Po raz drugi przyjdzie naszej drużynie zmierzyć się w maju nie w sobotę, a w środek tygodnia. Piłkarska środa po raz pierwszy pojawiła się w w Tarnowskich Górach w 2019 roku pierwszego maja, kiedy to na swoim obiekcie tarnogórzanie pokonali rezerwy Miedzi Legnica. Jak wszyscy dobrze wiemy trwający miesiąc jest niezwykle bogaty w rozgrywki ligowe. Drugi z trzech zaplanowanych na majowe środy meczów odbędzie się również w naszym mieście. W gościnę do Tarnowskich Gór przyjedzie walczący o ligowy byt Stilon Gorzów Wielkopolski.

 

Zaledwie trzy dni temu Gwarek walczył o kolejne punkty w Kluczborku. Zdobycz punktowa przywieziona z trudnego terenu rywala zawsze powinna cieszyć. Jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę pozycję zajmowaną w tabeli przez drużyną sobotnich gospodarzy to na myśl przychodzi jako pierwsza mimo wszystko strata dwóch punktów, niż zdobycz jednego. MKS Kluczbork stał się zatem trzecim zespołem obok Górnika Polkowice oraz Lechii Dzierżoniów zespołem, z którym nasza drużyna w sezonie 2018/2019 nie wygrała ani jednego meczu. O ile jednak ze zdecydowanym liderem z Polkowic ciężko było w trwającym sezonie nawiązać równorzędną walką, pomijając wyrwany w ostatnich sekundach meczu marcowy remis, to jednak straty punktowe ze znajdującymi się w strefie spadkowej drużynami z Dzierżoniowa oraz Kluczborka powinny boleć. Aby sytuacja nie powtórzyła się w środę, tarnogórzanie za wszelką cenę muszą zgarnąć trzy punkty, jeśli jeszcze chcą liczyć się w wyścigu o ligowe podium. Podopieczni trenera Krzysztofa Górecko od dawna już zakotwiczyli na czwartym miejscu w tabeli. Mający w swoim dorobku 47 punktów tarnogórzanie do podium tracą już siedem punktów. Powoli gospodarze muszą również obracać się za siebie, gdyż goniące ich rezerwy zabrzańskiego Górnika oraz bielskiego Rekordu tracą do Gwarka odpowiednio dwa oraz trzy punkty. Tarnogórzanie mają również za zadanie zacząć w środę nową serię zwycięskich meczów u siebie. Porażka z Górnikiem przerwała trwającą ponad pół roku serię meczów bez porażki. Ogólnie bilans meczów Gwarka w roli gospodarza nie należy do najgorszych. Klub z „Miasta Gwarków” zagrał w sezonie 2018/2019 na swoim stadionie 14 razy, z czego połowa meczów zakończyła się ich wygranymi, w trzech przypadkach padł remis, a trzykrotnie tarnogórzanie schodzili z boiska pokonani, klasyfikując się w tabeli meczów domowych na piątym miejscu. Przedmeczowy opis naszej drużyny kończymy jak zawsze bramkami. Gwarek przed najbliższą serią spotkań ma na swoim koncie 42 bramki strzelone, z czego 24 gole zdobyli u siebie. Jeśli chodzi o bramki stracone, to tutaj nasza drużyna dała się pokonać 31 razy, a blisko połowa goli – 16, tarnogórzanie stracili u siebie. Najskuteczniejszym zawodnikiem Gwarka pozostaje w dalszym ciągu zdobywca dziesięciu bramek Dawid Jarka.

 

