W świątecznym meczu I rundy rozgrywek Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Bytom, jedna z najmłodszych drużyn zgłoszonych do pucharu, czyli zespół Gwarka II Tarnowskie Góry pokonała Nadzieję Bytom 4:1 (2:0) i jako pierwsza awansowała do następnej fazy turnieju. Podopieczni trenera Barłomieja Cymerysa od samego początku meczu narzucili rywalom swoje tempo i odnieśli zasłużone zwycięstwo. Bramki dające awans do II rundy rozgrywek zdobyli Mateusz Stańko, Krzysztof Wojdat oraz Dominik Lemke (dwie). Gola honorowego dla gości zdobył Jakub Jeżycki.

Zdjęcia z meczu (fot. Marzena Stanek): TUTAJ.

Skrót meczu: TUTAJ.

Drużyna naszych Juniorów Starszych, którzy na początku września zainaugurują swoje rozgrywki ligowe, spotkała się w świąteczną środę z Nadzieją Bytom. Stawką meczu rozgrywanego na głównym boisku stadionu Gwarka był awans do II rundy rozgrywek Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Bytom. Nasza młodzież, dla większości której był to debiut w rozgrywkach seniorskich, od początku starała się przejąć kontrolę w meczu. W 8′ minucie meczu gospodarze objęli prowadzenie. Mateusz Bednorz podał piłkę na lewą stronę do Pawła Książka, a ten dośrodkował ją na piąty metr bramki Nadziei. Bramkarz rywali Mariusz Mazur z problemami próbował schwytać futbolówkę, czego wynikiem było wypuszczenie jej z rąk golkipera. Najszybszy w całej tej sytuacji okazał się Mateusz Stańko, który sprytnym strzałem głową z bliskiej odległości dał swojej drużynie prowadzenie. Młodzi tarnogórzanie próbowali dalej szturmować bramkę gości, a bliski szczęścia był m.in. Mateusz Korzus, którego groźne strzały z dystansu nękały bytomską obronę, a także Sebastian Dworaczek, z którym obrońcy drużyny przeciwnej mieli spore problemy. Jeszcze przed końcem meczu bramkę na 2:0 zdobył mocnym uderzeniem z rzutu wolnego Krzysztof Wojdat. Po stronie przeciwnej zanotowaliśmy godne zapamiętania celne strzały Jakuba Jeżyckiego oraz Patryka Kubackiego, jednak stojący w bramce Gwarka Michał Kabata nie dał się pokonać.

Początek drugiej połowy należał do gości, którzy chcąc awansować musieli przenieść ciężar gry na połowę Gwarka. Kolejne akcje przyniosły rywalowi upragnionego gola. W 58′ minucie meczu Jakub Jeżycki otrzymał dobre podanie od Aleksandra Barlika, uciekł środkowemu obrońcy i sprytnym strzałem przelobował bramkarza Gwarka, zdobywając trafienie kontaktowe. Już parę minut później Gwarek mógł odpowiedzieć golem numer trzy. Na uderzenie z dystansu zdecydował się Paweł Opara, ale piłka odbiła się od poprzeczki bramki bytomian. Do dobitki pośpieszył Mateusz Stańko, ale ostatecznie zdobywca pierwszego gola dla Gwarka posłał piłkę minimalnie ponad bramką. Tarnogórzanie dążyli do podwyższenia prowadzenia, a sprawę w swoje ręce, a raczej nogi wziął Dominik Lemke. Zawodnik, który na placu gry pojawił się w 71′ minucie meczu  już dwie minuty później zdobył piękną bramkę dla swojej drużyny, uderzając z dystansu pod poprzeczkę. Ten sam zawodnik dopełnił formalności na trzy minuty przed końcem meczu. Prawą stroną boiska bardzo ładną dla oka akcję przeprowadzili Krzysztof Wojdat wraz z Mateuszem Korzusem. Ten ostatni mając piłkę przy linii bocznej pola karnego zdecydował się na strzał, a piłka po uderzeniu kapitana Gwarka została „wypluta” przez bramkarza. Do znajdującej się parę metrów przed bramką piłki jako pierwszy dobiegł nie kto inny jak Lemke i z największą łatwością ustawił wynik meczu na 4:1 dla Gwarka.

Mimo braku trójki swoich podstawowych zawodników, tarnogórska młodzież zwycięstwem zapewniła sobie awans do kolejnej rundy. W kolejnej fazie turnieju jest także seniorska drużyna Gwarka, która awansowała tam dzięki wycofaniu z rozgrywek swojego rywala, Piasta Ożarowice. Następne mecze w Pucharze Polski na szczeblu regionalnym zostaną rozegrane we wrześniu.

TS GWAREK II TARNOWSKIE GÓRY – TSPN NADZIEJA BYTOM 4:1 (2:0)