. Na naszych „śmieciach” interesowaliśmy się barażem o awans z IV ligi śląskiej. Tam po interesującym meczu LKS Goczałkowice Zdrój zasłużenie pokonały bytomskie Szombierki, dzięki czemu w sierpniu wystąpią w roli beniaminka na wyższym poziomie rozgrywkowym. Ostatnim beniaminkiem będzie drużyna Polonii-Stal Świdnica, która awansowała w dość ciekawych okolicznościach. Jako mistrz wschodniej grupy IV ligi dolnośląskiej powinna w dwumeczu barażowym zmierzyć się z mistrzem zachodu – Apisem Jędrzychowice. Apis Jędrzychowice to jednak fenomen na piłkarskiej mapie Polski. Zespół, który awansował do IV ligi w sezonie 2015/2016, przez każdy ze swoich czterech sezonów na tym poziomie rozgrywkowym kończył sezon na podium, przy czym… dwukrotnie okazywał się najlepszy na zachodniej stronie Dolnego Śląska. Fenomen polega jednak na tym, iż w sezonie 2017/2018 oddał jeden mecz walkowerem Foto-Higienie Gać, dzięki czemu do III ligi awansowali rywale, a w czerwcu tego roku… ponownie zrezygnował z przystąpienia do walki o awans, oddając tym samym dwa mecze walkowerem Polonii-Stali. Cóż, w Świdnicy się cieszą.

 

Przy równej liczbie punktów najważniejsze będzie różnica bramek

Jeszcze kilka tygodni temu cała Polska żyła historią, którą w polskiej piłce jeszcze nie widzieliśmy. Scenariusz piłkarskiego sezonu 2020/2021, wykreowany przez pandemię koronawirusa przyniósł organom prowadzącym rozgrywki ligowe nie lada problemy. Największy z nich miał chyba Polski Związek Piłki Nożnej w Warszawie, który musiał rozstrzygnąć spór o awans w 4 grupie III ligi, gdzie znana wszystkim historia z Hutnikiem Kraków oraz Motorem Lublin, a także prowadzącym rozgrywki Lubelskim Związkiem Piłki Nożnej w tle nie miała końca. W skrócie: Hutnik wygrał u siebie z Motorem, ale to lublinianie mieli korzystniejszą różnicę w bramkach, a obydwie drużyny miały równą ilość punktów. LZPN awans przyznał drugiemu w tabeli Motorowi, a pierwsi w tabeli krakowianie skierowali sprawę do PZPN. Ostatecznie Komisja ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej przyznała awans obydwóm drużynom. Jaki z tego morał? Na wypadek różnych problemów, z którymi możemy się spotkać wiosną przyszłego roku, do regulaminu został wprowadzony zapis, że przy równej ilości punktów, wyższą pozycję będzie zajmowała drużyna, która będzie miała korzystniejszą różnicę w bramkach.

 

Bliskie wyjazdy = więcej kibiców?

Dążąc do wspomnianego na samym początku terminarza, samo losowanie okazało się dość ciekawe. Zdecydowana większość meczów wyjazdowych przypadających na jesień 2020 roku odbędą się w granicach województwa Śląskiego. Poza Śląsk nasi wyjadą jesienią raptem dwa razy… i to w dwóch, ostatnich terminach przypadających na listopad. Będą to wyjazdy odpowiednio do Kluczborka i do Wrocława. Oczywiście zgoła inna sytuacja będzie panować wiosną, kiedy to co drugi tydzień tarnogórzanie będą pokonywać setki kilometrów w drodze po kolejne punkty, ale na razie zatrzymajmy się na jesieni. „Złota, polska jesień” przyniesie tarnogórzanom derbowe potyczki w Bytomiu, Rybniku, Zabrzu, Chorzowie czy Pawłowicach. O ile tylko sytuacja zdrowotna w naszym regionie będzie się polepszać, z pewnością stadiony będą dla kibiców otwarte. Oto jak prezentować się będą mecze Gwarka podczas rundy jesiennej sezonu 2020/2021:

 

1 sierpnia 2020 (sobota): TS Gwarek Tarnowskie Góry – KGHM Zagłębie II Lubin godz. 17:00

8 sierpnia 2020r (sobota): BS Polonia Bytom Sp. z o.o. – TS Gwarek Tarnowskie Góry godz. 17:00

12 sierpnia 2020r (środa): TS Gwarek Tarnowskie Góry – KS Lechia Zielona Góra godz. 18:00

15 sierpnia 2020r (sobota): BTS Rekord Bielsko-Biała – TS Gwarek Tarnowskie Góry godz. 17:00

22 sierpnia 2020r (sobota): TS Gwarek Tarnowskie Góry – KS Polonia Nysa godz. 17:00

29 sierpnia 2020r (sobota): KS ROW 1964 Rybnik – TS Gwarek Tarnowskie Góry godz. 17:00

5 września 2020r (sobota): TS Gwarek Tarnowskie Góry – BTP Stal Brzeg godz. 16:30

12 września 2020r (sobota): Pauza lub mecz z ewentualnym spadkowej z II ligi Górnikiem lub Skrą

19 września 2020r (sobota): TS Gwarek Tarnowskie Góry – LKS Foto-Higiena „Błyskawica” Gać godz. 16:00

26 września 2020r (sobota): TS Gwarek Tarnowskie Góry – MKS Miedź II Legnica godz. 16:00

3 października 2020r (sobota): GKS Pniówek ’74 Pawłowice – TS Gwarek Tarnowskie Góry godz. 15:30

10 października 2020r (sobota): TS Gwarek Tarnowskie Góry – LKS Goczałkowice Zdrój godz. 15:00

17 października 2020r (sobota): Górnik II Zabrze S.S.A. – TS Gwarek Tarnowskie Góry godz. 14:30

24 października 2020r (sobota): TS Gwarek Tarnowskie Góry – MKS Polonia-Stal Świdnica godz. 14:30

31 października 2020r (sobota): Ruch Chorzów S.A. – TS Gwarek Tarnowskie Góry godz. 14:00

7 listopada 2020r (sobota): TS Gwarek Tarnowskie Góry – KS Warta Gorzów Wielkopolski godz. 13:30

14 listopada 2020r (sobota): MKS Kluczbork – TS Gwarek Tarnowskie Góry godz. 13:30 

21 listopada 2020r (sobota): TS Gwarek Tarnowskie Góry – MKS Piast Żmigród godz. 13:00

28 listopada 2020r (sobota): 1. KS Ślęza Wrocław – TS Gwarek Tarnowskie Góry godz. 13:00

 

W najbliższych dniach na naszej stronie internetowej w zakładce TERMINARZ pojawią się wyszczególnione wszystkie mecze rundy jesiennej sezonu 2020/2021. Ponadto opracowany zostanie specjalny program dotyczący karnetów kibica oraz karnetów VIP na sezon 2020/2021. Bądźcie czujni!

 

 

Dodaj komentarz