Przed naszym najbliższym przeciwnikiem kolejny z cyklu meczów „o życie”. Gorzowski Stilon uzbierał jak dotąd na swoim koncie blisko połowę punktów mnie od tarnogórzan. 23 punkty w 28 rozegranych meczach daje naszemu przeciwnikowi na chwilę obecną ostatnią, osiemnastą pozycję w lidze. Zakładając, że znajdujący się obecnie na jedną kolejkę przed końcem sezonu w strefie spadkowej II ligi ROW 1964 Rybnik opuści szczebel centralny, Stilonowi do wydostania się ze strefy zagrożonej degradacją potrzebne jest 12 punktów. Do końca sezonu w III lidze pozostaje sześć meczów, więc do zgarnięcia są jeszcze 18 punktów, jednak walczący o ligowy byt rywale również nie zamierzają bezczynnie się temu przyglądać. Sytuacja drużyny prowadzonej przez trenera Kamila Michniewicza jest niezwykle ciężka i do podtrzymania nadziei do utrzymania się w gronie III-ligowców potrzebne jest zwycięstwo w Tarnowskich Górach. Ciężko jednak o optymizm, skoro gorzowski klub przegrał cztery ostatnie mecze, a ostatni komplet punktów Stilon zgarnął pokonując Ruch Zdzieszowice 20 kwietnia, czyli… równo pół roku od październikowej wygranej u siebie z Gwarkiem. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na obecną sytuację Stilonu w tabeli są mecze wyjazdowe. Ciężko o optymizm przed środowym spotkaniem w Tarnowskich Górach, skoro nasi goście zajmują w klasyfikacji tabeli wyjazdowej ostatnie miejsce, a na terenach rywali w dotychczas rozegranych 14 spotkań aż dwunastokrotnie schodzili z boiska pokonani. Jedyne wyjazdowe punkty gorzowianie przywieźli ze Żmigrodu (zwycięstwo 3:0), bowiem brakujący do statystyk punkcik zgarnęli za derbową potyczkę z Wartą. W przerwie zimowej do drużyny Stilonu dołączyli tacy zawodnicy jak Łukasz Zakrzewski (Świt Skolwin), Gracjan Komarnicki (Ruch Chorzów) czy Michał Przybyła (Kotwica Kołobrzeg), którzy próbowali zmienić wiosenne oblicze zasłużonego dla Gorzowa Wielkopolskiego klubu. To właśnie ten ostatni dał swojej drużynie ostatnie jak dotąd trzy punkty, kiedy to w kwietniu pokonał z jedenastu metrów bramkarza Ruchu Zdzieszowice. Najlepszym strzelcem gorzowskiej ekipy jest z dorobkiem sześciu zdobytych bramek Sebastian Jarosz. Wypożyczony z poznańskiego Lecha zawodnik dał w rundzie jesiennej zwycięstwo w pierwszym spotkaniu obydwu drużyn.

 

Poprzedni sezon to dominacja Gwarka w dwumeczu ze Stilonem. Obecne rozgrywki przyniosły w październiku pierwszego gola oraz pierwsze zwycięstwo rywala w konfrontacji z tarnogórską drużyną. Na ostatniej prostej sezonu jedna i druga drużyna będzie z pewnością chciała przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

16.09.2017r., III liga sezon 2017/2018, Gwarek – Stilon 1:0 (1:0). Bramki: Jarka

28.04.2018r., III liga sezon 2017/2018, Stilon – Gwarek 0:3 (0:2). Bramki: Pączko x2, Jarka

20.10.2018r., III liga sezon 2018/2019, Stilon – Gwarek 1:0 (0:0)

 

Najbliższe spotkanie Gwarka oraz Stilonu poprowadzi jako sędzia główny pan Daniel Kruczyński (KS Żywiec). Arbiter środowej potyczki tarnogórzanom kojarzy się przede wszystkim ze zwycięskiego barażu z drużyną Decoru Bełk, który Gwarek rozegrał w czerwcu 2017 roku w Tarnowskich Górach. Z najnowszej historii sędzia reprezentujący Kolegium Sędziowskie z Żywca prowadził towarzyskie, grudniowe spotkanie kontrole z GKS-em 1963 Jastrzębie, zakończone bezbramkowym remisem. Obecnie pan Kruczyński prowadzi przede wszystkim spotkania w Fortuna 1 Lidze.

 

Pierwszy gwizdek meczu 29. kolejki rozgrywek w trzeciej grupie piłkarskiej III ligi usłyszymy już w środę, 15 maja równo o godzinie 17:00 na boisku TS Gwarek przy ul. Wojska Polskiego 2 w Tarnowskich Górach. Tradycyjnie zapraszamy pomimo jesiennej pogody do przybycia na stadion nieco wcześniej, aby uniknąć kolejek przy kasie biletowej. Bilety w kasie (5 zł bilet ulgowy oraz 10 zł bilet normalny) będzie można zakupić od godziny 16:00. Zapraszamy również do skorzystania z szerokiej oferty naszego stoiska gastronomicznego, mieszczącego się przy trybunie głównej. Zapraszamy na stadion do dopingu naszej drużyny!

Dodaj komentarz