Gwarek Tarnowskie Góry pokonał w Chełmku III-ligową Sołę Oświęcim 3:0 (1:0) w swoim ósmym meczu kontrolnym przez wznowieniem rozgrywek ligowych. Różnica klas na boisku pomiędzy reprezentantami dwóch różnych grup III ligi była w sobotę bardzo widoczna. Dotknięty problemami organizacyjnymi klub z Oświęcimia długo starał się nie dopuścić do straty bramki, jednak grający bez paru swoich podstawowych zawodników Gwarek konsekwentnie realizował swoje założenia taktycznie. Zwycięstwo tarnogórzanom dały bramki Dawida Jarki oraz dwóch zawodników testowanych.

Soła Oświęcim przez ostatnie miesiące przeżywała prawdziwe chwile grozy. Zakończona na ósmym miejscu w czwartej grupie III ligi runda jesienna nie zapowiadała problemów, z jakimi przyjdzie się włodarzom klubu mierzyć. Z klubu wycofał się główny sponsor, a z praktycznie całą kadrą zawodników zostały rozwiązane kontrakty. Zawodników, którzy wywalczyli solidne ósme miejsce w lidze w dużej większości już nie ma, a klub przez dłuższy czas testował swoich następców. Wszystko jednak wskazuje na to, że ostatecznie uda się skompletować kadrę na wiosnę. Soła wychodzi zatem na prostą, jednak czeka na nią teraz bardzo trudna misja, która ma na celu utrzymanie klubu na III-ligowym szczeblu. Mamy nadzieję, że Soła z tego zadania wyjdzie zwycięsko.

Także i dla Gwarka sparing z przeciwnikiem z innej grupy III ligi przez długi okres czasu stał pod znakiem zapytania. Nasz zespół do Chełmku przyjechał bez kilku swoich kluczowych zawodników. W sobotniej grze kontrolnej nie oglądaliśmy Sławomira Pacha czy Grzegorza Fonfary. Do listy nieobecnych można było także dopisać takich zawodników jak Adrian Sikora czy Oskar Stanik. Początek spotkania był dość wyrównany, jednak im bardziej mecz się rozkręcał, tym większa była przewaga na boisku Gwarka. Sygnał do ataku na bramkę przeciwnika dał swoim kolegom Sebastian Pączko, który dwukrotnie próbował w pierwszej połowie strzałów z dalszej odległości. Na podobną próbę zdecydował się także Dawid Jarka, jednak i jego strzał wybronił bramkarz Soły. Oświęcimianie mieli dużą trudność przedostania się pod bramkę Gwarka. Jedyne na co mogli liczyć to strzały z dystansu, które jednak w żadnym stopniu nie zagroziły stojącemu pomiędzy słupkami bramki Gwarka Andrzejowi Wiśniewskiemu. W 42′ minucie udało się wreszcie zdobyć pierwszą bramkę w meczu. Bartłomiej Cymerys posłał z lewej strony boiska długie podanie do Mateusza Śliwy, a ten ujrzał wbiegającego w pole karne Dawida Jarkę i posłał bardzo dokładne podanie, z którego nasz najlepszy strzelec rzecz jasna skorzystał. Na przerwę tarnogórzanie schodzili z jednobramkowym prowadzeniem.

Druga połowa nie przyniosła zbyt wielu akcji podbramkowych. Było to przede wszystkim zasługą zawodników Gwarka, którzy bardzo rozsądnie operowali piłką. Ich pierwsza akcja pod bramką rywali w drugiej połowie przyniosła od razu drugiego gola. Konsekwentnie przygotowywana akcja była zasługą praktycznie całego zespołu. Kluczowe podania to z pewnością asysta drugiego stopnia Patryka Timochiny, który znajdując się na środku boiska podał na lewą stronę boiska do Sebastiana Pączko. Nasz skrzydłowy ujrzał podbiegającego w pole karne zawodnika testowanego, a po otrzymaniu piłki od gracza Gwarka z numerem siedemnastym, nowa twarz w tarnogórskim zespole umieściła pewnie piłkę w siatce bramki Soły. Trzecia bramka dla Gwarka również padła z lewej strony. Tym razem asystę drugiego stopnia zaliczył Mateusz Górka. Podał on piłkę do swojego imiennika Śliwy, a popularny Śliwinio zaliczył drugą w tym meczu asystę, tym razem posyłając dokładne podanie wprost na nogę innego zawodnika testowanego.

Więcej bramek już w meczu nie padło i Gwarek pewnie pokonał Sołę Oświęcim 3:0. Kolejny mecz nasza drużyna rozegra w przyszłą niedzielę, a rywalem tarnogórzan będzie ligowy przeciwnik – rezerwy Górnika Zabrze.

12.02.2018r, boisko ze sztuczną nawierzchnią w Chełmku, sparing

KS SOŁA OŚWIĘCIM – TS GWAREK TARNOWSKIE GÓRY 0:3 (0:1)

0:1 – Dawid Jarka 42 min.

0:2 – Zawodnik testowany I 55 min.

0:3 – Zawodnik testowany IV 89 min.

SOŁA: Pawela – Ptak, Repa, Chlebowski, Płonka – Syguła, Szcząder, Rogala, Gaudyn – Duda, Stankiewicz. Grali także: Mioduszewski, Pankowski, Tracz, Fortuna, Skrzypniak, Ceglarz. Trener: Tomasz ŚWIDERSKI.

GWAREK: Wiśniewski – Dyląg (24′ Curyło), Dzido (65′ Zawodnik testowany III), Cymerys (65′ Mrozek), Śliwa – Konieczny, Zawodnik testowany I, Zawodnik testowany II, Korzus (46′ Timochina), Pączko (65′ Górka) – Jarka (65′ Zawodnik testowany IV). Trener: Krzysztof GÓRECKO.